Galagonya, az isteni gyümölcs

A tavaszi domboldalak legszebb fehér ruhás menyasszonya a galagonya. Vigasztalja a fáradt szíveket, új erőt ad az elgyengült szívizmoknak. Mit érdemes tudni erről a fantasztikus gyümölcsről?

A galagonya a rózsafélék családjába tartozik és számos változata, alfaja ismeretes. A hazánkban őshonos fajok közül a cseregalagonya és az egybibés a leggyakoribb. Népies elnevezések: májusvirág, istenalma, isteni gyümölcs, gelegenye, giligán.

Háborúk és nagy nélkülözések idején a galagonya leveleiből teát készítettek, őrölt terméseivel pedig a kávét helyettesítették. A természetgyógyászok nagy becsben tartják.

Természetes szíverősítő

A tavaszi domboldalak legszebb fehér ruhás menyasszonya a galagonya. Vigasztalja a fáradt szíveket, új erőt ad az elgyengült szívizmoknak. Lombhulláskor bíborszínű bogyói, mint apró lüktető madárszívek izzanak az ágak között. A kis énekesmadarak téli éléskamrája, fészkeiket szívesen rakják a szúrós ágak közé. A galagonyából sövényeket ültethetünk kerítés helyett, de egyedülálló bokorként vagy fának nevelve is szép, hasznos dísze a kertnek. Az isteni gyümölcs az öregedő szív elixírje, szívelégtelenség, ritmuszavarok, artériás görcsök elleni természetes gyógyszer, kiváló értágító. Hatóanyagai serkentik a szív működését, a keringést, vérnyomás- és koleszterincsökkentő. Nyugtató hatása miatt krónikus álmatlanság kezelésére is alkalmazzák. Hosszú távon is lehet használni, fiataloknak és idősebbeknek egyaránt, mert nem halmozódik fel a szervezetben, így túladagolás nem fordulhat elő.

Kísérletek igazolják, hogy napi 2-3 galagonyatea rendszeres fogyasztása jelentősen javítja a szívbetegek állapotát, csökken a légszomj is. Mellékhatása hosszú távú használatnál sem ismeretes, ellenjavallata nincs. A nyugtató hatása fokozása érdekében jól társítható más gyógynövényekkel.

Csökkenthetők a gyógyszeradagok

A tudományos eredmények is alátámasztották, hogy tágítja a koszorúereket, javítja ezzel a szív vérellátását. Növeli a szív pumpáló hatását. Megszünteti a szívritmuszavarok néhány fajtáját is. Arra is vannak bizonyítékok, hogy csökkenti az érfalakon a koleszterin lerakódást. Németországban, ahol a gyógynövényekkel való orvoslás igen elterjedt, legalább húszféle, galagonyát tartalmazó gyógyszert forgalmaznak, így a leggyakrabban használt orvosságok egyike lett.

Habár a galagonya biztonságos és hatásos lehet a szívgörcs, a pangásos szívelégtelenség és a szívritmuszavarok kezelésében, ezek komoly, az életet is veszélyeztető betegségek, amelyek gyógyításához szakorvosra is szükség van. Aki az előírt gyógymód mellett a galagonyát is szeretné kipróbálni, konzultáljon kezelőorvosával. A galagonyatea vagy -tinktúra rendszeres alkalmazásával és a kezelőorvos irányításával csökkenthetők a gyógyszeradagok.

Hogyan gyűjtsük?

A galagonya fehér virágait, zsenge tavaszi leveleit május közepétől szedjük. Árnyékos, szellős helyen szárítsuk meg, így egész évben készíthetünk belőle teát.

A galagonya elsősorban az idősebb vagy a középkorú betegek gyógynövénye. Ritkán fordul elő, hogy fiatal kismamák is alkalmazzák. Esetükben különösen fontos, hogy orvosi utasítás és előírás alapján használják. A kicsi babák közelébe pedig biztos, ami biztos, virágzó ágait, mint a bölcsők virágát helyezhetjük el.

Ha nincs időnk tavasszal vagy ősszel "galagonyatúrára" menni, érdemes e csodás cserjét kertünkben telepíteni. Leginkább a jó agyagos talajt szereti, de bármilyen földben termeszthető. A leveleket kora tavasszal, a virágzó hajtásokat májusban, a terméseket pedig izzó-piros, kemény formájukban szedjük. Házi termesztésre egybibés vagy cseregalagonyát válasszunk, a piros virágú, különböző nemesített díszfajoknak nincs gyógyhatásuk.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +21 °C
Minimum: +6 °C

Az átmenetileg megnövekvő gomoly- és fátyolfelhőzet mellett legalább több órára kisüt a nap. Csapadék nem valószínű. A délnyugati, déli szelet élénk, helyenként erős, főként az Északnyugat-Dunántúlon viharos lökések kísérik. A legmagasabb nappali hőmérséklet 18 és 25 fok között várható. Késő estére általában 12 és 17 fok közé hűl le a levegő. Az időjárás most a hidegfrontra érzékenyeket érinti különösképpen rosszul.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra