7 tipp, hogy ne dőljünk be a rémhíreknek és a körleveleknek

Ha úgy érzi, nem mindig tudja eldönteni, mennyire hasznos a körlevél, ami a postaládájában landolt, fussa át összeállításunkat!

Rossz hírünk van azoknak, akik válogatás nélkül mindent továbbítanak, elhisznek és terjesztenek: a világhálón vagy a postafiókunkban, esetleg a Facebook-megosztások között olvasható információk ugyanis az esetek igen nagy százalékában megbízhatatlan forrásból származnak, és a bennük olvasható tanácsok olykor még ártalmasak is. Ezúttal 10 olyan árulkodó jelet szedtünk össze, ami leleplezi az efféle írásokat.

Internetes álhír vagy kacsa, ami lánclevél formájában terjed, és felszólítja olvasóját, hogy küldje tovább másoknak is, hogy az értékesnek titulált információ minél több emberhez eljuthasson. Újabban népszerűek a képformátumban terjedő anyagok, melyeket egy kattintás megosztani a közösség oldalakon.

  • Kiderül a levélből, ki az eredeti szerzője?

    Ha igen, keressünk rá az interneten, valós személy-e! Orvosként vagy újságíróként, esetleg természetgyógyászként aposztrofálja magát? A kereső nagy segítség lehet, már ha ki akarjuk deríteni, valós személyről/igazi szakértőről van-e szó.
  • Mikor keletkezett: szerepel valahol egy dátum, hogy mióta kering a neten?

    Ha a levélben tucatnyi korábbi címzettet látunk, illetve számtalan továbbításra utaló jelet (FWD, forward, továbbított kifejezések a levélben vagy annak címében), máris éljünk a gyanúperrel, hogy egy régi levél került hozzánk (a körlevelek egyik legjobb ismertetőjegye)
  • A levél helyesírása rendben van?

    Ha nem, legyen gyanús, mert sokszor internetes fordítóprogramokkal magyarítják az eredetileg jobbára angol nyelvű írást, majd nyelvi lektorálás nélkül indítják hódító útjára a magyar verziót. Legyünk szkeptikusak ezekkel kapcsolatban: ha nyelvtudás birtokában rábukkanunk az eredeti írásra, könnyen ellenőrizhetjük, hogy milyen jellegű írás került hozzánk, és így könnyen lenyomozható, hogy külföldön foglalkoztak-e már vele valamilyen cáfolat formájában.
  • Szakzsargonnal tűzdelt a szöveg?

    Egy újabb pont, ami a laikus olvasót csont nélkül meggyőzheti egy amúgy ködös tartalmú írás "valóságtartalma" felől. Ne essünk hasra néhány latin kifejezéstől, ettől még lehet kitaláció, vagy szakmaiságot mellőző összeállítás!
  • Szívhez szóló a szöveg? Hatásvadász illusztrációkkal tűzdelt? Bizonyos gyártók, bizonyos termékeit ócsárolja az írás?

    A rémhírterjesztés és a fogyasztók hergelése fontos motivációja lehet a levél eredeti szerzőjének. Fontos, hogy a "semmihez sem értő" vagy "információkat szándékosan visszatartó" orvosok/gyártók, illetve a gyakran emlegetett gyógyszermaffia/gyógyszerlobbi elleni uszítás szintén gyakori téma az ilyen írásokban, melyeknek sokszor alig van valóságalapja.
  • Orvosok által bizonyított kutatásról van szó?

    Ez már kedvező jel, a teljes bizonyosság pedig csak néhány kattintásnyira van: a netes kereső azonnal lebuktatja a szerzőt, ha nem létező kutatásról van szó, esetleg csak utólag odabiggyesztett "dr" titulusról.
  • Csodaszerről kaptunk hírt?

    Legyen mindig gyanús, ha valamelyik ismert gyógynövényünkről az terjed, gyógyítja a rákot és az allergiát, csak úgy, mint a cukor- vagy a magasvérnyomás-betegséget: ha így lenne, akkor biztosak lehetnénk benne, hogy a gyógyszeripar már lecsapott volna rá, és forgalomban lenne a drágábban előállítható és alkalmazható szerek helyett.

Hosszabb, részletesebb "Hazug egészségügyi információk: így ismerhetjük fel az átverést" címmel készült összeállításunkat is ajánljuk!

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +16 °C
Minimum: +4 °C

A Nyugat-Dunántúlon erősen felhős vagy borult lesz az ég, másutt délelőtt még csak kisebb körzetekben lehet felhős idő, csak délutántól várható felhőzet-növekedés. Délelőtt csak a Nyugat- és Észak-Dunántúlon, késő délutántól, estétől dél felől egyre többfelé várható eső, zápor. Délen néhol zivatar is kialakulhat, az Alpokalja magasabb részein havazás is lehet. Az északi, északkeleti szelet sokfelé kísérik élénk, helyenként erős lökések. A legmagasabb nappali hőmérséklet általában 11 és 21 fok között alakul, de a tartósan borongós Nyugat-Dunántúlon kicsivel 10 fok alatti értékeket is mérhetnek. Késő este 6, 13 fok valószínű. Napközben melegfront érezteti hatását, ami miatt a frontérzékenyek tünetei ismét felerősödhetnek.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra