Csicsóka: a csudajó csodagumó

A csicsóka szerény igényű kultúrnövény, amely az utóbbi időben a modern táplálkozásban jelentős szerepet vívott ki magának. Ez főleg sokoldalúságának és ellenálló képességének köszönhető.

Ismerjük meg!

A jeruzsálemi articsókának is nevezett csicsóka (Helianthus tuberosus L) a fészkesvirágzatúak családjába tartozó, dudvás szárú, gumós évelő növény. Szára akár két méter magasra is megnő, virágzata a napraforgóéra emlékeztető sárga virág. Észak-Amerikából származik, hazánkban már a XVII században meghonosodott. Több országban óriási ültetvények találhatók. Európában a legnagyobb területen Franciaországban termesztik. A gumóhéj színe szerint többféle változat ismert: fehér, sárga, pirosas. Ajánlatos mindig csak annyi termést felszedni, illetve vásárolni, amennyit rövid időn belül elfogyasztunk, mivel a gumók száraz körülmények között viszonylag gyorsan megfonnyadnak, nedves körülmények között viszont hamar megpenészednek. A népnyelv földi alma néven is ismeri.

Miért jó? A növény igen sokoldalúan hasznosítható. A gumótermés fehérjét (1-1,5%), inulint (14-16%), levulint és cukrot tartalmaz. Diabetikus készítmények előállítására, csecsemők, betegek táplálására kiválóan alkalmas. A csicsóka nagy értéke, hogy gumójában található szénhidrát nem keményítő formában, hanem inulinként van jelen, ezért a cukorbetegségben szenvedők is fogyaszthatják. Sok értékes, könnyen emészthető anyagot tartalmaz. Tápszer, illetve pótkávé is készíthető belőle.

Hogyan fogyasszuk? A csicsóka elsősorban kalóriaszegény alap-élelmiszernek tekinthető. Természetesen nyersen a leghasznosabb, de a csicsókából készült ételek kellemes ízűek és nagy előnyük, hogy könnyen emészthetők. Készítenek belőle salátát, de a háziasszonyok hasznosítják sütve és főzve is. Van, aki még pogácsát is süt belőle. Kitűnő turmixital készíthető belőle naranccsal, citrommal, almával. Bizonyos vidékeken közkedvelt a csicsókafőzelék is, sőt egyes háztartásokban a meghámozott vékonyra szelt csicsókát forró olajban meg is sütik.

Tippek - tanácsok

A csicsóka kiváló biónövény, amely jó szárazságtűrő, és kevés gondozást igényel. Aki azon töri a fejét, hogy termeljen-e, akár saját használatra csicsókát, annak azt javasoljuk, hogy nyugodtan vágjon bele. A növény szinte mindenütt megfakad, de gyommentes földben fejlődik a leggyorsabban. Jó hidegtűrő, gumói a földben áttelelnek, sőt a nagy fagyokat (-25,-30 °C-ot) is kibírják. Ültetési ideje tavasszal optimális (március-április), de ősszel is ültethető. A növény a burgonyához hasonlóan a talaj felszíne alatt gumókat fejleszt, és koraősszel már szüretelhető. Hozama 2-3 kg/tő, 4-9 kg/m2 tehető.

Érdekesség A gyenge homokot jól megköti a csicsóka. A régi csicsóka fajták termésgumói rücskösek, "amorfok" voltak, ami nehézzé tette a tisztítást, a hámozást, de az új fajták gumói azonban már sima felületűek. A növény szára és gumója jó takarmány a háziállatok számára, sőt silózásra is alkalmas. Egyes vidékeken a szárát fűtésre is felhasználták. A csicsókának gyakorlatilag nincs kártevője. Az erdőszéleken konyhakertekben lévő csicsókatermést viszont az őzek és a vaddisznók - kellemes édeskés íze miatt - előszeretettel megdézsmálják. Gumóját a szeszipar is hasznosítja.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +16 °C
Minimum: +3 °C

A Nyugat-Dunántúlon döntően borult lesz az ég, másutt a kezdeti közepesen vagy erősen felhős időt követően délutántól borul be dél felől. Délutántól, estétől dél felől egyre többfelé várható eső, zápor. Délen néhol zivatar is kialakulhat, az Alpokalja magasabb részein pedig havas eső, havazás is lehet. Az északi, északkeleti szelet sokfelé kísérik élénk, helyenként erős lökések. A legmagasabb nappali hőmérséklet általában 11 és 21 fok között alakul, de a tartósan borongós Nyugat-Dunántúlon 10 fok alatti értékeket is mérhetnek. Késő este 6, 13 fok valószínű. Napközben melegfront érezteti hatását, ami miatt a frontérzékenyek tünetei ismét felerősödhetnek.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra