Mikortól szabad a szex?
A szülést követő 6 hétben nem ajánlott. Persze számos édesanyáról olvastam már különböző fórumokban, akik ezt a 6 hetet nem tartották be, de alapvetően ennek a tiltásnak komoly egészségügyi indokai vannak.
Körülbelül másfél hónapra van ugyanis szüksége a reprodukciós szerveknek ahhoz, hogy nagyjából a szülés előtti állapotot elérjék. A kismama azonban akár 8 hétig is vérezhet, váladékozhat, ezt nevezik gyermekágyi folyásnak.
A gátseb ugyan viszonylag hamar gyógyul (ha nincs komplikáció), de a hüvely izmainak 4-5 hétre is szüksége van a regenerálódáshoz. Ez az oka annak, hogy először inkább a pettinget ajánlják, a behatolással várni kell.
A konkrét időpont meghatározása helyett egyre több szülész gondolja úgy, hogy bízzuk a kismamára, mikortól érzi magát alkalmasnak a szerelmeskedésre.
Régebben azt feltételezték az orvosok, hogy a gyermekágyi folyás erősen fertőző. Ám ha "normális" ez a váladék és nem utal fertőzésre, akkor - a mostani vélemények szerint - nem jelent veszélyt sem a nőre, sem a férfira. Ugyanakkor azt tudni kell, hogy a méhszáj egy időre még nyitva van, így ha a partner valamilyen szexuális betegséggel fertőzött, akkor annak súlyos következményei lehetnek.
Fáj! Nem baj?
De bizony baj! A szülés után jóval gyengédebb szerelmeskedésre van szüksége a nőnek, nagy-nagy odafigyelésre, kedveskedésre, becézésre. A megváltozott hormonszint is gyakran megnehezíti az aktust, előfordulhat hüvelyszárazság.
Védekezni nem is kell?
Dehogynem! Az állandó szoptatás sem nyújt védelmet a következő terhesség ellen, senki ne bízzon ebben a módszerben!
Pedig a következő gyermekkel legalább 1 évet kell várni ahhoz, hogy a szervezet felkészüljön a terhességre és szülésre.
Akár egyetlen spermium is terhességet okozhat!
Védekezni tehát már a legelső együttlétkor kell, illetve arra is vigyázzanak a párok, hogy akár a kézről a hüvelybe jutó spermium is képes a megtermékenyítésre. Szélsőséges esetben valóban egyetlen spermium is elég!
Ha ódzkodnak az óvszertől, pesszáriumtól, különböző zseléktől és hüvelykúpoktól, illetve tartanak a spirál által okozott bőségesebb vérzéstől, akkor is lehet találni tartós, kényelmes megoldást.
A fogamzásgátló injekció az egyik lehetőség, ám ahhoz 3 havonta el kell látogatni a rendelőbe, ennyi időközönként van szükség ugyanis újabb adag beszúrására. Viszont újabb gyermek "tervezése" esetén jó tudni, hogy a fogamzó-képesség az esetek nagy részében lassan tér vissza. Létezik bőr alá ültethető, hatóanyagot tartalmazó kapszula is, amely 3 évre nyújt védelmet a terhességtől.
Egyes alacsony hormontartalmú tabletták is szedhetőek. A minipill olyan fogamzásgátló készítmény, amely csak progesztagént tartalmaz, úgynevezett egykomponensű tabletta, amelyet elsősorban szoptatás alatt javasolnak a szakemberek. Oda kell viszont figyelni a szedésére, mert a rendszertelenül szedett minipill vérzészavart okozhat.
Az egyik legkényelmesebb megoldás egy érdekes kombináció: szakemberek a spirált hozták össze a fogamzásgátló hormonokkal, ennek eredménye a méhen belüli eszközrendszer (IUS).
A spirállal ellentétben nem okoz bőségesebb vérzést, sőt kifejezetten megrövidíti a menstruációt és csökkenti a vérzés mennyiségét is. A helyben ható hormonok nem terhelik a szervezetet, viszont mindennél hatékonyabban akadályozzák a fogamzást - ráadásul 5 évre!
Persze ha valaki gyermeket szeretne, akkor hamarabb eltávolítható az eszköz, és a fogamzóképesség a következő ciklus idején helyreáll.