Mire kell figyelnem, ha aknés a bőröm?

Az aknés bőr kezelése nem könnyű, nagy odafigyelést igényel, de nem lehetetlen úrrá lenni a tüneteken. Ehhez azonban tudnunk kell, mit szabad tennünk és mit nem. Cikkünkben összeszedtük a legfontosabb szabályokat.

Mit kell tudni az aknéról?

Az akné egy nagyon elterjedt bőrbetegség, amely során a begyulladt és elfertőződött faggyúmirigyek miatt pattanások alakulnak ki. A zavaró bőrhibák leggyakrabban az arcon, a homlokon, a mellkason, a hát felső részén vagy a vállakon jelentkeznek, mert ezeken a helyeken van a legtöbb faggyútermelő mirigy. Bár sokan úgy hiszik, csak a tinédzsereket érinti, az akne valójában későbbi életkorban is kialakulhat. Súlyosságát tekintve több formája van, ezek a következők:

  • feketefejű (vagy nyitott) mitesszer: apró, sötét, lapos pontocska a bőrön;
  • fehérfejű (vagy zárt) mitesszer: a bőrfelszínből kiemelkedő, kerek pattanás, fehér tetővel;
  • pattanás: gyulladt (duzzadt és elszíneződött), gennyel teli, általában fájdalmas bőrelváltozás;
  • papula: gyulladt pattanás, mely nem tartalmaz gennyet;
  • pusztula: gennyel telt, gyulladt pattanás;
  • nodula: a bőrbe mélyedve beágyazódott, kemény tapintású, gennyel telt aknés bőrelváltozás;
  • ciszta: puha, gennyel telt aknés elváltozás, mely a bőr mélyén helyezkedik el.

Akné kialakulásához három fő tényező vezethet: a túlzott faggyútermelés (seborrhea), a baktériumok elszaporodása és az elhalt hámsejtek nem megfelelő lehámlása. Hajlamosíthatnak a zavaró bőrhibák megjelenésére vagy súlyosbíthatják az állapotot azok a gyógyszerek, amelyek kortikoszteroidokat, tesztoszteront vagy lítiumot tartalmaznak, továbbá a terhesség vagy az orális fogamzásgátlók által előidézett hormonális változások, az egészségtelen étrend, a nagyfokú stressz és a genetika.

Ne nyomkodjuk a pattanásainkat!
Ne nyomkodjuk a pattanásainkat! Fotó: Getty Images

A legfontosabb szabályok

Az aknés bőr kezelésének, ápolásának számtalan módja ismert, ám vannak olyan általános érvényű szabályok, amelyeket ha betartunk, csökkenthetjük a zavaró bőrhibák megjelenésének veszélyét, illetve enyhíthetjük a panaszok súlyosságát.

Ha gyógyszeres aknékezelést folytatunk, ügyeljünk rá, hogy az általunk használt kozmetikai termékek összeegyeztethetők legyenek a terápiával. Mindenképpen kérjük ki bőrgyógyászunk tanácsát!

Csak olyan tisztító és ápoló termékeket használjunk, amelyeket kifejezetten problémás bőrre fejlesztettek ki. A megfelelő készítmények a többi között nem tartalmaznak irritációt kiváltó összetevőket, nem mitesszerképzőek vagy zsírosak, enyhén savas pH-júak, tisztítják a pórusokat, valamint hámlasztó, faggyútermelést szabályozó hatóanyagokat is rejtenek. Bőrünket naponta kétszer (reggel és este) tisztítsuk meg, hogy megszabaduljunk a szennyeződésektől, hetente egyszer pedig használjunk bőrradírt, ez ugyanis kitisztítja az eltömődött pórusokat. Ne feledkezzünk meg a hidratálásról sem, hiszen erősíthetjük általa a bőr természetes védelmét.

Akné esetén ügyeljünk a megfelelő fényvédelemre és arra, hogy ne tegyük ki bőrünket erős napsugárzásnak. A napfény ronthat az állapotunkon, sőt egyes, a bőrhibák kezelésére szedett gyógyszerek érzékenyebbé is tehetnek az UV-sugárzásra. Speciális fényvédőt válasszunk, ami anélkül óvja bőrünket, hogy eltömítené a pórusokat, csillogóvá tenné a bőrt és súlyosbítaná az aknét. Sminkeléshez olyan termékeket keressünk, amelyek bizonyítottan alkalmasak az aknés bőrön való alkalmazásra, és mindig mossuk le a festéket, mielőtt lefekszünk.

Bár nehéz megállni, de ne nyomkodjuk, kapargassuk, piszkáljuk a pattanásainkat, ezzel ugyanis csak növeljük a hegesedés, elfertőződés veszélyét. Piszkos kézzel ne érjünk az arcunkhoz, és arcápolás előtt is mindig mossunk kezet, így elkerülhetjük, hogy kórokozók kerüljenek bőrünk mélyebb rétegeibe. Ugyanezen okból szintén érdemes gyakran megtisztítani telefonunkat. Kerüljük a szoros hajpántok, sapkák, sálak viselését, és amennyiben az akné a vállat, hátat, mellkast (is) érinti, hordjunk könnyű anyagból készült, laza ruhákat, amikben lélegezhet a bőr. A verejték kedvező közeget teremt az akné számára, így ha megizzadtunk, igyekezzünk minél hamarabb megmosakodni és tiszta, száraz öltözékbe bújni.

Étkezzünk egészségesen! Kerüljük a sok cukrot, sót, állati zsírt, tejtermékeket, és részesítsük előnyben a gyümölcsöket, zöldségeket, teljes kiőrlési gabonából készült finomságokat, sovány húsokat. Sokat segít, ha nem dohányzunk, illetve törekszünk arra, hogy keveset stresszeljünk.

Mikor érdemes orvoshoz fordulni?

Bár az akné nem életveszélyes, a zavaró tünetek sok kellemetlenséget okozhatnak, lelkileg is megviselhetnek bennünket, növelve szorongásunkat, szégyenérzetünket. Ha tehát úgy vesszük észre, hogy minden igyekezetünk ellenére sem múlnak a bőrhibák, illetve ha a pattanások fájdalmasak vagy hegesedésre hajlamosak, forduljunk orvoshoz.

Szintén érdemes felkeresni egy szakembert,

  • ha az akné felnőttkorban jelentkezik először vagy tér vissza, miután egyszer már eltűnt;
  • ha nem reagál a szokásosan beváló aknékezelésre;
  • ha rosszabbodik terhesség alatt vagy menstruációkor;
  • vagy ha férfias típusú szőrnövekedéssel vagy szőrvesztéssel, hajhullással, a hónalj vagy testhajlatok barnás elszíneződésével jár együtt.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +13 °C
Minimum: +2 °C

A felhős tájakon is szakadozik a felhőzet, és általában sok napsütés valószínű a gomolyfelhő-képződés mellett. Helyenként - nagyobb eséllyel nyugaton és északkeleten - valószínű zápor. Az északnyugati szelet a délnyugati és északkeleti tájak kivételével élénk széllökések kísérik. A legmagasabb nappali hőmérséklet 10 és 17 fok között valószínű. Késő estére 3 és 9 fok közé hűl le a levegő. Napközben kettős fronthatás okozhat kellemetlen tüneteket az időjárásra érzékenyek körében.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra