A probiotikus élelmiszerek haszna

Rengeteg olyan élelmiszert lehet kapni, melyekben jótékony hatású baktériumok is vannak. Érdemes azonban megvenni, megenni ezeket, vagy teljesen felesleges, hogy a probiotikumokat pótoljuk?

A probiotikumok, azaz a beleinkben tenyésző, kedvező hatású mikroorganizmusok elengedhetetlenek az egészségünkhöz, például az emésztésünk vagy az immunrendszerünk megfelelő működéséhez. Szerepet játszanak a tápanyagok lebontásában, a vitamintermelődésben, az immunrendszer erősítésében, illetve a kórokozók elpusztításában. A probiotikus baktériumok képesek túlélni a gyomorsav és a vékonybél emésztőenzimjeinek pusztító hatását, és a vastagbélben elszaporodva, védenek a káros mikroorganizmusoktól, erősítik az immunrendszert, és egyszersmind a béltraktus működését is szabályozzák.

A káros bomlástermékeket termelő rothasztó baktériumok túlsúlya vastagbélrákhoz, májkárosodáshoz, irritábilis bél szindrómához, candidiasishoz, gyakoribb bélfertőzésekhez, emelkedett vérkoleszterint szinthez vezethet, míg a hasznos baktériumok ezt ellensúlyozni képesek, megakadályozzák ugyanis a patogén baktériumok elszaporodását. Ezért fontos, hogy kiegyensúlyozott legyen a bélflóránk állapota.

A probiotikumok pusztítói A barátságos baktériumok (melyek a legtöbbször az elfogyasztott ételekkel kerülnek a szervezetünkbe) sajnos nem örökéletűek. Élettartamuk is csupán néhány hét, és ezek az elpusztult mikroorganizmusok alkotják a szervezetünkből kikerülő salakanyag közel felét - ezért gondoskodnunk kell az állandó utánpótlásról, azért is, mert igen könnyű elpusztítani őket. Bizonyos hatásokra, mint amilyen az egészségtelen életmód, a rendszertelen étkezés, a túlzott alkoholfogyasztás, a környezeti ártalmak vagy az antibiotikumos kezelés, elpusztulhat a bélflóra jelentős része, aminek következtében a bélben túlzottan elszaporodhatnak a patogén baktériumok, ekkor emésztési probléma, krónikus fáradtság és izomfájdalom léphet fel.

Visszaszerezni, ami elveszett Az egészséges bélflóra helyreállítása megfelelő baktériumok bevitelével viszonylag könnyen és gyorsan megtörténhet. A kedvező hatású mikroorganizmusokat megszerezhetjük akár erjesztett élelmiszerek, akár élő baktériumkultúrát tartalmazó készítmények formájában.

Az erjesztett élelmiszerek közé tartoznak a savanyított tejtermékek, az érlelt sajtok, a joghurt, a savanyú káposzta, de az Ázsiában népszerű miso is. Napjainkban pedig egyre több élelmiszert dúsítanak probiotikumokkal. Ezek az ételek nemcsak ízletesek (ráadásul, elég sokféléből lehet válogatni, mindenki megtalálhatja a számára legkedvesebbet), de egészségesek is, hozzájárulhatnak az egészséges bélflóra megteremtéséhez, illetve fenntartásához. A legnagyobb hátrányuk azonban az, hogy a bennük található baktériumok igen érzékenyek a környezeti hatásokra, és még hűtött tárolás esetén is viszonylag gyorsan elpusztulnak. Ezért mindig figyeljünk (a szokottnál is jobban) a probiotikummal dúsított vagy fermentált ételek szavatossági idejére, hiszen azon túl már nem fejtik ki jótékony hatásukat!

A kedvező hatású baktériumoknak is megfelelő táplálékra van szüksége, ezek az úgynevezett prebiotikumok. Ezek olyan nem emészthető összetevők, amelyek a vastagbélbe eljutva kedvező életfeltételeket nyújtanak a bélben található egészségvédő mikrobák szaporodásához (ilyenek például az úgynevezett oligoszacharidok). Ahhoz, hogy a probiotikumok kifejthessék teljes hatásukat és "jól érezzék" magukat, változatos és a számukra fontos prebiotikumokban gazdag étrend a szükséges! A prebiotikumok gazdag forrásai a csicsóka- és a cikóriagyökér, a vöröshagyma, fokhagyma, póréhagyma, articsóka, bab, borsó, zabpehely, búza, banán, tej és az érett sajtok. Ha ezeket nem szívesen, vagy nehezen tudjuk beilleszteni az étrendünkbe, akkor érdemes olyan probiotikumos készítményt választani, amely tartalmaz prebiotikumot is.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +13 °C
Minimum: +4 °C

A gomolyfelhők nagyrészt összeesnek, és nagy területen kiderül az ég. Főleg az északkeleti harmadban azonban továbbra is előfordulhat záporos csapadék. Az északi, északnyugati szelet elsősorban a Dunántúlon olykor élénk lökések kísérhetik. A legalacsonyabb éjszakai hőmérséklet döntően 0 és +5 fok között valószínű, de a felhős tájakon ennél enyhébb idő, míg a hidegre hajlamos helyeken néhol gyenge fagy is lehet. Továbbra is változékony marad az időjárás.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra