Kozák Danuta: gyomorrontás után 3 aranyérem

Nem infúziót kapott, hanem gyógyszeres kezeléssel gyógyították meg Kozák Danutát a női kajak kettes 500 méteres futamai előtt az olimpián. De a gyors felépüléshez nem csak ez kellett. Íme a titok, amit mindenki hasznosíthat gyomorrontás esetén.

A magyar kajakos Rióban hasmenéses tüneteket produkált, bélfertőzéses szindróma alakult ki nála. Az M4 Sport közvetítésében az is elhangzott, hogy infúziót is kapott – írja az Origo.hu.

A Magyar Kajak-Kenu Szövetség azonban olyan tartalmú tájékoztatást adott, hogy a harmadik olimpiai aranyérmét párosban megszerző Kozák nem kapott semmilyen infúziós kezelést, kizárólag kereskedelmi forgalomban is kapható tablettás gyógyszerekkel kezelték.

Dr. Toman József, a válogatott orvosa az MKKSZ honlapjának így fogalmazott: „Olyan gyógyszereket alkalmazunk, amelyek gátolják a hasmenést, csökkentik a bél mozgékonyságát, segítik a bélfal védőréteggel történő bevonását, pótolják a jótékony bélbaktériumokat , és csökkenti az izmok görcskészségét.”

Kozák Danuta azóta a kajak kettes 500 métere után egyesben és négyesben is olimpiai bajnok lett, ezzel sporttörténelmet írt.

Így kezelik a profi sportolók a gyomorrontást

A gyomorrontás az egyik legrettegettebb egészségi probléma a verseny előtt álló sportolók számára. Mindegy, hogy bakteriális vagy virusos fertőséről van szó, a hasmenéssel, hányással együtt járó gasztroenteritisz végeredménye a fizikai teljesítőképesség romlása lesz. A megbetegedés gyakran jelentkezik olyankor, ha a sportolók elutaznak egy versenyre, s olyan ételt vagy italt fogyasztanak, amelyhez nem szoktak hozzá, vagy idegesek, stresszesek és sérült az immunrendszerük.

Az első dolog, hogy meg kell próbálni különbséget tenni az enyhébb gyomorrontás és a súlyosabb betegség között – figyelmeztet Chris Carmichael amerikai edzésszakértő és szakíró. Ha a hányinger, hányás és hasmenés mellett csak hőemelkedés jelentkezik, akkor még nincs nagy baj. De a magas, 38 Celsius-fok feletti láz vagy a 48 óránál tovább jelentkező hányás jelentős kiszáradáshoz vezethet, amivel orvoshoz kell fordulni. Ha a betegség nagyobb versenyek előtt egy héten belül jelentkezik, mindenképpen fel kell keresni az orvost.

Azonban a kisebb, pár napig tartó gyomorrontásnak is szörnyű hatása lehet a versenyző teljesítményére, mivel 24-48 órán keresztül csak kevés táplálékot képes bevinni, a kiürülő nagy mennyiségű folyadékkal igen sok elektrolitot elveszít, s olyan energiatartalékokat éget el, amelyekre a verseny során volna szüksége.

Van-e tehát remény a jó teljesítményre, ha a betegség a verseny előtt jelentkezik. A válasz igen, ha úgy kezelik a betegséget, mint egy állóképességi versenyt. Mit tehet a sportoló az eredményes kezelés érdekében.

1. Meg kell értenie a célt. A gyomorrontás tehát lecsökkenti a folyadékok, az elektrolitok és az energia szintjét. A cél ezeknek a veszteségeknek a minimalizálása. Hiba, ha a sportolók csak várnak, hogy a betegség magától elmúljon. Ha nem tesznek semmit a szervezet kimerülése, a folyadék-, az elektrolit- és energiahiány növekedése egyre csak nőni fog. Ha ezeket a hiányokat sikerül eltüntetni az jobb közérzetet eredményez.

2. Meg kell állapítani a prioritásokat. A folyadékbevitel a legfontosabb, aztán az elektrolitok, majd kalóriák következnek. A kiszáradás és elektrolitegyensúly zavara sokkal károsabb az egészségre és a teljesítményre, mint a kalóriahiány. Ha elmarad a folyadék- és elektrolitpótlás, akkor a felépülés hosszabb ideig tart. Az izomsejtek és a máj glikogénnel való feltöltése sokkal gyorsabban megtörténhet. mint a folyadékszint teljes pótlása a szövetekben.

3. Profi étkezés. A hosszú edzések vagy versenyek esetében is elsősorban a folyadékot és az, elektrolitokat pótolják, és kis adagokban fogyasztanak a sportolók egyszerű ételeket. Ezt a teniszversenyeken jól meg lehet figyelni, amikor a szünetekben a versenyzők különféle színes italokat isznak, s ritkábban például megesznek pár harapás banánt. A gyomorrontás kezelésénél is ugyanez az eljárás a célravezető. A legfontosabb a gyakran kell keveset elfogyasztani mindenből.

Az egyik legabszurdabb hír a riói olimpiai játékokkal kapcsolatban, hogy a szervezők azt javasolják a nyílt vízi versenyszámok résztvevőinek, vigyázzanak, hogy lehetőleg ne kerüljön víz a szájukba. Részletek!

Ha minden jól megy, akkor meglepően jó teljesítmény is előállhat a versenyen a betegség ellenére. A legnagyobb veszély az, hogy a helyreállított rossz közérzet ellenére egyszer csak hirtelen kimerülés, ürességérzet jelenik meg, ami az energiatartalékok kimerülése miatt következhet be. Ezért is fontos a tünetek legyűrése után a megfontolt egyenletes és kitartó tápanyagbevitel.

A szakértők szerint a gyomorrontásnál is ugyanaz a helyezet, mint a versenyen, nem szabad feladni, hanem koncentrálni kell a gyógyulásra, és mindent tervszerűen, türelmesen tenni az érdekében.

Forrás: trainright.com

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +16 °C
Minimum: +3 °C

A Nyugat-Dunántúlon döntően borult lesz az ég, másutt a kezdeti közepesen vagy erősen felhős időt követően délutántól borul be dél felől. Délutántól, estétől dél felől egyre többfelé várható eső, zápor. Délen néhol zivatar is kialakulhat, az Alpokalja magasabb részein pedig havas eső, havazás is lehet. Az északi, északkeleti szelet sokfelé kísérik élénk, helyenként erős lökések. A legmagasabb nappali hőmérséklet általában 11 és 21 fok között alakul, de a tartósan borongós Nyugat-Dunántúlon 10 fok alatti értékeket is mérhetnek. Késő este 6, 13 fok valószínű. Napközben melegfront érezteti hatását, ami miatt a frontérzékenyek tünetei ismét felerősödhetnek.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra