Zománcként viselkedik az új fogkrém

Tajvani kutatók fejlesztettek ki érzékeny fogú vásárlóknak egy olyan fogkrémet, amely nemcsak hasonlóan működik, mint a fogzománc, hanem annak regenerálódásában is segít.

Az új fogkrémhez felhasznált új anyag akadályt képez a fog azon területein, amelyek akkor sajognak, ha forró vagy hideg ételeket eszünk.

A becslések szerint globálisan minden ötödik felnőtt panaszkodik érzékeny fogakra életének valamely szakaszában, különösképpen a 40 és 50 év közöttiek. A fájdalmakat a fog kemény, zománcos területei között lévő puhább, egy idő után fedetlenné váló dentinterületek okozzák.

Vannak olyan szerencsések, akiknek elég kétévente felkeresni fogorvosukat. A többieknek bizony félévente rá kellene szánniuk magukat a szájvizitre. Olvassa el cikkünket! A dentinterületekben több százezernyi mikroszkopikus, folyadéktartalmú csövecske található. Nyomás vagy hőmérsékletváltozás hatására a csövecskékben lévő idegekben megváltozik a folyadékok áramlásának iránya, ez pedig fogérzékenységhez és fájdalomhoz vezet. Ez főként akkor történik meg velünk, ha a fogzománc lepattogzik, túl sokat mossuk vagy a fogszuvasodás következtében eltűnik.

Míg egyes fogkrémeket kifejezetten azért fejlesztettek ki, hogy megóvjanak minket az emiatt jelentkező fogfájástól - időleges hatásúak csak, folyamatosan kell használni őket. Chun-Pin Lin professzor, a National Taiwan University fogászkutatója az American Chemical Society Nano szaklapban megjelent tanulmánya szerint az általa és kutatótársai által kifejlesztett új anyag ennél sokkal tartósabb megoldást jelenthet.

Olyan fogkrémet fejlesztettek ki, amely nemcsak hasonlóan működik, mint a fogzománc, hanem annak regenerálódásában is segít

Zselatinos alap segítségével juttatnak kalcium-karbonátot a problémás foghoz - ez és a foszforsav kombinációja abban segít, hogy kristályokat növeszt a dentinen, amelyek elzárják az ott lévő csövecskéket. Ezen kristályok mélyebbre hatolnak a dentincsövekben az eddig fejlesztett anyagoknál és sokkal tovább tartó hatást biztosítanak.

A kutatók azt remélik, hogy a fogszuvasodás miatt fellépő kisebb problémákat is sikerül megjavítani. Az anyagot kutyákon tesztelték és azt tapasztalták, hogy a szabadon lévő és fájó csövecskéket sokkal jobban el tudta fedni, mint a piacon jelenleg kapható különleges fogkrémek: a kutyák 70 nap elteltével sem éreztek idegfájdalmakat.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +13 °C
Minimum: +2 °C

A felhős tájakon is szakadozik a felhőzet, általában sok napsütés valószínű a gomolyfelhő-képződés mellett. Helyenként - nagyobb eséllyel nyugaton és északkeleten - valószínű zápor. Az északnyugati szelet a délnyugati és északkeleti tájak kivételével élénk széllökések kísérik. A legmagasabb nappali hőmérséklet 10 és 17 fok között valószínű. Napközben kettős fronthatás okozhat kellemetlen tüneteket az időjárásra érzékenyek körében.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra