A túlevés is károsítja az immunrendszert, nemcsak az éhezés!

Létfontosságú, immunrendszerünket szabályozó mechanizmust fedeztek fel bonni kutatók - olvasható a Nature-ben. Éhezés és fizikai megterhelés hatására energiaraktáraink kiürülnek, az inzulin mennyisége csökken, ennek hatására antimikrobás hatású anyagok aktiválódnak, melyek a kórokozók falát elbontva semlegesítik azokat.

Immunrendszerünk a fertőző betegségek leküzdésében fontos szerepet játszik: nehéztüzérségként hatékonyan veri vissza a betolakodókat. Ezzel egy időben azonban védelmi rendszerünk károsítja saját szöveteinket is. A krónikus gyulladások jelentik a szervezet a másodlagos védelmi vonalát, mely igen lényeges, mivel a külvilággal való határfelületeinken (tüdő, bőr) több trillió baktérium él. Közülük legtöbben évmilliók óta jó szomszédságban vagyunk, ez az együttélés számunkra is több fontos anyagot biztosít.

Persze a baktériumok közt vannak bajkeverők is, melyek betegségeket okoznak, ám ekkor a klasszikus védekezőrendszertől teljesen független, inzulin által szabályozott jelátviteli folyamat indul be. A Bonni Egyetem LI­MES Intézetének kutatói ezt igazolták gyümölcslégyben és emberi szövetekben. A nap minden percében történik ilyen, és direkt módon függ tápláltsági állapotunktól - mondja Michael Hoch, a LI­­MES professzora.

Számos betegségben (cukorbetegség és kövérség) fokozott kalóriabevitel figyelhető meg, ezek gyulladással, az immunrendszer károsodásával társulnak. Eredményeink új kiindulási pontot adnak ezen betegségek jobb megértéséhez - fűzi hozzá Joachim Schultze professzor, a LI­­MES kutatója.

"Jelenleg a kalóriabevitel és az átlagos élettartam összefüggéseit vizsgáljuk: állatokban igazoltuk, hogy a kalóriabevitel csökkentése növeli az élettartamot" - jegyzi meg Hoch professzor.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +13 °C
Minimum: +2 °C

A felhős tájakon is szakadozik a felhőzet, és általában sok napsütés valószínű a gomolyfelhő-képződés mellett. Helyenként - nagyobb eséllyel nyugaton és északkeleten - valószínű zápor. Az északnyugati szelet a délnyugati és északkeleti tájak kivételével élénk széllökések kísérik. A legmagasabb nappali hőmérséklet 10 és 17 fok között valószínű. Késő estére 3 és 9 fok közé hűl le a levegő. Napközben kettős fronthatás okozhat kellemetlen tüneteket az időjárásra érzékenyek körében.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra