Árulkodó nyomok

Bármennyire furcsa, bőrünk mellett hajunk is árulkodik a "mulasztásokról". Az évszakváltás hajápolási teendőiről és fortélyairól beszélgettem Gellei János fodrász-hajgyógyásszal.

A nyaralás önfeledt napjai, hetei alatt nem mindig tartunk be bizonyos szabályokat. Nem nézünk percenként az óránkra, hogy vajon még mennyi időt tölthetünk a napon, de a vízben megmártózva sem gondolunk rögtön arra, hogy a víztől összetapadó, napszítta hajunkra este milyen pakolást tegyünk. A nyáron elkövetett kisebb-nagyobb figyelmetlenségeink ősszel azonban - a tükör előtt állva - visszaköszönnek. Bármennyire furcsa, bőrünk mellett hajunk is árulkodik a "mulasztásokról". Az évszakváltás hajápolási teendőiről és fortélyairól beszélgettem Gellei János fodrász-hajgyógyásszal.

Nyáron nemcsak a bőrünk, hanem hajunk is ki van téve az erős napsugárzásnak, a környezeti ártalmaknak. Milyen károsodások érhetik a hajat?

A nyaralás alatt a nap intenzív hatása, a sós tenger vagy akár a strandok klóros vize is károsodásokat okozhat a hajban. Töredezetté, szárazzá, fénytelenné teheti a hajat. A haj elveszti vitalitását és rugalmatlanná válik.

Hogyan segíthetünk otthon ezeken a gondokon?

Ma már rendkívül hatásos hajkozmetikumok kaphatók az üzletekben. Igyekezzünk olyan hajápoló-készítményeket vásárolni, amelyek 100 százalékban tartalmaznak növényi vagy állati hatóanyagokat. Elsősorban olyan hidratáló és vitalizáló sampont kell választanunk, amely pl. tartalmaz kukoricakivonatot, limnanthes alba olajat vagy kitozánt. A kukoricakivonat és a limnanthes alba olajok felfrissítik, védik és selymessé teszik a hajat, míg a kitonáznak, ennek a rákfélék ollójából nyert anyagnak a keratin építésében van szerepe. Hajmosás után olyan balzsamokat, pakolásokat használjunk, amelyek revitalizáló hatásúak és a bennük levő fontos hatóanyagok, pl. a növényi protein, cukorszármazékok, kukoricacsíra, algakivonat, rizsolaj, E-vitamin segítségével ápolják és védik a hajat. Ezek a nélkülözhetetlen hatóanyagok néhány perc alatt szívódnak fel a hajban és fejtik ki jótékony hatásukat. A frizura elkészítése előtt még a nedves hajra érdemes szárítást megkönnyítő fixálót tenni, amely amellett, hogy selymes fényt ad a hajnak, óvja is a forró hajszárítótól és könnyen fésülhetővé teszi.

Milyen hajápolási tanácsok adhatók a hidegebb őszi-téli napokra?

A hideg, szeles, esős idő beálltával érdemes betartani azt az aranyszabályt, hogy hajmosás után vizes hajjal egyáltalán ne, de hajszárítás után is csak egy bizonyos idő elteltével, lehűlt fejjel menjünk ki a szabadba. A fejbőr ugyanis könnyen megfázhat, és érzékennyé válhat a gombás és bakte-riális fertőzésekre, ami korpásodáshoz vezethet. A szabadság utáni őszi munkakezdés, iskolakezdés egyeseknél komoly pszichés megterheléssel jár. Ennek a stresz-szes állapotnak kísérő tünetei lehetnek a hajhullás, zsírosodás, de a pikkelysömör kiújulása is. Ezekkel a problémákkal azonban érdemes szakemberhez fordulni.

Nem csak hajunkat, bőrünket is az évszaknak, az adott időjárási viszonyoknak megfelelően kell ápolnunk.

ősszel elsősorban a bőrtípusunknak megfelelő, magas tápanyagtartalmú hidratálókrémeket használjunk. Nagyon fontos még a víz-hiányos arcbőr ápolása, a vízhiány pótlása is. Ránctalanító és vízhiánypótló hatása van az iontoforézises kezelésnek, amely a bőr mélyebb rétegeibe juttat be olyan fontos hatóanyagokat, mint a kollagén, az elasztin, vagy a vízben oldódó vitaminok. A száraz, zsírhiányos bőrre jótékony hatással van az ultrahangos kozmetikai kezelés. Ezzel az eljárással olyan nélkülözhetetlen zsírban oldódó vitaminokat lehet a bőrbe juttatni, mint az A- és az E-vitamin. Az E-vitamin kiválóan konzerválja a bőrt, ugyanakkor antioxidáns, a krémekben lévő olajokat tartósítja. Az A-vitaminnak pedig hámképző hatása van.

ősszel a legtöbb kozmetológiai problémát a napsugárzás hatásásra kialakuló pigmentációk okozzák. A bőrön megjelenő szeplőket, májfoltokat, pigmenfoltokat hámlasztó- és halványítókúrákkal jól lehet kezelni.

A kezeléshez alfahidroxisavat, általában gyümölcssavakat, glikolsavat használnak, melynek hatására fényérzékennyé válik a bőr, ezért a kúrát késő ősszel érdemes elkezdeni. Az erős napfény, szolárium ugyanis a már meglévő pigmentzavarokat fokozhatja. A hámlasztókúrának fiatalító hatása is van, eltünteti az apró ráncokat, szarkalábakat.

Télen fokozottabban kell védenünk bőrünket az időjárás viszontagságaival szemben, hiszen a nagy hideg, de a fűtött lakások száraz levegője is okozhat bőrproblémákat. Nappalra zsírosabb krémet használjunk, amely vékony védőréteget képez a bőrön, míg éjszaka legalább olyan könnyen felszívódó krémekkel ápoljuk bőrünket, amelyek nem akadályozzák a megfelelő bőrlégzést. Ügyeljünk arra, hogy elegendő mennyiségű zöldséget, gyümölcsöt fogyasszunk, a vitaminhiány ugyanis számos bőrelváltozást okozhat. Ennek elkerülése érdekében bőrünket vitaminpakolásokkal is kényeztethetjük.

Az őszi, téli napokon éppúgy vágyunk a napfény kényeztetésére, mint nyáron. A szolárium, a kvarclámpa amellett, hogy mesterségesen pótolja fényigényünket, hatékony lehet bizonyos bőrelváltozások kezelésében is. A megfelelően beállított (nagyrészt UVA sugarakat kibocsátó) szoláriumok is jótékony hatással lehetnek a bőrre. A mértéktelen szoláriumozás azonban káros, a bőr idő előtti elöregedéséhez vezethet. Bizonyos gyógyszerek, kozmetikai kezelések fényérzékennyé tehetik a bőrt. Ilyen esetben az UVA sugarak éppoly ártalmasak lehetnek, mint az UVB sugarak.

A kvarclámpa egyenlő mennyiségben bocsát ki UVA, UVB, UVC sugarakat, de a kvarckezelésnél elsősorban az UVB sugarakat hasznosítják. A kvarclámpás terápiát többek között szeboreás bőrelváltozások kezelésére ajánlják. X.évf./10.sz.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +13 °C
Minimum: +2 °C

A felhős tájakon is szakadozik a felhőzet, általában sok napsütés valószínű a gomolyfelhő-képződés mellett. Helyenként - nagyobb eséllyel nyugaton és északkeleten - valószínű zápor. Az északnyugati szelet a délnyugati és északkeleti tájak kivételével élénk széllökések kísérik. A legmagasabb nappali hőmérséklet 10 és 17 fok között valószínű. Napközben kettős fronthatás okozhat kellemetlen tüneteket az időjárásra érzékenyek körében.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra