Miért jó a csontoknak a mozgás?

Tudományos vizsgálatok sora igazolja, hogy testmozgás kulcsszerepet játszik a csontok fejlődésének és sűrűségének megőrzésében, így fontos nagyon tényezője a napjainkban népbetegségnek tekintett csontritkulás megelőzésének is.

Szinte mindenki tudja, hogy a sportolás közvetlenül befolyásolja az izomfejlődést, ám azt talán kevesebben, hogy igaz ugyanez a csontok fejlődésére is. Ez a két szerv ugyanis jelentős anyagcserét bonyolít le, ami azt jelenti, hogy aktívan reagál az igénybevétel növekedésére. Ez a reakció részben az anyagcsere fokozódását, részben a szerkezet megváltozását jelenti. Csontok esetében a megnövekedett anyagcsere mind a szervetlen mind a szerves állományt erősíti, vagyis nemcsak a csontszilárdságot, de a csontok rugalmasságát is javítja

Az Egyesült Államokban működő Nemzeti Csontritkulás Alapítvány (National Osteoporosis Foundation) szakvéleménye szerint a csontok egészségének leginkább két mozgásfajta: a terheléses - a gravitációval szemben végzett - és az izomerősítő gyakorlatok tesznek a legjobbat.

A terheléses mozgástípusokat két alcsoportra bontják. A magasabb intenzitású változatok közé tartozik a futás, az aerobik, a tánc, az ugrókötelezés, a tenisz, de az egyszerű ugrálás, kirándulás vagy lépcsőzés is. Aki pedig egészségi állapota miatt csak alacsony intenzitású edzést tarthat, az elliptikus trénerrel, kímélő tornagyakorlatokkal, lépcsőzőgéppel vagy sétálással erősítheti magát. Az izomerősítést a súlyzós, a gumiszalagos, a kondigépes edzés, valamint a saját testsúlyt megtartó/felemelő gyakorlatok szolgálják. A szakemberek szerint akkor profitálhatunk a legtöbbet, ha majdnem minden nap fél órát rászánunk a terheléses mozgásformák valamelyikére, hetente háromszor pedig erősítünk is.

A sport a csontok egészségére is jó hatással van

A sport a csontok egészségére is jó hatással van A kor előrehaladtával természetesen mind kisebb intenzitású sportok ajánlatosak, aki pedig nincs edzésben, mindenképpen kíméletesebb mozgással kezdje, és ne feledkezzen meg a fokozatosságról. A rendszeres, tempós gyaloglás már önmagában nagy hatással lehet: egy 12 éven át tartó, több mint 60 ezer, a menopauzán átesett nő bevonásával készült amerikai vizsgálat eredményei szerint azok, akik hetente négyszer fürgébb sétát tettek, sokkal kisebb eséllyel szenvedtek csípőcsonttörést (ami a csontok egészségének egy közvetett mutatójaként értelmezhető), mint azok, akik ritkábban, komótosabban vagy egyáltalán nem sétáltak.

A vizsgálatok tanúsága szerint érettebb korban igen hasznos eszközei a csontok erősítésének a testvibrációs edzőgépek is, amelyek megtalálhatók az edzőtermekben, és ma már otthoni használatra is könnyen elérhetők. Egy 2013-ban készült tanulmány kimutatta, hogy a szerkezetet fél éven át, heti háromszor öt percben használó, menopauzán átesett nőknél két százalékkal nőtt a gerinc csontállománya, míg a gépet nem használó kontrollcsoportban fél százalékot csökkent.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +18 °C
Minimum: +9 °C

Délnyugat felől tovább folytatódik a felhősödés, ezzel együtt a csapadékhajlam is fokozatosan növekszik. A délnyugati szelet országszerte erős, több helyen viharos lökések kísérik. Késő estére 9 és 15 fok közé hűl le a levegő. Az időjárás most a hidegfrontra érzékenyeket érinti különösképpen rosszul.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra