Új hóbort: szülés hipnózisban

A kismamák körében új divat terjed, aminek a hírek szerint már Katalin hercegnő is behódolt, mégpedig a hipnózisban történő szülés.

A módszer hívei azt állítják, a "hipnoszülés" segítségével csökken a szülés közbeni fájdalom, így elkerülhető a különféle érzéstelenítők vagy fájdalomcsillapítók alkalmazása.

Amint arról Joyce Poplar, a Cleveland Klinika munkatársa beszámolt, az egészet úgy kell elképzelni, mint egyfajta önhipnózist, mely során a kismama képessé válik saját izmait irányítani, és az egész szülés során mély, nyugalmi állapotban marad. A módszer elsajátítására már szülés előtt lehetőség van, ennek során a leendő anyák megtanulhatják a mélylégzéses és egyéb relaxációs technikákat, hogy ezáltal képesek legyenek saját szorongásukat és félelmüket csökkenteni gyermekük világrahozatala közben. A Mongan-féle módszer azt ígéri, hogy a hipnózis hatására a stresszhormonok helyett endorfin szabadul fel a szervezetben: ennek köszönhető, hogy a kismamák nem éreznek fájdalmat szülés közben.

Noha a módszer gyakorlói igen lelkesen nyilatkoznak, akadnak szkeptikusok is, akik szerint mindez semmivel sem jobb az egyéb szülést segítő eljárásoknál, a című lapban megjelent tanulmány pedig azt állítja, hogy semmilyen különbséget nem tapasztaltak az epidurális érzéstelenítő használatában, valamint a fájdalom mértékében azok között, akik részesültek hipnózistréningben a szülés előtt, és azok között, akik nem. Hasonló vélemény olvasható az Acta Obstetricia et Gynecelogica Scandinavica című szaklapban is, a Cochrane Review hasábjain pedig arról számoltak be a szakemberek, hogy bár vannak ígéretes eredmények, a "hipnoszülés" hatékonyságának tényleges alátámasztásához még számos további kutatásra lenne szükség.

Dr. Craig Palmer, az Arizona Egyetem tucsoni Egészségügyi Központjának munkatársa azon a véleményen van, hogy a hipnózis módszerének elsajátítása a fenti meglátások figyelembe vétele mellett is csak hasznos lehet, hiszen a kismama szempontjából a szülésre történő bármiféle előzetes felkészülés csak előnyökkel járhat.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +10 °C
Minimum: +4 °C

Borult lesz az ég, majd előbb a Tiszántúlon, késő délután már a Dunántúlon is szakadozik, gomolyosodik a felhőzet. Egyre inkább az északi tájakra korlátozódik a tartós eső, de délebbre kialakulhatnak záporok, a Tiszántúlon zivatar is előfordulhat. A Dunántúlon az északnyugati, a délkeleti tájakon a délnyugati szelet néhol erős széllökések kísérik. A legmagasabb nappali hőmérséklet a Dunántúlon, Budapest körül és északon 7 és 13, az Alföldön 13 és 17 fok között alakul. Késő estére 4 és 10 fok közé hűl le a levegő. Napközben kettős fronthatás okozhat kellemetlen tüneteket az időjárásra érzékenyek körében.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra