Három dolog, amitől égni fog a gyomra

Gyomorégés, savas szájíz, nyelési panaszok. Vajon milyen tényezők válthatják ki a fentieket, és miért alakul ki a refluxbetegség?

Vannak olyanok, akik sajnos alkati adottságuk miatt hajlamosabbak a refluxra (például fokozódó a hasűri nyomás hatására, így köhögés, tüsszentés, nevetés, telt húgyhólyag, szoros ruházat miatt, terhes nőknél, rekeszsérv esetén), mások viszont szó szerint "megdolgoznak" ezért az emésztőrendszeri betegségért, méghozzá helytelen életmódjukkal. A reflux kialakulásában ugyanis kockázati tényező lehet minden, ami csak a stresszes életmóddal együtt jár, a cigarettázástól a szélsőséges táplálkozásig. Nézzük egyenként a rizikófaktorokat!

reflux
Írd ide a képaláírást

Túlsúly, elhízás

Mivel a felesleges kilók miatt a hasüregben kisebb hely jut a gyomornak, és a gyomorszájra is nagyobb nyomás nehezedik, a túlsúllyal rendelkezőknél gyakrabban fordul elő a savas reflux. A testsúly csökkenése nemcsak a reflux, hanem más (például szív- és érrendszeri) betegségek kockázatának mérséklődésével is jár.

Bizonyos élelmiszerek és italok

Jó tudni! A savas reflux csecsemőknél teljesen ártalmatlan jelenségnek számít. Ilyenkor a gyomor záróizmát szabályozó idegi működés fejletlen, és a vízszintes testhelyzet is közrejátszik a gyakori "bukások" előfordulásában. A gyomor záróizmának működését negatívan befolyásolják a zsíros, fűszeres, csípős és savanyú ételek és italok, így főként a húsfélék, a csokoládé , a kávé, a tea és a gyümölcslevek fogyasztása. Mivel a felsoroltak elernyesztik a záróizmokat, nemcsak megelőző szándékkal célszerű mellőzni őket, hanem ugyanúgy a reflux diagnosztizálása után is.

Gyógyszerek

A nyelőcső és a gyomor közötti kör alakú záróizom nagyon érzékeny rostokból áll, és különböző gyógyszeres hatásokra is érzékenyen reagál. Bizonyos készítmények, így például az asztmaellenes szerek, a szívgyógyszerek és a nyugtatók szedése is hajlamosíthat a refluxra.

A kávé és a cigaretta is okozhat gyomorégést
A kávé és a cigaretta is okozhat gyomorégést. Fotó: Getty Images

Dohányzás

Legyen szó akár cigarettázásról, dohányrágásról vagy vízipipáról , a dohányzás a nyelőcső alsó záróizmának elégtelen működését okozza, azaz közvetlenül okozhat gyomorégést. A nikotin fokozza a savtermelést, a dohányfüst pedig irritálja a nyelőcső nyálkahártyáját, azaz a dohányosokat különösen nagy eséllyel sújthatja a betegség.

Alkohol

Bármilyen mennyiségű alkohol okozhat gyomorégést, és érzékenyebbé is teszi a nyelőcső nyálkahártyáját a gyomorsavval szemben. Az alkoholfogyasztás fokozott savtermeléssel jár, és lehetővé teszi a sav nyelőcsőbe való visszajutását. Az alkoholos italok közül a sör ellen a gáztartalom szól (hasonlóan a szénsavas üdítőkhöz), a tömény szesz fogyasztása pedig azért hajlamosíthat a refluxra, mert lassítja a gyomor kiürülését étkezés után.

Stresszkalkulátor Egy egyszerű alkalmazás segítségével egy perc alatt kiderítheti, mennyire fenyegeti a stressz. Tesztünkért kattintson ide!

Stressz

A stressz olyan tényező, ami megakasztja az ember napi rutinját. Ilyenkor gyakrabban fordul elő, hogy egy-egy étkezés kimarad, vagy gyorsan bekapunk egy-egy falatot, megiszunk egy kávét, ami máris elindítja a káros láncreakciót, a fokozott gyomorsav-termelődést és a gyomortartalom is nehezebben és lassabban ürül ilyenkor. Nem véletlen, hogy a refluxos betegeknek is először azt írják elő, hogy életmódjukon próbáljanak változtatni, többet pihenni, hiszen már sokszor ennyi is elég, hogy a tünetek enyhüljenek.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +16 °C
Minimum: +3 °C

Döntően borult lesz az ég, és dél felől egyre többfelé várható eső, zápor. Délen néhol zivatar is kialakulhat, az Alpokalja magasabb részein pedig havas eső, havazás is lehet. Az északi, északkeleti szelet sokfelé kísérik élénk, helyenként erős lökések. Késő este 6, 13 fok valószínű. Napközben melegfront érezteti hatását, ami miatt a frontérzékenyek tünetei ismét felerősödhetnek.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra