Fogamzásgátlás-választó
Mit válasszak a módszerek közül?Az optimális megoldás megtalálásához nyújt segítséget az egyes fogamzásgátlási módszerek összehasonlítása hatékonyságuk szempontjából. Megismerkedhetünk a kombinált fogamzásgátló tabletták előnyeivel és hátrányaival.
Bár a modern módszerek nagyon hatékonyak, tökéletes biztonság nincs. Egy kapcsolat csak akkor érett az olyan szexuális együttlétre, amelyből akár - védekezés mellett is - gyermek is születhet, amely fogantatás esetén el tudja fogadni a fejlődésnek indult kis életet. A védekezés feladata nem annak megkönnyítése, hogy kibújjunk a felelősség alól, hanem az, hogy jobban tudjuk tervezni saját életünket és gyermekeink jövőjét.
Ezért kell megismernünk a választott módszer előnyeit és hátrányait is. Ezek után pedig fegyelmezetten be kell tartanunk az alkalmazás szabályait. Így talán jobban tudjuk majd, mire számíthatunk.
Szempontok

Kényelmes, jól alkalmazható legyen, ne veszélyeztesse a házasélet harmóniáját, a fogamzó képesség helyreállítható, a védekezés hatékonysága a lehető legjobb legyen. A hatékonyságot a Pearl-indexszel szokták megadni, melynek értéke a bekövetkezett terhességek száma osztva 100 "asszonyévvel". A hagyományos naptármódszer Pearl-indexe 9,00. Ez azt jelenti, ha 100 asszony 1 éven át védekezik ily módon, akkor közülük 9-en esnek teherbe, a többieknél a védekezés beváltotta a hozzá fűzött reményeket.
A hatékonyság alighanem döntő tényező. Az 1-nél nagyobb Pearl-indexű lehetőségek közül a csillaggal jelölt, természetes módszerekre itt most nem térünk ki, részletesebben a Fogamzásgátlás c. cikkben foglalkozunk velük.
|
Nyilván több mérlegelést igényelnek az olyan módszerek, amelyeket orvos nélkül nem is lehet választani, ezért talán kezdjük ezekkel.
Hormonális fogamzásgátlás tablettákkal - Kombinált fogamzásgátlók
A legfontosabb és legnépesebb csoport bizonyára a kombinált orális fogamzásgátlóké.A fejlett világban leginkább elterjedt fogamzásgátlási módszer, főként a 18-30 éves korosztály körében, mert szabályosan alkalmazva biztonságos.
A tabletták szintetikus ösztrogéneket és progesztineket tartalmaznak. Az ösztrogén hatására az agyalapi mirigy két hormonjának (FSH, LH) termelése gátolt, ezért a petesejtet tartalmazó tüsző érése és megrepedése is. Az ösztrogén gátolja a pete beágyazódását a méhnyálkahártyába, valamint a korai terhesség megtartásáért felelős sárgatest működését. Az ösztrogéntartalom a megfelelő cikluskontrollt biztosító, lehető legkisebb 20-50 mikrogramm közötti mennyiség.
A második összetevő ún. progesztagén hatást fejt ki, melynek következtében a méhnyak nyákja sűrű, a hímivarsejtek számára átjárhatatlan lesz, csökken megtermékenyítő képességük is. Ezen kívül a tüszőrepedés és a beágyazódás is gátlódik.
A méhnyak átjárhatóságának csökkentésén keresztül fejtik ki azt a jótékony hatásukat, hogy védenek a kismedencei gyulladásoktól, melyek a meddőségek egyik leggyakoribb okai.
A kombinált hormonhatásnak köszönhetően a petefészek működése, a tüszőérés és -repedés szünetel.
További előnyeik és hátrányaik:
Előny: használata egyszerű, beállítja a rendszertelen ciklust, véd a méhtestrák, a petefészekrák és a kismedencei gyulladások ellen.
Hátrány: pontosan kell szedni, idősebb korban és dohányzás esetén nő a keringési rendellenességek, trombózis veszélye, ezért 40-50 év felett, ill. tartós alkalmazás esetén egy idő után már nem javasolt.
A szedés kezdetekor a szervezet vízvisszatartó-képességének növekedéséből adódó 1-3 kilós testsúlynövekedés következhet be. Bizonyos krónikus betegségek vagy hajlam, pl. cukorbetegség esetén fokozott körültekintésre van szükség vagy ellenjavallt.

A monofázisú tabletták mindegyikében a két féle hormon egymáshoz viszonyított aránya azonos, ezért nem jelent problémát, ha felcseréljük a sorrendet.
Előnyei: biztonságos, könnyen alkalmazható, a rendszertelen ciklust beállítja, a menstruációs panaszokat enyhíti, véd a méhtestrák, a petefészekrák és a kismedencei gyulladások ellen.
Hátrányai: pontosan kell szedni, idősebb korban és dohányzás esetén nő a keringési rendellenességek lehetősége, enyhe testsúlynövekedést okozhat.
Előnyös fiatal lányok esetében, akiknek még szabálytalan a ciklusuk vagy azon nők számára, akik közti vérzéses problémával küszködnek.
Előnyei: biztonságos, könnyen alkalmazható, a rendszertelen ciklust beállítja, a menstruációs panaszokat enyhíti, véd a méhtest-, a petefészekrák és a kismedencei gyulladások ellen.
Hátrányai: pontosan kell szedni, idősebb korban és dohányzás esetén nő a keringési rendellenességek lehetősége.
Minipillek
A kombinált készítményekkel ellentétben a minipillek (és egyes sürgősségi tabletták) csak progesztineket tartalmaznak. Folyamatosan szedendők. Kevésbé hatékonyak, mint a kombinált készítmények, szoptatás alatt viszont csaknem 100%-os a hatékonyság, a tejelválasztást, szoptatást nem befolyásolják.Előnyei: Nincs ösztrogénfüggő kockázata, pl. nem áll fönt trombózis veszély. 40 év kor fölött és bizonyos krónikus betegségek (ösztrogénfüggő-daganatok, cukorbetegség, stb.) is biztonságosan alkalmazható. Csökkentik a menstruációs panaszokat, védenek a kismedencei gyulladásoktól.
Hátrány: sokkal nagyobb pontossággal kell szedni, már néhány órás késlekedés is csökkenti hatékonyságát. Petefészek-cisztára hajlamosaknak nem javasolható.
Cikkünk második felében még kicsit maradunk a hormonális fogamzásgátlás adta lehetőségeknél, de az eszközös módszerekre térünk rá.