Tényleg fogyhatunk a csípőstől?

Amerikai kutatók nemrégiben bizonyították be: igazuk van azoknak, akik úgy akarnak lefogyni, hogy csípőset esznek. A chilipaprikák csípősségét és erejét adó vegyület, a kapszaicin ugyanis tényleg felgyorsítja anyagcserénket és elégeti testzsírunkat.

A kapszaicin hatására ugyanis testünk olyan hőt generál, amely elégeti felesleges kalóriákat.

A kapszaicint joggal nevezhetjük a növényi kivonatok egyik jolly jokerének: egy olyan hatóanyag, mely a fejfájástól a pszoriázisig sok betegségben használható. Csökkenti a fájdalmat, megelőzi a daganatokat és gyorsítja az anyagcserét. Mi kell még? Azon receptorok, amelyeket a chilipaprika beindít és amelyek az energiaégetésért felelősek, a fehér és barna zsírsejtekben találhatók. A fehér zsírsejtek zsírként tárolják testünkben a kalóriákat, ezek okozzák az összes rossz helyen megjelenő zsírpárnát, a fogyás közben ezektől akarunk megszabadulni.

A barna zsírszövet sejtjei, amelyek a váll és a nyak környékén találhatóak meg, zsírt égetnek azért, hogy melegítsék a testet, és ezért tartjuk ezt inkább jó zsírnak. A kapszaicin azért segíthet ütőképes fogyási stratégiát kialakítani, mert ennek hatására (a TRPV1 nevű fehérje aktiválásával) képes a "rossz", zsírtároló fehér zsírsejteket "jó", zsírégető barna zsírsejtekké átalakítani.

A chilipaprika csípősségét adó vegyület, a kapszaicin elégeti testzsírunkat

A kutatást követő, egerekkel folytatott kísérletben kapszaicin- és magas zsírtartalmú diétát etettek két egércsoporttal: az egyik csoport egereiben kikapcsolták a TRPV1 fehérjét, a másikban nem. Azon egerek, akikben működött a fehérje, egyáltalán nem híztak el és esetükben nem is számított az, hogy mennyit esznek vagy mennyi vizet isznak.

Mindezen mechanizmus segíthet abban, hogy ne csak az elhízást tudjuk elkerülni, hanem az azzal járó járulékos problémákat is, mint például a magas vérnyomást, a szív- és érrendszeri problémákat vagy a kettes típusú cukorbetegséget. Azonban ahhoz, hogy embereken is ki lehessen próbálni ezt a megoldást klinikai teszteken, a kutatók tovább kívánják vizsgálataikat végezni, hogy jobban megértsék mind a folyamatot, mind pedig a TRPV1 fehérje működését.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +14 °C
Minimum: +4 °C

Általában többórás napsütés várható a képződő gomolyfelhők mellett, melyekből elszórtan, hazánk északnyugati kétharmadán valószínű zápor, néhol zivatar is kialakulhat. A Dunántúlon az északnyugati, az északkeleti megyékben a délnyugati szél megélénkül, Sopronnál és a Fertőnél, valamint záporok, zivatarok nyomán is megerősödik. A legmagasabb nappali hőmérséklet 12 és 17 fok között alakul. Késő estére 3 és 10 fok közé hűl le a levegő. Fronthatásra az előrejelzések szerint napközben nem kell számítani.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra