30 éves hidegrekord dőlt meg (2018.02.27.)

A sokéves átlagnál lényegesen, helyenként több mint 10 Celsius-fokkal alacsonyabbak a most mért és a következő napokban várható nappali legmagasabb és az éjszakai legalacsonyabb hőmérsékleti értékek - közölte az Országos Meteorológiai Szolgálat.

Nagyjából 10 fokkal van hidegebb a sokévi átlagnál

Adataik szerint a sokévi átlag - harminc évet átfogó, 1981-2010 közötti időszak - szerint februárban országosan a havi átlagos minimum mínusz 2,9 fok, míg a havi átlagos maximumhőmérséklet plusz 4,8 fok. Február utolsó napjaiban a napi minimumhőmérsékletek sokévi országos átlagban jellemzően mínusz 2 fok körül alakulnak. A nappali legmagasabb hőmérsékletek meghaladják a plusz 6 fokot.

Ma van a tél legdurvább napja Kedden országszerte várható havazás, helyenként akár 20 centiméter körüli friss hó is hullhat, emellett az erős szél hófúvást is okozhat majd - írta az Országos Meteorológiai Szolgálat, aki országon több megyére is elsőfokú figyelemztetést adott ki az időjárás miatt. Időjárás-előrejelzésünket az linkre kattintva érheti el.

Nagyjából 10 fokkal van hidegebb a sokévi átlagnál, időjárás havazás vörös kód rendkívüli hideg hőmérséklet időjárás-jelentés humánmeteorológia
10 fokkal van hidegebb a korábbi évek átlagánál

2012 februárjában volt "zord" hideg

A februári méréseket tekintve legutóbb 2012 februárjában volt "zord" hideg, akkor a havi középhőmérséklet Magyarország egész területén fagypont alatti volt: az értékek mínusz 9 és mínusz 1 fok között alakultak. A tartós hótakaró fokozta a lehűlést. A komoly mínuszok kialakulásához ez a jelenlegi időjárási helyzetben is hozzájárul a hóval borított helyeken - jegyezték meg.

A 2012-es februárnál is hidegebb volt a tél záró hónapja 1985-ben és 2003-ban. Országosan, a legutóbbi évtizedeket tekintve, a leghidegebb három február 1929-ben, 1940-ben és 1956-ban volt.

A meteorológiai szolgálat összegzése kitér arra is, hogy a februári középhőmérséklet 1901-től 1,6 Celsius-fokos emelkedést mutat. Ezzel együtt a hideg hőmérsékletekkel kapcsolatos szélsőségek februárban is csökkentek. Példaként említették, hogy a múlt század elejétől országos átlagban három nappal kevesebb olyan februári nap van, amikor a napi maximumhőmérséklet 0 fok alatt marad. Ugyanakkor, miként a múlt év januári és a mostani hideghullám is jelzi, a melegedő tendencia ellenére a régiónkban időről időre előfordulnak a szokásosnál jóval hidegebb periódusok.

Budapesten a február utolsó napjaitól március elejéig terjedő egyhetes időszakokat (február 24. és március 2. között) vizsgálva a minimumok tekintetében az 1963-as volt eddig a leghidegebb. Akkor mínusz 10,2 fok volt az átlagos minimumérték. A nappali maximumhőmérsékletek 1986-ban voltak a legalacsonyabbak, akkor mínusz 2,3 fok volt az átlagos maximum az említett egyhetes periódusban.

2017-ben volt komoly hideghullám

Budapesten az ezredforduló óta 2005-ben volt a tél utolsó és a tavasz első napjaiban jóval hidegebb a szokásosnál, akkor mínusz 2,1 fok volt az átlaghőmérséklet - írta a meteorológiai szolgálat.

Legutóbb országosan komoly hideghullám 2017. január 5-11. között alakult ki. Akkor az átlagos minimumhőmérséklet mínusz 12,4, míg az átlagos maximum mínusz 3,7 fok volt a hét nap során. Akkor harmincéves hidegrekordok dőltek meg. A legalacsonyabb hőmérséklet mínusz 28,1 fok volt, amit Tésán mértek.

A legalacsonyabb hőmérséklet mínusz 28,1 fok volt, amit Tésán mértek, időjárás havazás vörös kód rendkívüli hideg hőmérséklet időjárás-jelentés humánmeteorológia
Korábban mínusz 28,1 fok is volt ebben az időszakban

A hőmérsékleti abszolút minimum mínusz 35 fok

Az 1901-től vezetett mérések óta a hőmérsékleti abszolút minimum mínusz 35 fok, amelyet 1940. február 16-án mértek Miskolc-Görömbölytapolcán. Szintén 1901 óta a legalacsonyabb napi maximumhőmérsékleti rekordot 1942. január 24-én, Szarvas Bikazugban mérték, ahol a legmelegebb órában is mínusz 22,4 fok volt - olvasható az összegzésben.

Figyelem! A meteorológiai szolgálat már múlt pénteken azt írta: több napon át nem emelkedik 0 Celsius-fok fölé a hőmérséklet, éjszakánként országszerte mínusz 10, helyenként mínusz 20 fok alá hűl a levegő.

Az Országos Meteorológiai Szolgálat veszélyjelző kritériumai alapján elsőfokú (citrom) figyelmeztetést akkor adnak ki, ha az adott megyében mínusz 15 Celsius-fok alá csökken a hőmérséklet. Másodfokú (narancs) figyelmeztetést akkor adnak ki, ha a megyében mínusz 20, míg harmadfokú (piros) figyelmeztetést akkor, ha mínusz 25 fok alá csökkenhet a hőmérséklet.

Vörös kód riszatás van érvényben

A rendkívüli hideg miatt az Emberi Erőforrások Minisztériuma múlt szombat déltől "vörös kód" riasztást léptetett életbe. Extrém hideg esetén a bentlakásos szociális intézményeknek is ellátást kell biztosítaniuk hajléktalan embereknek, amennyiben a diszpécserszolgálat azt jelzi, hogy a hajléktalanokat ellátó rendszer az adott szükségletű hajléktalant nem tudja fogadni.

Nem szabad sokáig kint lenni Az extrém hideghullám nagyon megterheli a szervezetet - mondta Pintér Ferenc meteogyógyász, aki különösen veszélyesnek nevezte, hogy a kifejezetten enyhe tél után jön a hidegbetörés, ez pedig az átlagosnál jobban megviseli majd az embereket. Hozzátette, az erős szél tovább rontja a hőérzetet, és arra is felhívta a figyelmet, hogy nagyon hideg időben nem szabad tartósan a szabadban lenni , rövid idő alatt kialakulhatnak fagyási sérülések.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +16 °C
Minimum: +3 °C

A Nyugat-Dunántúlon döntően borult lesz az ég, másutt a kezdeti közepesen vagy erősen felhős időt követően délutántól borul be dél felől. Délelőtt csak a Nyugat- és Észak-Dunántúlon, késő délutántól, estétől dél felől egyre többfelé várható eső, zápor. Délen néhol zivatar is kialakulhat, az Alpokalja magasabb részein pedig havas eső, havazás is lehet. Az északi, északkeleti szelet sokfelé kísérik élénk, helyenként erős lökések. A legmagasabb nappali hőmérséklet általában 11 és 21 fok között alakul, de a tartósan borongós Nyugat-Dunántúlon 10 fok alatti értékeket is mérhetnek. Késő este 6, 13 fok valószínű. Napközben melegfront érezteti hatását, ami miatt a frontérzékenyek tünetei ismét felerősödhetnek.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra