A rosacea kezelése (x)

A rosacea a lakosság mintegy 10 százalékát érintő krónikus, gyulladásos bőrbetegség. Felismerése nem minden esetben könnyű, főleg az első tünetek jelentkezéskor.

A modern világ okozta kihívások a bőrünket sem kímélik, egyre többen ismerik fel a hiperérzékeny bőr tüneteit és a bőrgyógyászok is gyakran számolnak be az esetszámok növekedéséről.

A jó hír az, hogy odafigyeléssel és orvos-esztétikai kezelésekkel a tünetek mérsékelhetőek. A bőrt ebben az állapotban érzékeny-intoleráns bőrnek kell tekinteni és ennek megfelelően kell ápolni hipoallegén dermokozmetikumokkal. Jó hatásúak a termálvizet tartalmazó termékcsaládok szenzitív változatai, pl. Rosaliac, Sensibio AR.

rosacea

Mi is az a rosacea? Mik a tünetek?

Elsőre nem mindig könnyű felismerni ezt a típusú bőrelváltozást, sokszor nem is állandóak a tünetek. Eleinte csak finoman és időnként jelentkeznek, de ha nem reagálunk időben, akkor a tünetek egyre makacsabbakká válhatnak. A leggyakoribb tünetek közé tartozik a kipirulás (flushing jelenség), apró erecskék (teleangiectasiák), göbök (papulák) jelenléte.

A páciensek gyakran égő, szúró érzésről számolnak, bőrük gyakran húzódik, száraz. Kezdetben az átmenetileg jelentkező kipirulás jelentkezése a leggyakoribb tünet. Gyakori, de véletlenszerű az extrém bőrérzékenység, amely égő, viszkető érzéssel párosul. Száraz, hámló bőr még zsírosabb bőr esetén is előfordulhat. A bőr hirtelen belobban, elvörösödik. Leggyakrabban az arcon centrofaciálisan (arcközép), állon, orron és homlokon jelennek meg a tünetek.

Ezenkívül a láthatóvá váló hajszálerek vagy seprűvénák, esetleg pattanásszerű kiütések hívják fel a figyelmet a rosaceára. A papulák (vörös göbök) és pustulák (gennytartalmú vörös göbök) kinézetükben hasonlítanak az aknéra hajlamos bőr esetében jelentkező gyulladásra, itt azonban nincsenek eltömődött pórusok, mitesszerek, a bőr inkább száraz, mint zsíros, és a rosacea foltok nem hagynak hegeket a bőrön. A rosaceás bőr esetében, 50 százalékban szemkörnyéki tünet is jelentkezik, irritáció, duzzadt szemek formájában. Okozhat akár szemhéjgyulladást, árpát vagy kötőhártya-gyulladást is.

A rosacea súlyosabb formájára, az úgynevezett phymatosus rosaceára a bőr megvastagodása jellemző. Ez leggyakrabban az orr területén jelentkezik és rhinophyma - borvirágos orr vagy karfiol orr - néven ismert. A hajszálerek, elpattanására hajlamos bőr, más néven couperosa is egy hiperérzékeny bőrállapot. A tünetek hasonlóak, feszülő és égő érzés jellemző. A hajszálerek elpattanására hajlamos bőr jellemzői a bőrpír, a szárazság és az érzékenység. A bőrpír a kitágult erek miatt válik láthatóvá. Az erek a bőr meggyengült rugalmassága miatt kitágulnak, amikor vér érkezik a bőrbe, de utána nem szűkülnek össze, mint normál bőr esetén.

Kik érintettek?

Az eddigi kutatásokból az derült ki, hogy a 30 és 50 év közötti, világos bőrű, különösen a kelta és az észak-európai származású nőknél fordul elő leggyakrabban a probléma. Jellemző rájuk a világos haj és szemszín. Férfiaknál is előfordulhat, bár ritkábban, olyankor viszont a tünetek is sokszor erőteljesebbek. Az adatok alapján a rosacea örökletes lehet.

Mitől alakul ki rosacea?

A rosacea közvetlen kiváltó oka nem ismert, kialakulásában a megváltozott immunológiai, vasculáris (ér) és ideg érzékelési válaszreakcióknak lehet szerepe. Egyes kutatások a bőr mikrobák egyensúlyi felborulását és bizonyos emésztőrendszeri baktériumot (helicobacter pylori) is összefüggésbe hoznak a rosacea megjelenésével.

Rosaceát befolyásoló környezeti tényezők

Ha valakinek hajlama van rosaceára akkor bizonyos, a betegség tüneteit provokáló, felerősítő tényezők elkerülésére érdemes nagyobb hangsúlyt fektetnie, és kitapasztalnia, hogy kiváltanak-e bőrreakciót, súlyosbítják-e a tüneteket.

Számos provokáló tényező ismert. Ide tartoznak:

  • környezeti tényezők, mint a meleg vagy a hideg hőmérséklet, a napsugárzás, az aUV- sugárzás, a szél, a páratartalom, a légszennyezés. A pollen koncentráció is befolyásolhatja a rosaceás bőr állapotát

  • alkohol, forró és/vagy fűszeres ételek, koffein fogyasztása.

  • bizonyos gyógyszerek (sympathomimetikumok, anticoncipiensek)

  • helyileg alkalmazható hatóanyagok pl: benzoil-peroxid, tretinoin

  • emésztőrendszeri problémák (Helicobacter pylori, reflux)

  • pszichés tényezők, mint a düh vagy a stressz. A stresszhormonok, mint például az adrenalin, gyulladásos folyamatokat vált ki a bőrben

  • bizonyos illatanyagok, kozmetikumok, vegyszerek, mosószerek

  • forró fürdő, gőz

  • megerőltető testmozgás

  • mechanikus hatások, mint például az arcradírozás, mikrodermabrázió és kémiai peelingek

Rosaceás bőr ápolása

Felmerülő gyanú esetén mindenképpen érdemes szakorvossal, bőrgyógyásszal konzultálni, aki megerősítheti a diagnózist és kezelési, bőrápolás javaslatot is tud adni. Érdemes észben tartani, hogy nem minden bőrpír rosacea, viszont enyhébb tünetek is jelezhetik ezt a típusú bőrelváltozást. Kezelés esetén szükséges lehet vényköteles gyógyszerek alkalmazására is, amelyek csökkentik a gyulladást és antibakteriális hatásúak is.

Bőrgyógyász segítségével lehetőség van egy gyengéd, de hatékony bőrápolási rutin összeállítására. Érdemes nagyobb hangsúlyt fektetni a bőrnyugtatásra és a barrier erősítésére. Bizonyos hatóanyagok kifejezetten segíthetnek a bőrápolásban: azelainsav-származékok, gyengéd retinoidok, enyhe BHA és PHA savak, bőrnyugtató antioxidánsok és növényi származékok. Fontos a megfelelő hidratálás és bőrvédelem, illetve a fényvédők mindennapos használata egész évben. Ebben az esetben akár fizikai fényvédő formájában.

Mindezek mellett a türelem kulcsfontosságú: a bőr reagál a változásokra, de nem feltétlenül azonnal. A kitartó és szakszerű ápolás, a szakorvosi utánkövetés általában meghozza a kívánt eredményt és az egyenletesebb bőrképet.

Kezelések rosacea esetén

A rosacea súlyosságától függően a bőrgyógyász helyi vagy szisztémás kezelést javasolthat. Mindenképp egy hosszú távú terápiára kell készülni, mert a gyulladás megszűnése a rosaceában lassú folyamat. Helyi kezelésként alkalmazhatók ivermectin, azelainsav, metronidazol tartalmú krémek. Szisztémás kezelést általában súlyos, helyi kezelésre nem reagáló rosacea esetén rendelnek el, ez 2-3 hónapos doxycyclin, vagy alacsony dózisú isotretinoin kezelést jelent. Mind a helyi, mind a szisztémás kezelésben használt szerekre jellemző, hogy fényérzékenységet okoznak, ezért ez idő alatt tilos lézeres kezeléseket végezni.

A fenti kezeléseken túl néhány orvos-esztétikai kezelés is rendelkezésre áll. Leggyakrabban a lézeres kezelést alkalmazzuk (IPL, Nd-Yag) , mely látványosan csökkenti a seprűvénák láthatóságát, a kis erek összezárása révén a gyulladásos folyamatot. A phymatosus formában pedig sebészi kezelés is szükséges lehet.

A rosacea minden formájában a fényvédelem kiemelt jelentőségű, illetve a provokáló tényezők minimalizálása is fontos.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +13 °C
Minimum: +2 °C

A felhős tájakon is szakadozik a felhőzet, és általában sok napsütés valószínű a gomolyfelhő-képződés mellett. Helyenként - nagyobb eséllyel nyugaton és északkeleten - valószínű zápor. Az északnyugati szelet a délnyugati és északkeleti tájak kivételével élénk széllökések kísérik. A legmagasabb nappali hőmérséklet 10 és 16 fok között valószínű. Késő estére 3 és 10 fok közé hűl le a levegő. Napközben kettős fronthatás okozhat kellemetlen tüneteket az időjárásra érzékenyek körében.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra