A több "jó" koleszterin nem biztos, hogy egészségesebb

Egy új kutatás szerint a HDL-koleszterin ("jó koleszterin") nem mindig előnyös - a betegek egy csoportjánál visszatérő koszorúér-betegséget eredményezhet, mely mellkasi fájdalomban, szívinfarktusban és halálban nyilvánulhat meg.

Az Arteriosclerosis, Thrombosis, and Vascular Biology című szaklapban közölt tanulmány a Pfizer cég HDL-koleszterin szintjét növelő torcetrapib nevű gyógyszerének csalódást keltő klinikai vizsgálatát mutatja be. A vizsgálatot 2006-ban le kellett állítani a szív- és érrendszeri események növekvő száma miatt - ezek az események a HDL-koleszterin (azaz a "jó koleszterin") szintjének magasabb szintje mellett következtek be.

"Úgy tűnik, a jó koleszterin szintjének emelkedése, melyet korábban mindig védő hatásúnak tartottunk, a betegek egy csoportjánál negatív következményekkel jár" - nyilatkozta Dr. James Corsetti, a Rochesteri Egyetem patológus professzora, a cikk vezető szerzője.

"Megállapítottuk, hogy a magas HDL-koleszterin egyes betegcsoportoknál a koszorúér-betegségek szempontjából magas kockázattal jár."

Charles Sparks patológus professzor, az egyik társszerző szerint a vizsgálatból az eleve magas HDL-lel rendelkező egyéneket kizárták, így annak a vizsgálat csak a gyógyszer következtében bekövetkező változás hatását célozhatta.

A torcetrapib-vizsgálat kudarca ellenére – vagyis, hogy a magas HDL-koleszterin akár hátrányos is lehet - a gyógyszercégek még mindig a HDL-koleszterin szintjét emelő szerekkel próbálkoznak. A Merck 2011-ben tervezi az anacetrapib - mely hatásában és szerkezetében a torcetrapib rokonvegyülete – emberi gyógyászatban való tesztelését a szívinfarktus és a szívhalál szempontjából.

A magas kockázatú csoportba azok a betegek tartoznak, akikben magas egy speciális gyulladásos fehérje, a C-reaktív protein (CRP) szintje. A szerzők szerint a genetika, a környezeti faktorok, illetve a szervezetben zajló gyulladás meghatározza, hogy a HDL-koleszterin védő hatású-e, avagy a szív- és érrendszeri megbetegedések szempontjából nagyobb kockázatot jelent.

A koszorúér-betegségeket meghatározó genetikai tényezők között a koleszterol-észter transzfer proteint (CETP) említik meg, mely a koleszterint a eltávolítja az erekből, valamint a p22phox-ot, mely a CRP-függő gyulladásos folyamatokat befolyásolja. Mindkettő rossz kórjóslatot jelent ebben a betegpopulációban. Corsetti és munkatársai megállapításaikat jó példának tartják a személyre szabott orvosi ellátás bevezetésének szempontjából.

Forrás: Medipress hírszolgálat

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +13 °C
Minimum: +2 °C

A felhős tájakon is szakadozik a felhőzet, általában sok napsütés valószínű a gomolyfelhő-képződés mellett. Helyenként - nagyobb eséllyel nyugaton és északkeleten - valószínű zápor. Az északnyugati szelet a délnyugati és északkeleti tájak kivételével élénk széllökések kísérik. A legmagasabb nappali hőmérséklet 10 és 17 fok között valószínű. Napközben kettős fronthatás okozhat kellemetlen tüneteket az időjárásra érzékenyek körében.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra