Ismerjük meg, miért fontos a lúgosítás?

Manapság a csapból is a lúgosítás folyik - hát még a különféle média-csatornákból! Sokan állítanak sokfélét, megy a vita az egyes élelmiszerek, ételcsoportok kémhatásáról. Egy azonban biztos: nem mehetünk el mellette lehajtott fejjel.

Szervezetünk egyes szerveinek kémhatása rendkívül szűk korlátok között mozog, hibátlan működéséhez mindezen szervek tökéletes harmóniája szükséges. Ha ezeken a határokon túllépne, veszélybe kerülne az élet. Mikor túlsavasodásról van szó, nem e határokon túllövő értékekről, hanem a normálisnál kissé magasabb értékekről beszélünk. A túlsavasodás veszélyes, a civilizációs betegségek kialakulásának kedvező állapot. Cél a helyes egyensúly visszaállítása!

Elsavasodás általában

Helytelen életvitelünk következtében savas kémhatású ionok kerülnek túlsúlyba: kén, foszfor, kloridionok. Ezek túlnyomórészt az állati eredetű táplálékokban találhatóak. Lúgosító kémhatásúak a magnézium, kalcium, kálium, nátrium ionok, melyeknek főleg a zöldségek a tárházai. A túlfinomított, feldolgozott termékek szintén savasítanak, míg minél természetesebb formájában van egy étel, annál lúgosítóbb (pl. a paradicsom nyersen lúgosít, hőkezelve inkább savasít).

Ennek megfelelően savképző élelmiszerek a következőek: zsíros, vörös húsok, tojás, érlelt sajtok, alkohol, cukor, finomított szénhidrátok általában (fehér kenyér, sütemények), konzerv ételek, hüvelyes zöldségek, aszalt, cukrozott gyümölcsök, gyümölcslevek (100%-os is). Lúgosító ételek: fermentált tejtermékek, nyers, pasztörizálatlan tej, zöldségfélék, különösen a zöld levélzöldségek, főleg nyersen, illetve gyümölcsök. A gyümölcsök meglehetősen vitatott táplálékcsoport lúgosítás-savasítás tekintetében, ám egyet leszögezhetünk: magukban, éhgyomorra fogyasztva a legkiválóbb üzemanyaga szervezetünknek, ne tagadjuk meg őket magunktól! Savasodást okozhat még a nem szellőztetés következtében belélegzett szén-dioxid, a szénsavas ásványvizek, vagy például a stressz is. Szellőztessünk rendszeresen, sétáljunk tiszta levegőn, ha tehetjük! A szénsavas italokat kerüljük, illetve mérsékeljük fogyasztásukat. Tanuljuk meg helyén kezelni a stresszt.

Lúgosítás élvezetesen!

A kívánatos képlet: savképző ételek - lúgosító ételek: 20% - 80%. A képlet irányadó, jelentheti a kalóriák százalékát, de az elfogyasztott étel tömegének megoszlását is. Lényeg: törekedjünk rá, hogy utóbbiak legyenek túlsúlyban! Hogy ebben biztosak legyünk, célszerű az alábbiakat a gyakorlatba ültetnünk:

  • éhgyomorra együnk gyümölcsöt, amilyet csak jólesik
  • próbáljuk ki a zöld turmixokat
  • kezdjük étkezésünket egy nagy tál salátával (persze ecetes-cukros öntet helyett citromlével meglocsolva), melynek alapja zöld levélzöldség (télen pl. kínai kel)
  • együnk változatos zöldségleveseket, saját anyaggal sűrített krémleveseket
  • köretként fogyasszunk salátát, roppanósra párolt zöldséget (a szokásos krumpli-rizs köret mellett, később fokozatosan növelve a zöldek mennyiségét cél a nulla keményítőtartalmú köret)
  • a délutáni fánk, isler stb. helyett együnk zöldség-rudacskákat, gyümölcsöt utóbbi már inkább vacsora előtt legyen (gyümölcsöt éhgyomorra elv), illetve igyunk gyógyteát, gyümölcsteát. Vagy várjuk meg a vacsorát.

A szokványos civilizációs étrend túlnyomóan savasító ételeket tartalmaz. Lopjunk be minél több ezt ellensúlyozó ételt étrendünkbe, így idővel helyreállíthatjuk az egyensúlyt, esélyt adva magunknak egy egészségesebb életre.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +21 °C
Minimum: +6 °C

Az átmenetileg megnövekvő gomoly- és fátyolfelhőzet mellett legalább több órára kisüt a nap. Csapadék nem valószínű. A délnyugati, déli szelet élénk, helyenként erős, főként az Északnyugat-Dunántúlon viharos lökések kísérik. A legmagasabb nappali hőmérséklet 18 és 25 fok között várható. Késő estére általában 12 és 17 fok közé hűl le a levegő. Az időjárás most a hidegfrontra érzékenyeket érinti különösképpen rosszul.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra