Mégsem gátolja meg a xilit a fogszuvasodást?

A xilitolról, a fogkrémekben és a rágógumikban is használt természetes édesítőszerről sok helyütt olvasni, hogy segít megelőzni a fogszuvasodást akár a felnőttek, akár a gyerekek esetében. Mi az igazság?

A manchesteri egyetem munkatársai Philip Riley vezetésével arra jutottak, hogy a xilitolra vonatkozóan nem vonható le az a következtetés, hogy megvédené a fogakat a szuvasodástól. „Egyetlen jótékony hatását sem tudjuk igazolni, amely a fogszuvasodás ellen hatna” – mondta el Riley. Pedig a xilitolt mint cukorpótlékot széles körben propagálják, ugyanis eddig úgy tudtuk, hogy kevesebb kárt tesz a fogakban, mint a cukor.

Úgy képzelték eddig, hogy a xilitol a fogakat támadó baktériumokat elpusztítja, és így közvetetten védi a fogat a szuvasodástól. A fogszuvasodás a gyerekek 90 százalékát érinti, és a legtöbb felnőtt is küzd ezzel a problémával világszerte.

A mostani kutatásban olyan vizsgálatok eredményeit összesítették, amelyek a xilitolt tartalmazó termékek fogakra tett hatásaira vonatkoztak. Az úgynevezett metakutatásban összesen 10 különböző vizsgálat eredményeit, azaz körülbelül összesen 6000 résztvevő adatait kívánták összesíteni. Ez azonban csak akkor lehetséges, ha az egyes kísérletek hasonló felépítésűek. A kiválasztott tíz közül azonban csak két ilyen módon használható volt: ezek 4200 Costa Rica-i gyereken vizsgálták meg egy xilitoltartalmú fogkrém hatását a gyerekek fogaira.

Mi a különbség a mesterséges édesítők és a xilit között? Kattintson, szakértőnk válaszol!

A két vizsgálat összesített eredményeiből a kutatók arra a következtetésre jutottak, hogy csupán csekély bizonyíték van arra, hogy a xilitoltartalmú fluoridos fogkrém jobb hatással van a fogakra, mint a fluoridos, de xilitolt nem tartalmazó fogkrém. A meghatározott fogkrémet a vizsgálati személyek három éven át használták; a xilitoltartalmút használóknál csupán 13 százalékkal volt kevesebb a fogszuvasodás esélye, mint a xilitolmentes fogkrémet használók esetében.

A xilitol tényleg segít a fogszuvasodás megelőzésében?

A további vizsgálatok alapján pedig – amelyek xilitolos termékekre, szirupra, rágóra, tablettára stb. vonatkoztak – az derült ki, hogy nem igazolható a xilitol fogakat védő hatása. „Ezeknél a termékeknél semmiféle pozitív hatást nem tudtunk igazolni” – mondja Riley.

A xilitolnak nemcsak a jótékony hatásairól nincsen elég adat, a mellékhatásaival kapcsolatosan is igen kevés bizonyíték áll rendelkezésre. A xilitollal kapcsolatosan fölmerül, hogy puffadást , hasmenést okoz, illetve, hogy hashajtó hatása van. Ezekre a mellékhatásokra azonban szintén nincsen kellő bizonyíték. Ezeket a bélrendszerre kifejtett hatásokat a jövőben kell majd megvizsgálni – mondják a kutatók.

Forrás: www.medicalnewstoday.com

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +21 °C
Minimum: +6 °C

Az átmenetileg megnövekvő gomoly- és fátyolfelhőzet mellett legalább több órára kisüt a nap. Csapadék nem valószínű. A délnyugati, déli szelet élénk, helyenként erős, főként az Északnyugat-Dunántúlon viharos lökések kísérik. A legmagasabb nappali hőmérséklet 18 és 25 fok között várható. Késő estére általában 12 és 17 fok közé hűl le a levegő. Az időjárás most a hidegfrontra érzékenyeket érinti különösképpen rosszul.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra