Mutatjuk, mit együnk, ha ég a gyomrunk

Vannak kerülendő ételek és italok? Esetleg olyanok, amelyek mérsékelhetik a tüneteket? Mire figyeljen, aki refluxos? Íme, a válaszok!

A legfontosabb az, hogy sose egye túl magát az, aki refluxos. A degeszre tömött gyomor még egészségeseknél is okozhat gyomortartalom-visszafolyást, a GERD-ben szenvedőknél biztosan kellemetlen panaszokhoz vezet. Fontos a rendszeres, de kis mennyiségű étkezés: a napi ötszöri enés több betegség vagy tünetegyüttes esetén is jó hatású, reflux esetén kifejezetten javallott.

reflux
Refluxosként nagyon oda kell figyelnünk arra, hogy mit eszünk. Fotó: Getty Images

Mit ne együnk?

Kerüljük az erős fűszereket, a savas ételeket és az alkoholt. Az alkoholnak ugyanis olyan hatása is van, hogy ellazítja a gyomor záróizmát, így könnyebben visszafolyik a nyelőcsőbe a gyomorsav. Ne fogyasszunk gyakran (vagy egyszerre nagyobb mennyiségben) citrusféléket, és sajnos a csokoládé sem tesz jót.

A zsíros vagy zsírban (bő olajban) sült ételek szintén okozhatnak problémákat, és savassága miatt a paradicsom alapú ételeket (tehát az ilyen spagettiszószokat vagy a paradicsomalapú pizzát is) érdemes kerülni. Nem tesz jót a mentol, valamint fokozza a savtermelést a kávé, a fekete tea, a kóla és minden szénsavas üdítő. Tartózkodjunk a cukros italok fogyasztásától is.

Vannak kedvező hatású élelmiszerek is?

Alapvetően a lúgos kémhatású élelmiszerek esnek jól reflux esetén. Panaszcsökkentő hatású lehet a péksütemény, abból is a teljes kiőrlésű. Jót tehetnek a kekszféleségek, a népi gyógymód szerint is kétszersültet vagy kekszet kell rágcsálni, ha ég a gyomrunk – bár ez kétségkívül csak tűzoltásra, a panaszok átmeneti csökkentésére jó.

Mutatjuk, mit tudnak a savcsökkentő szerek.A gabonaszeletek, gabonapelyhek és müzlik is barátai a refluxosnak. Jólesik és jót is tesznek az élőflórát tartalmazó natúr joghurtok, kefirek, valamint a növényi eredetű „tejtermékek” (szójatej, zabtej) is. Érdekes, hogy a rágózás is jó hatású lehet, mert az így termelődő nyál semlegesíti a gyomorsavat.

A fehérjedús ételek kimondottan kedvező hatásúak reflux esetén - tehát a sovány húsok, sajtok, tejtermékek, minőségi (nem fűszeres) felvágottak, virslik, a tojás, illetve a fehérjében gazdag hüvelyesek jó hatásúak. A természetes táplálkozás híveinek is van egy jó hírünk: a lúgosító hatású élelmiszerek (például ilyen az alga is) hasznosak lehetnek túlzott gyomorsav-termelés esetén.

Reggeli, tízórai, ebéd, uzsonna, vacsora

Hogyan nézhet ki egy ideális nap a táplálkozás tükrében? Reggelire érdemes valamilyen frissen facsart zöldség- vagy gyümölcslevet inni, de ne legyen se narancslé (maximum a csökkentett savtartalmú), se paradicsomlé. Jót tehet valamilyen gyógytea, illetve a zöld, esetleg fehér tea is.

Ha tízóraira gyümölcsöt eszünk, részesítsük előnyben a kevésbé savas fajtákat (például a banánt). Ehetünk például müzliszeletet vagy pár szem teljes kiőrlésű kekszet is.

Ebédidőben ne hagyjuk ki a levest - de kerüljük például a paradicsomlevest vagy az erősen savanyú, ecetes leveseket. A lisztes habarású vagy rántásos főzelékek, kenyérrel, főtt krumplival, tésztafélékkel fogyasztható húsok jót tesznek - de ne feledjük, hogy nem szabad túlennünk magunkat! Uzsonnára a tízóraihoz hasonló élelmiszert, vagy valamilyen tejterméket ajánlunk.

A vacsorát pedig időzítsük úgy, hogy lefekvésig maradjon 2-3 óránk emészteni. Fontos az elegendő (körülbelül napi 2 liter) inkább lúgos kémhatású folyadék elfogyasztása is.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +10 °C
Minimum: -1 °C

A Nyugat-Dunántúlon egész nap derült idő valószínű, másutt viszont erőteljes lesz a gomolyfelhő-képződés, de a legtöbb helyen így is többórás napsütésre lehet számítani. Ez alól az északkeleti megyék lehet kivétel, ott tartósabb lehet a felhőzet. Csapadék nem valószínű. A Dunától keletre megélénkül, a Tiszántúlon olykor meg is erősödik az északi szél. A legmagasabb nappali hőmérséklet 7 és 13 fok között valószínű. Késő estére 0 és +7 fok közé hűl le a levegő. Hidegfronti hatásokkal kell számolni az arra érzékenyeknek, lesz viszont sok napsütés, ami segíti a D-vitamin termelődését.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra