Agyunk dönt jobb- vagy balkezességünkről

A tudósok szerint agyunk határozza meg, hogy melyik kezünk lesz domináns. A Royal Society Biology Letters című folyóiratban megjelent friss tanulmány arra is magyarázatot ad, miért létezik számos faj esetében végtag-preferencia.

A Discovery News arról számolt be, hogy a hajlam a szemlencse dominanciájával áll kapcsolatban, vagyis azzal a tendenciával, amikor valaki az egyik szemébe bejutó információt preferálja a másikéval szemben. A szemlencse dominanciáját viszont a celebrális lateralizáció határozza meg, ami pedig azt befolyásolja, hogyan oszlanak meg az agy bal és jobb féltekéje között az információk.

Culum Brown, a Macquarie Egyetem munkatársa és egyben a tanulmány társszerzője Maria Magat segítségével ausztráliai papagájokon tanulmányozta a jelenséget. Ezek a madarak az emberekhez hasonlóan hajlamosak dominánsan vagy a jobb vagy a bal végtagjaikat használni. A kutatók a papagájok szem- és lábdominanciáját figyelték meg, miközben azok kis gyümölcsdarabokat és élénk színű farönköket vizsgálgattak. A madarak többsége egyértelműen vagy a bal vagy a jobb szemét használta a vizsgálódás közben, és a szem preferenciája közvetlen összefüggésben állt azzal, hogy melyik lábukkal vették fel az ételt vagy fadarabot. Például amelyik madár jobb szemével fókuszált a gyümölcsre, az a jobb lábával vette fel, mert így a preferált szeméhez közelebb tudta emelni a tárgyat.

Valószínűleg hasonló folyamat zajlik az emberekben is. Bár csecsemőként még nem tudjuk, hogy idővel egyik kezünket többet fogjuk használni a másiknál, később kiderül, melyik kézzel kényelmesebb dolgozni, és így állandóvá válik annak használata.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +17 °C
Minimum: +8 °C

A Dunántúlon eleinte napos idő várható, majd a frontális felhő- és csapadékrendszer délelőttre az északkeleti tájakat is elhagyja, így ott is csökken a felhőzet. Ugyanakkor a déli óráktól délnyugat felől erősen megnövekszik, megvastagszik a felhőtakaró, ezzel együtt nő a csapadékhajlam. Napközben kevesebb, estétől már több helyen valószínű - nagyobb eséllyel az ország északi felén - zápor, sőt egy-egy zivatar sem kizárt. A délnyugati szelet országszerte erős, több helyen viharos lökések kísérik. A legmagasabb nappali hőmérséklet 15 és 21 fok között várható, a déli, délkeleti tájakon lesz a legmelegebb idő. Késő estére 9 és 15 fok közé hűl le a levegő. Késő délután melegfronti hatás érezhető, ami a frontérzékenyek számára kellemetlen tünetekkel járhat.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra