Bele lehet halni a maratonba?

Úgy tűnik, mintha megszaporodtak volna a nagy amatőr futóversenyeken a halálesetek. Pedig erről nincs szó, csak egy-egy tragédia nagy figyelmet kap. A vasárnapi Budapest-maraton előtt a szakember segít.

A cél előtt nem sokkal lett rosszul és halt meg egy 45 éves férfi október elején a nagykanizsai futófesztiválon, egy 27 éves külföldi induló a szeptember közepén rendezett budapesti félmaratonon esett össze és halt meg egy kilométerrel a cél előtt. A hírek alapján úgy tűnik, mintha a futás életveszélyes sport lenne. Pedig a szakemberek szerint nem, persze az ilyen megerőltető versenyek megfelelő felkészülést igényelnek.

A maratoni futás története egy halálesettel kezdődött 2500 évvel ezelőtt (pontosan ie. 490-ben): a legenda szerint egy Pheidippidész nevű athéni harcos tette meg futva a Marathón és Athén közötti távot, hogy a mutatjuk, hogy csinálja . A világon szinte mindenhol rendeznek nagy versenyeket, nem ritkán 30-40 ezer ember áll egyszerre rajthoz. A verseny résztvevőinek számához képest a hirtelen szívhalál előfordulása egyáltalán nem mondható gyakorinak.

Ezt megerősíti a European Heart Journal című szaklapban megjelent tanulmány . Eszerint Minneapolisban 30 év alatt 215 413-an indultak a versenyen és csupán egy haláleset fordult elő, a Torontói Egyetem statisztikája szerint az elmúlt harminc évben az USA-ban rendezett nagy utcai versenyek összesen több mint hárommillió résztvevője esetében a halálozási arány 100 ezer indulónként 0,8, míg a londoni maratonon a húsz éves adatok szerint 1,5.

A halálesetek után általában kiderül, hogy az áldozat nem volt egészséges a verseny idején. Az esetek nagy részében olyan szív- és érrendszeri problémára derült fény, amiről korábban maga a futó, sőt az orvosa sem tudott. A halállal nem végződő rosszulléteket is gyakran okozza valamilyen rejtett szívbetegség, de nemritkán derül ki, hogy a versenyző nem megfelelő állapotban indult neki a megerőltető távnak, illetve nem fogadta meg a tanácsokat. Nem véletlenül mondják a szakemberek, hogy lázasan, betegen nem szabad elindulni (akkor sem, ha több hónap kemény felkészülése megy ezzel „veszendőbe”), nagyon fontos a reggeli (üres gyomorral nem szabad nekivágni) a verseny előtt (futás közben pedig a folyadékpótlás), illetve mindig az időjárásnak megfelelő ruházatban kell futni.

Futók Budapesten, az Andrássy úton

A szív és a keringési rendszer azonban annyira összetett, hogy soha nem lehet teljesen kizárna rizikót, ezért a leggondosabb szűrés mellett is előfordulhat tragédia – mondta érdeklődésünkre Dr. Csányi Zsolt kardiológus, többszörös maratonista. Erre az esély azonban normális esetben olyan alacsony, hogy az senkit ne riasszon el a sportolástól. A szabadidőben végzett jóleső sporttevékenységnek rengeteg pozitív élettani hatása van , többek között erősíti a keringési rendszert és a szív állapotát.

A sportolók között amúgy sem gyakoribb a hirtelen szívhalál , mint a népesség egyéb csoportjaiban, csak egy-egy ilyen eset sokkal nagyobb figyelmet kap – emlékeztet Csányi doktor. Persze egy maraton extrém terhelést jelent a szervezetnek, így provokálhat bizonyos reakciókat, de egy rendesen felkészült, egészséges embert nem fenyeget veszély.

Bizonyos esetekben létezik fokozott kockázat. Így például alapos szűrésre van szükség egy olyan sportoló esetében, akinek a felmenői között előfordult hirtelen szívhalál, különösen, ha fiatalabb korban. Szintén veszélyeztetettnek számítanak, szűrésre szorulnak olyan alapbetegségben szenvedők, mint például a magas vérnyomás , a cukorbetegség vagy a pajzsmirigyproblémák. De még ilyen esetben is ajánlott a sportolás, csak nagyobb figyelemre van szükség. Sőt, a kardiológus szerint egy középkorú, túlsúlyos, dohányos férfi is futhat maratont, persze előbb le kell fogynia és szoknia, valamint gondos felkészülésre van szükség.

A lényeg, hogy a sportoló képes legyen lemondani a versenyről, ha nem teljesen egészséges, ha bármilyen problémát érez előtte. Aki pedig egészségesen áll rajthoz, annak is figyelni kell teste jelzéseit futás közben és bár a maraton többek között önmagunk legyőzéséről szól, szükség esetén tudni kell feladni a versenyt.

A versenyeket általában sok néző követi és a mezőny is sűrű, így ha valaki verseny közben rosszul lesz, mindig közel a segítség. De mit tehet egy átlagember ilyen esetben? Természetesen az ismert elsősegély-nyújtási technikákat kell alkalmazni, de Csányi doktor szerint a legjobb, ha minél gyorsabban szólunk egy szervezőnek. A versenyeken nagyon sűrűn megtalálhatók a versenyt kísérő, a lebonyolítást segítő szervezők, akik a lehető leghamarabb tudják riasztani az orvosi készenlétet. Minden verseny megrendezésének feltétele ugyanis a létszámnak, verseny jellegének megfelelő egészségügyi biztosítás megléte, így baj esetén a lehető leggyorsabban érkezik a szakszerű segítség.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +17 °C
Minimum: +8 °C

A Dunántúlon eleinte napos idő várható, majd a frontális felhő- és csapadékrendszer délelőttre az északkeleti tájakat is elhagyja, így ott is csökken a felhőzet. Ugyanakkor a déli óráktól délnyugat felől erősen megnövekszik, megvastagszik a felhőtakaró, ezzel együtt nő a csapadékhajlam. Napközben kevesebb, estétől már több helyen valószínű - nagyobb eséllyel az ország északi felén - zápor, sőt egy-egy zivatar sem kizárt. A délnyugati szelet országszerte erős, több helyen viharos lökések kísérik. A legmagasabb nappali hőmérséklet 15 és 21 fok között várható, a déli, délkeleti tájakon lesz a legmelegebb idő. Késő estére 9 és 15 fok közé hűl le a levegő. Az időjárás most a hidegfrontra érzékenyeket érinti különösképpen rosszul.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra