Ha a gyomra nem hagyja aludni

Éjszakánként gyomorégés kínozza? A kellemetlenséget okozhatják étrendi, életmóddal kapcsolatos hibák, alkoholfogyasztás, dohányzás, illetve igen gyakran a megnövekedett stressz is. Ajánlunk néhány egyszerű tippet, melyek enyhítik a tüneteket!

Nappali kellemetlenség...

A gyomorégés, vagyis a savas, égető érzés a gyomorszájon, amelyet a szegycsont környékén érzett szorító fájdalom és kellemetlen, savas szájíz is kísérhet - a refluxbetegség jellegzetes velejárója. Ennek lényege, hogy a túltermelődő gyomorsav egy része bekerül a nyelőcsőbe, sőt akár a szájüregig is feljuthat.

A patikákban árult savkötők és receptre kapható gyógyszerek a legtöbbet használt megoldások a refluxbetegség kezelésében. Az eredményes kezeléshez azonban mindenképpen szükségesek az életmódbeli változtatások is. További információért kattintson !

A jelenség hátterében étrendi, életmóddal kapcsolatos hibák, alkohol, dohányzás , illetve igen gyakran a megnövekedett stressz áll. Jelentkezhet egy-egy kiadós étkezés után, a gyomorsav túltengése miatt vagy olyankor, amikor a hasűri nyomás valami (pl. egy gyomrot összenyomó mozdulat, meggörnyedés) miatt megemelkedik. Nagyjából a felnőtt lakosság felének vannak ilyen panaszai, de jelentős részük csak átmeneti, jelentéktelen, vagy olyan, a korral, a stresszes modern életformával együtt járó betegségnek tartja, amellyel "együtt kell élni".

...éjjeli kínok

Ami azonban nappal még elviselhető kellemetlenség, az éjjel nehezen bírható kínná válhat. Vízszintes, fekvő testhelyzetben ugyanis a tünetek jelentősen felerősödhetnek. Egyes kutatók szerint valamilyen fokú éjszakai gyomorégés a refluxos tünetekre panaszkodók legnagyobb részét, akár négyötödét is érinti. Éjjel a mellkasi fájdalmak egészen odáig erősödhetnek, hogy a beteg anginás, sőt szívrohamhoz hasonló tünetekről számol be, súlyos fájdalmai vannak. Ennek hátterében az úgynevezett éjszakai saváttörés figyelhető meg.

Éjjeli kínok
A gyomorégés sok esetben éjszaka a legkínzóbb

Ezt a jelenséget a szakemberek akkor diagnosztizálják, ha éjszaka (22-6 óra között) a gyomor pH-ja több mint egy óra hosszan 4-es érték alatt marad. Refluxos betegek között az egészséges emberekhez képest többszörös gyakorisággal fordul elő ez, és azért fontos, mert az éjszakai, fekvő testhelyzetben hosszabb ideig fejtheti ki maró hatását és nagyobb irritációt okoz a nyelőcsőbe jutott savas gyomortartalom.

"Vacsorádat add a koldusoknak"

Mindazok, akik éjszakánként rendszeresen visszatérő refluxos panaszoktól, de különösen az ilyenkor felerősödő gyomorégéstől szenvednek, okosan teszik, ha megfogadják azt a régi angol tanácsot, ami szerint "Reggelizz, mint egy király, ebédelj, mint egy polgár, és a vacsorádat add a koldusoknak". A tüneteket ugyanis enyhíti, ha nem közvetlenül egy kiadós vacsora után fekszik le, hanem csak két-három órával később.

Így csak korai, és kifejezetten könnyű vacsorát érdemes fogyasztani, legjobb, ha este hat után már semmit sem eszik az, aki refluxra hajlamos. Ugyanezért nem tanácsos este (például a tévé előtt) nassolgatni sem. Ajánlják azonban a rágógumit, esténként vagy akár éjjel is, mert a rágás reflexszerűen beindítja a nyálképződést, amely lúgos kémhatásával enyhíti a sav túltengését. Az evés után egy pohár víz, tej (kivéve persze a tejérzékenyeket), vagy egy csésze kamillatea is jó hatású.

Ki mint veti ágyát

Egyáltalán nem mindegy az sem, hogyan, milyen körülmények között, milyen testhelyzetben, milyen fekhelyen térünk nyugovóra. A teljesen vízszintes testhelyzet nem tesz jót a refluxosoknak, ezért tanácsos az ágy fej felőli végét stabilan megemelniük kb. 15 centiméterrel, hogy ezzel is megakadályozzák a gyomorsav visszafolyását a nyelőcsőbe. A magasabb, vagy ék alakú fejpárna nem igazán megfelelő megoldás, hiszen az nem garantálja, hogy megfelelő szögben feküdjön a vízszinteshez képest, csak a nyaka merevedik el tőle.

Még a testhelyzet sem közömbös: a tapasztalatok szerint enyhíti a tüneteket, ha a bal oldalán fekszik, mert a ellentétes oldalon elhelyezkedve a gyomra magasabban fekszik, mint a nyelőcsöve, így a ránehezedő nyomás hatására megnyílhat a záróizom, utat adva a savas gyomortartalomnak.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +10 °C
Minimum: -2 °C

A Nyugat-Dunántúlon egész nap derült idő valószínű, másutt viszont erőteljes lesz a gomolyfelhő-képződés, de a legtöbb helyen így is többórás napsütésre lehet számítani. Ez alól az északkeleti megyék lehet kivétel, ott tartósabb lehet a felhőzet. Csapadék nem valószínű. A Dunától keletre megélénkül, a Tiszántúlon olykor meg is erősödik az északi szél. A legmagasabb nappali hőmérséklet 7 és 13 fok között valószínű. Hidegfronti hatásokkal kell számolni az arra érzékenyeknek, lesz viszont sok napsütés, ami segíti a D-vitamin termelődését.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra