Túlsúlyos vagy elhízott? Nem mindegy, számolja ki!

A magyar lakosság nagy része elhízott, ami nem csak esztétikailag jelent problémát, de következtében egy sor súlyos betegség is kialakulhat.

Veszélyben vannak az elhízottak

Az elhízásnak oka lehet a genetika, vagy valamilyen betegség is, de a leggyakrabban a túl sok bevitt kalória, és emellett természetesen a fizikai aktivitás hiánya okozza a problémát. Emellett közrejátszhat a kialakulásában az anyagcsere eltérései, illetve akár társadalmi normák is. A legmarkánsabb kiváltói azonban az évek alatt nem változtak, ezek pedig a nem megfelelő életmód , valamint a stressz.

A hasi elhízás lehetséges okai A hasi elhízás nemcsak esztétikai, hanem egészségügyi probléma is. Növeli a szív- és érrendszeri problémák illetve a cukorbetegség kockázatát, valamint hormonális zavarokban is szerepe lehet. A haskörfogat növekedése sok összetevőből áll össze. Mutatjuk, melyek ezek .

A genetika is lehet az elhízás oka, de leggyakrabban a túl sok bevitt kalória okozza
A genetika is lehet az elhízás oka, de leggyakrabban a túl sok bevitt kalória okozza

Ki számít elhízottnak?

Ezt nem is olyan egyszerű megállapítani. Az általánosan elfogadott rendszer, vagyis a BMI szerint ez számítható a testsúly és a magasság egy képletéből, ám azért azzal is számolni kell, hogy ez az érték inkább a túlsúlyt , semmint az elhízást mutatja, és a pontossága is kérdéses.

Az elhízás pontos megfogalmazása a felesleges testzsír jelenléte, ami azonban nem feltétlenül a kívülről is látható tartományban jelentkezik. Felesleges zsír ugyanis a szervek körül is kialakulhat, ami ugyanúgy a nem megfelelő életmód következménye, de szerencsére az állapot gyógyítható.

BMI-kalkulátor A testtömegindex-kalkulátor segítségével megtudhatja, hogy a testsúlya ideális, vagy elhízott, esetleg túl sovány-e. Kattintson és számolja ki! Bár valóban nem ad tökéletesen pontos adatokat a BMI-index, de azért általánosságban igaz, hogy aki itt túlsúlyosnak mutatkozik , az az elhízással is küzd. Azonban ezt az életkor is befolyásolja, hiszen ilyenkor az alapértékek emelkednek, illetve a BMI nem tesz különbséget a zsír és az izomszövet között, így az eredmény egy sportoló esetében már erős eltérést mutathat. Alapvetően az index a súly (kg)/ magasság négyzet (méterben) képletből számolható. A kapott értékek pedig a következőképpen alakulnak:

  • BMI≤18,5 - alultáplált
  • BMI 18,5 - 24,9 - egészséges súly
  • BMI 25,0 - 29,9 - túlsúlyos
  • BMI≥30 - elhízott
  • BMI≥40 - erősen elhízott

Az elhízás sajnos nem csak esztétikai probléma, bár a pszichológiai hatásairól sem szabad megfeledkezni, hiszen nagyon komoly gondokat okozhatnak. Orvosi értelemben az elhízás a 2-es típusú cukorbetegség első számú rizikófaktora. Emellett azonban a szív -és érrendszeri megbetegedések hátterében, a mozgásszervi elváltozások esetében, sőt, a magas vérnyomás esetében is kapcsolat van a betegség kialakulásának kockázata, és a túlsúly között.

Tanulmányok bizonyítják továbbá azt is, hogy a gyermekkori elhízás legalább akkora veszélyeket rejt, mint a felnőtt megfelelője. Ha a gyerek ki is gyógyul a problémából, annak maradandó hatása lehet a szervezetre, vagyis jelentősen növelheti az említett betegségek későbbi kialakulásának kockázatát is.

Leggyakoribb hibák, amiért nem sikerül lefogyni

Sok betegség is okozhat elhízást, így első lépés gyanánt az orvosi kivizsgálás elengedhetetlen . Ugyanakkor sajnos tény, hogy a leggyakoribb oka annak, hogy az emberek nem tudnak megszabadulni a betegségeket okozó túlsúlytól, az a lustaság, és a kifogáskeresés.

A leggyakoribb okok, amiért az emberek nem tudnak lefogyni, a lustaság és a kifogáskeresés
A leggyakoribb okok, amiért az emberek nem tudnak lefogyni, a lustaság és a kifogáskeresés

Sajnos azonban azoknak sincsen egyszerű dolga, akik elszánják magukat. A nemzetközi ajánlások alapján 150 perc pulzuskontrollált sport az előirányzott hetente. Azonban ez rögtön változik, amint valamilyen betegség fennáll.

Inzulinrezisztencia esetében a szám 180/hét, míg cukorbetegségnél 210/hét az irányadó - fűzi hozzá Dávid Zsuzsanna, az Életmód Orvosi központ gyógytornásza. Ráadásul azzal is számolni kell, hogy az sem mindegy, milyen mozgásforma mellett dönt. Ezt ugyanis befolyásolhatják az egyéni adottságokon felül a túlsúly mértéke, az egészségi állapot, és az életmód is.

A gyógyulás egyéni mozgásprogrammal érhető el

Ahhoz, hogy a betegek kigyógyulhassanak a túlsúly okozta betegségekből, fontos, hogy szakember segítségét kérjék úgy, mint amikor gyógyszert íratnának fel. Hiszen ahogy a gyógyszer fajtája, adagolása is egyéni, ugyanolyan egyéni a megfelelő mozgásprogram is.

A szakember ugyanis rengeteg adatot vesz figyelembe, előzetes állapotfelmérést végez, és csak ezután határozza meg a megfelelő mozgásprogramot. Ehhez modern berendezéseken nyomon követett pulzus, vérnyomás, elégetettenergia-adatok is hozzájárulnak, így a gyógyulás rövidebb, és könnyebb is lesz.

A túlsúly ezért befolyásolja a teherbeesést Egyre több nő (és férfi) küzd manapság meddőséggel, melynek hátterében számtalan tényező állhat. Tény azonban, hogy a túlsúlyosak jóval nehezebben esnek teherbe , mint normál BMI-vel rendelkező társaik.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +18 °C
Minimum: +9 °C

Délnyugat felől tovább folytatódik a felhősödés, ezzel együtt a csapadékhajlam is fokozatosan növekszik. A délnyugati szelet országszerte erős, több helyen viharos lökések kísérik. Késő estére 9 és 15 fok közé hűl le a levegő. Az időjárás most a hidegfrontra érzékenyeket érinti különösképpen rosszul.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra