Sportból is megárt a sok

A sportolás egészséges, a rendszeres mozgás jót tesz a szívnek - egy bizonyos mértékig. A túlzott terhelés, amely például élsportolók, vagy maratonfutók szervezetét éri nap mint nap, súlyos problémákhoz, vagy akár szívmegálláshoz is vezethet.

Egy friss amerikai tanulmány szerint bizonyos esetekben a mozgás ártalmas is lehet még akár egészséges emberek számára is. Az 1687 ember adatait elemező kutatásban megállapították, hogy a mozgásban gazdag életet élők 10 százalékának rossz lett legalább egy adata a három, szívbetegségre utaló jelből, mint a vérnyomás, az inzulin-szint vagy a HDL-koleszterin szintje. A kutatók maguk is furcsának találták az eredményeket és nem tudták megfejteni.

A sport általában jót tesz a szívnek

Ezzel szemben a hatvanas évek óta több, nagy esetszámú tanulmány - amelyekben akár évtizedekig követik a vizsgált személyeket - egyértelműen kimutatták, hogy a szív- és érrendszeri betegségek esetén megelőző hatása van a sportnak. "Ez azonban nem jelenti azt, hogy biztosan állíthatjuk, hogy azoknál, akik rendszeresen mozognak, nem alakulhat ki ilyen betegség" - hangsúlyozta lapunk kérdésére dr. Jákó Péter sportorvos, címzetes egyetemi docens.

Lapunk kérdésére a szakértő kifejtette: manapság a legtöbb sportágban az élsport meghaladja már azokat a kereteket, amikor a mozgás egészségügyi szempontból jó. A sportorvos kiemelte: míg régen évente egy-két nagy versenyre kellett felkészülni, edzeni, a szervezetnek volt ideje regenerálódni. Most azonban nem ritka, hogy kéthetente versenyek vannak, ez pedig már nem egészséges.

Halálhoz vezethet a maraton

"Akik hobbiszinten törekednek csúcsteljesítményre, például a maraton- vagy hosszútávfutók, náluk sem hiszem, hogy jót tesz. Hiszen a felkészüléshez napi szinten 20-30 kilométert kell teljesíteniük. Ennek már lehetnek káros mellékhatásai. Napi 30-40 perc közepes intenzitású mozgás lenne az ideális" - véli dr. Jákó Péter. Hozzátette: a szívizom intenzív terhelése hatására megvastagszik a balkamra fala. "Ez hívják sportszívnek, és egy szintig ez a jelenség jó, hiszen a szív ellenálló képességét erősíti. Bizonyos határon túl azonban káros".

A sportorvos figyelmeztetett, ha bizonyos veleszületett szívhibákra nem derül fény időben, az intenzív sport hatására életveszélyes szívritmuszavar is kialakulhat. De ennek tudható be az úgynevezett "hirtelen halál" is, amikor például egy futballistának meccs közben megáll a szíve - erre sajnos több példa is volt az elmúlt időszakban.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +17 °C
Minimum: +8 °C

A Dunántúlon eleinte napos idő várható, majd a frontális felhő- és csapadékrendszer délelőttre az északkeleti tájakat is elhagyja, így ott is csökken a felhőzet. Ugyanakkor a déli óráktól délnyugat felől erősen megnövekszik, megvastagszik a felhőtakaró, ezzel együtt nő a csapadékhajlam. Napközben kevesebb, estétől már több helyen valószínű - nagyobb eséllyel az ország északi felén - zápor, sőt egy-egy zivatar sem kizárt. A délnyugati szelet országszerte erős, több helyen viharos lökések kísérik. A legmagasabb nappali hőmérséklet 15 és 21 fok között várható, a déli, délkeleti tájakon lesz a legmelegebb idő. Késő estére 9 és 15 fok közé hűl le a levegő. Az időjárás most a hidegfrontra érzékenyeket érinti különösképpen rosszul.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra