A botox átszivároghat a bőrből az agyba?

A központi idegrendszerbe is eljuthat a plasztikai sebészetben népszerű, ránctalanítóként alkalmazott botulinum toxin, ismertebb nevén a botox, miután azt a bőrbe befecskendezték - derült ki a The Journal of Neuroscience szaklap legfrissebb számából.

Az olasz kutatók felfedezése újabb aggodalmakat ébresztet azzal kapcsolatban, hogy miként működik a toxin és milyen nem várt következményei lehetnek a beavatkozásnak.

A botox lényegében az idegsejtek közötti kommunikációt képes blokkolni, olyan módon, hogy elpusztítja a SNAP-25 névre hallgató proteint. A blokkolás eredményeképpen megbénulnak azok az izmok, melyeket az idegsejtek irányítanak.

Az orvosok olyan betegségek kezelésénél veszik hasznát, mint például a kancsalság.

A plasztikai sebészek kis adagokban használják a botoxot, hogy az arcizmokat megbénítva, az arcon található ráncokat kevésbé láthatóvá tegyék.

Olasz kutatók a botox egy másik lehetséges használatát is vizsgálják, mégpedig az epilepszia gyógyításánál. A kísérlet során viszont kiderült, hogy az epilepsziás egér egyik agyféltekéjébe befecskendezett botox nyomait megtalálták a másik agyféltekében is. Ezután az egerek szemébe, pofazacskójába és agyába fecskendezték be az embereknél használt mennyiséget. Az eredmény: az A-típusú botolinum toxint, vagyis azt, amelyet a plasztikai sebészetben alkalmaznak, nemcsak azokban a sejtekben mutatták ki, ahová közvetlenül eljuttatták. A szer az idegpályákon keresztül teljesen más területekre - akár az agyba is - eljutott.

- Ezt első alkalommal sikerült tudományos kísérlettel kimutatni - kommentálta a hírt Christopher von Bartheld, a nevadai orvosi egyetem professzora, aki ennek ellenére nem tartja veszélyesnek a botoxot.

- A botoxot több mint 25 éve használják az orvoslásban. Eddig - ha nem történt túladagolás - kevés komplikáció merült fel. Nem hiszem, hogy indokolt a félelem - tette hozzá a szakember.

A kutató szerint az epilepszia kezelésében akár még hasznosnak is bizonyulhat, hogy a botox képes terjedni a szervezetben.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Dipankrin reklámvideó (X)
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +10 °C
Minimum: -1 °C

A Nyugat-Dunántúlon egész nap derült idő valószínű, másutt viszont erőteljes lesz a gomolyfelhő-képződés, de a legtöbb helyen így is többórás napsütésre lehet számítani. Ez alól az északkeleti megyék lehet kivétel, ott tartósabb lehet a felhőzet. Csapadék nem valószínű. A Dunától keletre megélénkül, a Tiszántúlon olykor meg is erősödik az északi szél. A legmagasabb nappali hőmérséklet 7 és 13 fok között valószínű. Késő estére 0 és +7 fok közé hűl le a levegő. Hidegfronti hatásokkal kell számolni az arra érzékenyeknek, lesz viszont sok napsütés, ami segíti a D-vitamin termelődését.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra