A második legmelegebb november volt az idei (2020.12.18.)

Az idei volt a második legmelegebb november a Földön a mérések dokumentálása, 1880 óta - közölte hétfőn az amerikai Nemzeti Óceán- és Légkörkutató Hivatal (NOAA).

A szárazföld és az óceánok felszín fölött mért kombinált globális átlaghőmérséklete 2020 novemberében 0,97 Celsius fokkal haladta meg a 20. század 12,9 Celsius fokos átlagát. A NOAA megállapítása szerint ez volt a második legmelegebb november a mérések nyilvántartása óta. A rekordot 2015 novemberében mérték, amikor a globális átlaghőmérséklet 1,01 Celsius fokkal volt magasabb a 20. századi átlagál.

A klímaváltozás visszafordíthatatlan hatása Ha a felmelegedés megállna, a grönlandi jégmező már akkor is mindenképp tovább olvadna egy új amerikai kutatás szerint. Kattintson a részletekért!

Az ezredforduló óta sorra dőlnek a rekordok

A tíz legmelegebb novembert 2004 óta mérték, az öt legmelegebb novembert pedig 2013 óta jegyezték fel. Az idei november egyúttal a 44. az egymást követő novemberek és a 431. az egymást követő hónapok sorában, amelyeknek hőmérséklete - legalábbis nominálisan - meghaladta a 20. századi átlagot.

A felmelegedésnek a mezőgazdaságra nézve is súlyos hatása van. Fotó: Getty Images
A felmelegedésnek a mezőgazdaságra nézve is súlyos hatása van. Fotó: Getty Images

A NOAA jelentése szerint rekordmeleg novemberi hőmérsékleteket észleltek minden kontinens egyes részein és minden nagy óceán egyes térségeiben. A legkiugróbb adatok Alaszka nyugati és északi részéről, Észak-Európából, Észak-Ázsiából, Ausztráliából, Dél-Amerika egyes területeiről, a Csendes-óceán északi részéről, a Bering-tengerről és az Antarktisz egyes nyugati területeiről érkeztek. A hivatal jelentése szerint az Antarktisz egyes nyugati területein a hőmérséklet legalább 3 Celsius fokkal haladta meg az átlagot novemberben.

A globális hőmérséklet emelkedéséért az emberi tevékenység mellett más külső tényezők is felelősek. Az óceáni ciklusok azonban szinte egyáltalán nem hatnak a klíma változására - erősítették meg új tanulmányukban az Oxfordi Egyetem kutatói. Erről bővebben az alábbi cikkünkben is írtunk.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +14 °C
Minimum: +2 °C

Napos idő várható gomolyfelhő-képződéssel és északnyugat felől növekvő fátyolfelhőzettel, amely délutántól az Észak-Dunántúlon már vastagszik is. Helyenként alakulhat ki zápor. A nyugatias szelet élénk széllökések kísérhetik. A legmagasabb nappali hőmérséklet 11 és 16 fok között alakul. Késő estére 3 és 10 fok közé hűl le a levegő. Az orvosmeteorológia terén kettősfronti hatásra kell készülni.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra