A fájdalmas izomgörcsök okai
Sokan tudják, milyen kellemetlen és fájdalmas tud lenni egy izomgörcs mozgás közben. Jelentkezhet a csípőben, a hátban, a derékban, de a combokban és a vádliban is, és néha kifejezetten hosszú ideig is eltarthat.
Mi okozza az izomgörcsöket?
Az izomgörcsök hátterében számos dolog állhat. Az egyik leggyakoribb a dehidratáció, de okozhatja káliumhiány (ezért is jó ötlet banánt enni edzés előtt), akárcsak az izom túlerőltetése is. Egyes esetekben pedig olyan egyszerű dolgok váltják ki, mint a fáradtság vagy az energiahiány, és olyankor is jelentkezhet, ha bizonyos mozdulatsorokat, gyakorlatokat nem a megfelelő technikával hajtunk végre. Az izmokra olyan környezeti tényezők is hatással lehetnek, mint a túl párás vagy éppen túl hideg idő, amely megnehezítheti, kevésbé hatékonnyá teheti az edzés előtti bemelegítést vagy az edzés utáni levezetést.
Helyesen inni: ne száradjunk ki, de ne is igyunk túl sokat
Minden évszakban fontos, hogy elég folyadékot fogyasszunk. Ám a túl sok víz sem jó: a megfelelő mennyiséget, a legegészségesebb formában kellene fogyasztani. Kattintson!
Hogyan kezelhetjük ezeket?
Habár az izomgörcsök fájdalmasak, pihenéssel, masszázzsal, nyújtással, jegeléssel és folyadékpótlással sokat javíthatunk állapotunkon. Ha a görcsök krónikussá válnak, akkor érdemes lehet orvossal utánanézetni annak, hogy mi okozza őket. Szóba jöhet az akupunktúra és a csontkovács is, illetve érdemes lehet mozgás után rendszeresen szivacshengerrel nyújtani, masszírozni izmainkat.

A megelőzés is fontos
Ha el akarjuk kerülni a görcsöket, akkor igyunk elég folyadékot, illetve mozgás közben folyamatosan gondoskodjunk nemcsak a víz, hanem az izzadással elvesztett ásványi anyagok pótlásáról is. Szintén fontos az edzés előtti bemelegítés, illetve az edzés utáni levezetés és nyújtás. Fontos továbbá, hogy a sportolás mellett a pihenésre is fordítsunk időt, mert így elkerülhetjük az izmok túlterhelését.
Forrás: menshealth.com