Forradalmi időszak a gyógyszeriparban
Az innovatív gyógyszerek forradalmi változásokat hoznak, a célzott, biológiai terápiák pedig akár az asztmás betegek gyógyítását is új alapokra helyezhetik. Fábián Zsolttal, a GlaxoSmithKline (GSK) orvosigazgatójával beszélgettünk.
HáziPatika.com: Miért éppen ezt a szakmát választotta?
Fábián Zsolt: Korábban a klinikumban dolgoztam pszichiáterként, majd 2012-ben csatlakoztam a GSK-hoz. Először az orvosszakértői csapat élére kerültem, majd a következő évben, 2013-tól kaptam meg az orvosigazgatói kinevezést. Azért is csatlakoztam a céghez, mert nagyon fontos számomra, hogy egy innovatív és valóban kutatás-fejlesztésen alapuló munkahelyen dolgozhassak. Jelenleg is több tíz termékünk áll fejlesztés alatt, ami - én úgy hiszem - jól mutatja, hogy nemcsak a jelenért, de a jövőért is sokat teszünk. A hétköznapi kihívásokat könnyebben veszi az ember, ha látja a munkája értelmét. Az innovációnak köszönhetően olyan területeken is segíthetjük a betegeket, ahol eddig még nem voltak megfelelő terápiák, de egyúttal arra is nagy hangsúlyt fektetünk, hogy minél több embert hozzásegítsünk a már meglévő egészségügyi ellátásokhoz.
Tízezer gyógyszerjelölt közül átlagosan csak 250 jut el a preklinikai fázisig, majd a klinikai vizsgálatokat követően egyből lesz csak regisztrált gyógyszer. A gyógyszerfejlesztés nehézségeiről és kihívásairól bővebben az alábbi cikkünkben írtunk!
HáziPatika.com: A magyar egészségügy kapcsán a legtöbbször csupán a negatívumok kerülnek elő, kevesebb szó esik a kiemelkedő eredményekről. Ilyen például a klinikai kutatások száma, amelyekben Magyarország a fejlettebb, nyugati országokhoz viszonyítva is kimagaslóan teljesít. Mekkora szerepe van ennek a hazai betegek gyógyulásában, életminőségük javításában?
Fábián Zsolt: Ez az eredmény több szempontból is nagyon fontos az országnak, és első helyen nem is az anyagi vonzatát említeném. Kifejezetten komoly elismerése ez a magyar szakmai társadalomnak és az orvosok szaktudásának, ezek a vizsgálatok ugyanis részei az évekig, sokszor évtizedekig tartó gyógyszerfejlesztéseknek, melyekre rengeteg pénzt és munkaórát fordítanak. Érthető, hogy ezt a befektetést csupán nagy presztízsű szakmai körökben valósítják meg, ahol "jó minőségű" tevékenység folyik. A jó minőségűt ez esetben szó szerint is lehet értelmezni, hiszen mindez komoly minőségbiztosítási rendszeren kell, hogy keresztülmenjen.
Nagyon fontosak ezek a kutatások a magyar betegek szempontjából is. Sok olyan életet veszélyeztető betegség esetén, mint például a daganatok a legújabb készítmények jelenthetik az utolsó kapaszkodót. A kutatásban résztvevő személyek az elsők között juthatnak hozzá ezekhez a terápiákhoz, ráadásul ingyenesen.
HáziPatika.com: Ahogy említette, ezek a kutatások az egészségügyi ellátórendszernek is jelentős anyagi hozzájárulást jelentenek.
Fábián Zsolt: Ez így igaz, a klinikai vizsgálatok során ugyanis minden tevékenységet a vizsgálat szponzora finanszíroz: nem csupán a személyi kifizetéseket, hanem a vizsgálatban történő összes beavatkozást és a gyógyszerellátást is. Ez együttesen igen komoly anyagi ráfordítást jelent. Sajnos erről ritkán hallani, de a gyógyszeripar a klinikai kutatásokon keresztül összességében évente körülbelül 90 milliárd forinttal járul hozzá a magyar egészségügyhöz, azaz körülbelül ennyi jövedelmet hoznak a nemzetgazdaság számára.

HáziPatika.com: Mennyire gyorsan juthatnak el a magyar betegekhez a legújabb, innovatív gyógyszerek?
Fábián Zsolt: Ez rendkívül sok tényezőtől függ. Tudomásul kell venni azért a magyar gazdaság teljesítőképessége miatti korlátokat, ennek tükrében pedig jogosan mérlegelendő, hogy a társadalom miért és mennyit fizet.
HáziPatika.com: A statisztikák tükrében nagy szükség lenne itthon is a legújabb terápiákra, hiszen a daganatos megbetegedések száma itthon az EU többi országához képest is ijesztően emelkedik. Az innovatív gyógyszerek mennyiben jelenthetnek megoldást erre a problémára?
Fábián Zsolt: Az onkológián belül nagyon sok irányban folynak bizakodásra okot adó kutatások, de általánosan egyre fontosabbnak tűnik, hogy ezeket a terápiákat célzottan tudjuk eljuttatni a daganatsejtekhez. Így kevesebb mellékhatásra kell számítani, mint a korábbi terápiák esetén, amelyek a rákos mellett az egészséges sejteket is pusztították. Amellett, hogy térben is egyre pontosabbá válik a célzás - vagyis a készítményt pontosan oda tudjuk juttatni, ahol szükség van rá -, a különböző genetikai kutatások is segítik hatékonyabbá tenni a kezelést. A daganatos betegség hátterében ugyanis nagyon gyakran meghúzódik valamilyen genetikai konstelláció, amely hajlamosít a kialakulására. Ennek ismeretében a kezelés is hatékonyabbá válhat.
Ne feledkezzünk meg a különböző biotechnológiákról sem, amelyek egyre inkább specifikussá teszik a terápiát, ezekkel együtt várhatóan eljutunk a közeljövőben oda, hogy célzottan a daganatsejteket tudjuk támadni anélkül, hogy a szervezet egyéb működéseit jelentősen befolyásolnánk. A biológiai terápiák azonban szerencsére nemcsak az onkológiában fejlődnek, az utóbbi években számos más terápiás területen is nagy eredményeket ért el a gyógyszeripar, így például már asztmás betegek számára is elérhetőek ezek a típusú kezelések. Azonban mindig van tovább, éppen ezért komoly tudományos áttörésekre számíthatunk a közeljövőben is.
Értékelje a cikket!