A bőséges reggeli termékennyé tesz

Vizsgálatok szerint a bőséges reggeli segíthet a termékenységi problémákon azoknak a nőknek az esetében, akiknek rendszertelen a menstruációjuk.

Az utóbbi években a táplálkozással kapcsolatos kutatások közül egyre több utalt arra, hogy a súlyunkra nem csak a kalória-bevitel van hatással, hanem az is, hogy mikor fogyasztunk nagy mennyiségű kalóriát. A tudósok arra voltak kíváncsiak, hogy az étkezések időpontja mennyire van hatással a termékenységi zavarokat és a későbbiekben a cukorbetegséget.

A mostani 12 hetes kísérletet a Wolfson Egészségügyi Központban végezték el a tudósok 60 nő részvételével. A 25 és 39 év közötti PCOS -ben szenvedő női résztvevők mind vékonyak voltak, és testtömegindexük se volt több 23-nál (a normál tartomány 18,5-25 között van).

A tudósok két csoportra osztották a nőket, akik napi 1800 kalóriát fogyaszthattak. A különbség a legbőségesebb étkezés időpontjában volt csak. Az egyik csoport tagjai reggelire fogyasztották el a 980 kalóriás lakomát, a másik csoport tagjai pedig vacsorára. A kutatók meg szerették volna vizsgálni, hogy a kalória-bevitel időpontja mennyire van hatással a PCOS-ben szenvedő nők inzulinrezisztanciájára és az androgénkoncentráció alakulására. A nőknek a kísérlet alatt végig számon kellett tartaniuk, milyen ételeket fogyasztottak.

A reggeliző nők közül sokkal többnek volt peteérése

A című tudományos szaklapban megjelent kutatási eredmények szerint a bőséges reggelit fogyasztó csoport állapota a kísérlet végére egyértelműen javult. A vércukorszint és az inzulinrezisztencia 8 százalékot csökkent az esetükben, míg a másik csoportban változatlan maradt. A reggelizős csoport tesztoszteronszintje emellett (a tesztoszteron egy az androgének közül) közel 50 százalékkal csökkent, míg a "vacsora-csoporté" nem változott semmit. Kiderült továbbá, hogy a reggeliző nők közül sokkal többnek volt peteérése, mint a vacsorázók közül, ami arra enged következtetni, hogy a bőséges reggeli segíthet a policisztás petefészek betegségben szenvedő nők termékenységi problémáin.

Az inzulinrezisztencia kezeléséhez az első lépés kétségtelenül a megfelelően beállított diéta, ami nem azonos a fogyókúrával. A kulcs a szénhidrátok megfelelő mennyisége és napi elosztása. A rendszeres testmozgás is csak akkor hatásos, ha a beteg alkatához illő, számára kedvelt a választott mozgásforma, és saját alkatához igazított pulzusszámmal és ismétlésszámmal végzi heti háromszor-négyszer, rendszeresen. Ha pedig ezek a következetesen alkalmazott táplálkozási és sportolási módszerek nem hoznak eredményt, esetleg már egy kialakult, súlyosabb stádiumban állapítjuk meg a betegséget, akkor olyan gyógyszeres terápiát alkalmazunk, amely érzékenyíti a szöveteket az inzulin felvételéhez.

"Az adatokból egyértelműen látszik, hogy bár az elfogyasztott kalóriák száma is fontos, a leglényegesebb mégis az időzítés" - nyilatkozta Oren Froy, a Héber Egyetem Robert H. Smith Mezőgazdasági, Táplálkozási és Környezeti tanszékének professzora.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +14 °C
Minimum: +4 °C

Általában többórás napsütés várható a képződő gomolyfelhők mellett, melyekből elszórtan, hazánk északnyugati kétharmadán valószínű zápor, néhol zivatar is kialakulhat. A Dunántúlon az északnyugati, az északkeleti megyékben a délnyugati szél megélénkül, Sopronnál és a Fertőnél, valamint záporok, zivatarok nyomán is megerősödik. A legmagasabb nappali hőmérséklet 12 és 17 fok között alakul. Késő estére 3 és 10 fok közé hűl le a levegő. Fronthatásra az előrejelzések szerint napközben nem kell számítani.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra