Piacon az újburgonya

A burgonya az egyik legnépszerűbb alapanyag a magyar konyhában, zsenge változata, az újburgonya hamarosan felbukkan a piacokon. Sokféle ízletes finomságot készíthetünk belőle, azt azonban kevesen tudják, hogy igencsak megemeli a vércukorszintet. Nem kell hozzá cukorbetegnek lenni vagy inzulinrezisztenciával küzdeni, hogy megtanuljunk erre odafigyelni.

Étkezések után vércukorszintünket az elfogyasztott ételek szénhidráttartalma és azok felszívódása befolyásolja. Ha étrendünk csak szénhidrátot tartalmaz, gyorsan történik a felszívódás és az emésztés, ha a szénhidrát mellett zsírok, fehérjék és élelmi rostok is kerülnek az ételünkbe, a folyamat lassabban megy végbe, és a vércukorszintünk sem emelkedik túl magasra. A leggyorsabb és legmagasabb vércukorszint emelkedést a glükóz (szőlőcukor) okozza, valamint a különböző keményítőtartalmú élelmiszerek, így például a burgonya.

Mire jó a glikémiás index?

A glikémiás index (GI) egy 0-tól 100-ig terjedő skála, mely megmutatja az egyes élelmiszerek vércukorszintre gyakorolt hatását. Ez alapján beszélhetünk alacsony (40 alatt), közepes (41-60) és magas (61 felett) glikémiás indexről. A 100-as értéket a glükóz kapta.

Miért kell a vércukorra figyelnünk?

A vércukorszint ingadozása – akár érezzük ennek tüneteit, akár nem – mindegyik szervezetet igénybe veszi. Ha megemelkedik a vércukorszintünk, a hasnyálmirigy több inzulint termel. Ha ez a folyamat hosszú távon fennáll, akkor magas vérnyomás , magas trigliceridszint, magas koleszterinszint alakulhat ki, a további szív- és érrendszeri problémákról, vagy akár a cukorbetegségről már nem is beszélve. Ha étkezés után úgy érezzük, hogy a legszívesebben aludnánk egy jót, legyünk résen! Ez ugyanis a legtöbb esetben éppen a hirtelen megugrott vércukorszint visszaesésének következménye.

Ahány elkészítési mód, annyi glikémiás index

Ha szeretnénk elkerülni vércukorszintünk ingadozását, részesítsük előnyben az alacsony és közepes glikémiás indexű élelmiszereket. Az alapanyagokon túl azonban azok elkészítési módjára is figyelnünk kell. Ahogyan nő ugyanis a feldolgozás mértéke, annál inkább megemelheti ugyanaz az élelmiszer a vércukorszintünket. A burgonya kitűnően példázza ezt. Míg sütve 95-ös, főzve 85-ös a glikémiás indexe, addig héjában főzve már csak 65-ös értéket produkál. De nem csak a glikémiás indexe alacsonyabb, így elkészítve sokkal ízletesebb is, és tápanyagainak nagy részét is sikerül megőriznie. Nem kell lemondanunk kedvenc burgonyás ételeinkről, csak meg kell tanulni másképpen, egészségesebben elkészíteni. Mondjuk így!

Főzzön újburgonyával!

Sült burgonya

A burgonyát alaposan megmossuk, és héjastól sós vízben puhára főzzük. Amikor elkészült, kisebb darabokra vágjuk, majd tepsibe tesszük, sózzuk, borsozzuk, és szűz olívaolajjal meglocsoljuk. A tepsit 180 °C-os sütőbe (légkeveréses sütőben 165 °C) toljuk, és addig sütjük, amíg szép aranybarna nem lesz.

Burgonyapüré

testtömeg-indexét (BMI)! A burgonyát alaposan megmossuk, és héjastól sós vízben megfőzzük. Amikor megpuhult, egy kicsit hűlni hagyjuk, majd kettévágjuk, és a belsejét kikaparjuk. A burgonyát lábosba tesszük, egy kevés vajat és tejet vagy tejszínt hozzáadunk, majd sózzuk, borsozzuk. Közepes lángra téve alaposan összekeverjük, hogy sima, krémes legyen. Átforrósítjuk, és már tálalhatjuk is.

Burgonyasaláta

Kb. 1 kiló burgonyát alaposan megmosunk, majd héjastól sós vízben megfőzünk. Amikor megpuhult, egy kicsit hűlni hagyjuk, majd vékony szeletekre vágjuk. Az öntethez 3 evőkanál fehérborecetet 2 kiskanál újhagymát karikákra szeletelünk, majd az öntettel együtt a burgonyához adjuk, és lazán összeforgatjuk. Sóval, borssal ízesítjük, majd a hűtőbe tesszük, hogy az ízek jól összeérjenek.

Magazinajánló:

Keressék az Ízek és Érzések magazin aktuális lapszámát!

A tartalomból: Inzulinrezisztencia: mintaétrend és alapszabályok • Ételek alacsony glikémiás értékkel • Süssünk cukor nélkül! • Levendula-és rózsaszüret • Befőzés: házi málnaecet és -szörp • Vércukor: tartsuk egyensúlyban! • Különleges receptek zöldfűszerekkel • Pollenallergiás? Így étkezzen! • Ha inzulinrezisztencia a meddőség oka • Gyerekzsúrra készülünk

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +11 °C
Minimum: +5 °C

Nagyrészt borult lesz az ég, de napközben az Alföldön, délutántól pedig már Borsodban is szakadozik, vékonyodik, gomolyosodik a felhőzet. Napközben egyre inkább az ország északi, északnyugati felére korlátozódik az eső, míg az Alföldön zivatarok is lehetnek. Többfelé megerősödik a nyugatias szél, zivatar környezetében akár viharos lökés is lehet. A legmagasabb nappali hőmérséklet a Dunántúlon, Budapest körül és északon 7 és 13, az Alföldön 12 és 19 fok között alakul. Késő estére 4 és 10 fok közé hűl le a levegő. Napközben melegfront érezteti hatását, ami miatt a frontérzékenyek tünetei ismét felerősödhetnek.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra