Menstruációs görcs

Átlagosan a nők felénél minden hónapban eljön egy nap, ami valóságos rémálom: a menzesz első napján görcsös fájdalom, orvosi néven dysmenorrhoea kíséri a vérzést. Vannak olyanok is, akiknél ez a fájdalom olyan erős, hogy a munkavégzést is gátolja

A menstruációs görcs jellemzően tizenéves korban jelentkezik, és a még nem szült nőknél fordul elő a leggyakrabban. Fő tünete a havi vérzés idején (a vérzés megindulása előtt néhány órával) jelentkező erős, görcsös alhasi fájdalom, amelyet általános rossz közérzet, levertség, fáradtság, fejfájás, gyakori vizelési inger, hasmenés, hányinger és hányás is kísérhet, de ritkán akár ájulást is okozhat.

Az okok a következőek lehetnek:

  • A fájdalmas menstruáció esetén a fájdalom peteérés esetén jelentkezik, amit a menstruáció során felszabaduló prosztaglandinok okoznak. A prosztaglandinok méhösszehúzódást okoznak, csökkentik a méh véráramlását, és fokozzák a méh fájdalomérző idegvégződéseinek érzékenységét. A fájdalom az alhasban jelentkezik, és a deréktájra vagy az alsó végtagokba sugározhat.
  • A fájdalom általában görcsös, változó intenzitású, de lehet tompa, állandó is.
  • Erősödhet a fájdalom, miközben a lelökődött méhnyálkahártya-szövet áthalad a méhnyakon, különösen, ha a méhnyak-csatorna szűk, például méhnyak-rendellenességek kezelése után, esetleg hátrahajló méh esetén.
  • A görcsös fájdalmak oka lehet a túl erős méhösszehúzódásokra, illetve a méhizomzat fokozott érzékenységére való hajlam. Ez öröklött, azaz azoknál a nőknél jellemző, akiknek édesanyjuk, más női családtagjuk is küzdött a problémával. A menstruációs fájdalmak keletkezésében a pszichés tényezők is jelentősek, összefüggést mutatnak a stresszel, a havi vérzéshez kapcsolódó ingerlékenységgel, idegességgel, esetleg depresszióval.

A menstruációs görcsöt azonban nem szabad félvállról venni, mivel sajnos súlyos betegségek tünete is lehet. Ezért, ha rendszeresen görcsöl a hasunk, feltétlenül forduljunk szakemberhez! Az ok feltárása, megfelelő kezelése megelőzheti, megszüntetheti a visszatérő menstruációs görcsöket.

A menstruációs görcsöt nem szabad félvállról venni, mert súlyos betegségek tünete is lehet

Jó hír, hogy a kor előrehaladtával, illetve a szüléssel a görcsök általában enyhülni szoktak, de van, hogy a fogamzásgátló tabletta elkezdése után is csökken a fájdalom. A menstruációs görcs enyhítésére alkalmazhatunk fájdalomcsillapítókat, például nem-szteroid gyulladásgátlókat. De létezik már olyan gyors, hatásos, természetes eredetű görcsoldók is, amelyek hatékony segítséget nyújtanak. Ilyen például a Buscopan Forte görcsoldó gyógyszer. Ezeket már a menstruáció várt időpontja előtt érdemes elkezdeni szedni, ha a probléma visszatérően, minden hónapban jelentkezik.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +11 °C
Minimum: +5 °C

Nagyrészt borult lesz az ég, de napközben az Alföldön, délutántól pedig már Borsodban is szakadozik, vékonyodik, gomolyosodik a felhőzet. Napközben egyre inkább az ország északi, északnyugati felére korlátozódik az eső, míg az Alföldön zivatarok is lehetnek. Többfelé megerősödik a nyugatias szél, zivatar környezetében akár viharos lökés is lehet. A legmagasabb nappali hőmérséklet a Dunántúlon, Budapest körül és északon 7 és 13, az Alföldön 12 és 19 fok között alakul. Késő estére 4 és 10 fok közé hűl le a levegő. Napközben melegfront érezteti hatását, ami miatt a frontérzékenyek tünetei ismét felerősödhetnek.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra