Korszerű fogászati röntgenek

A fogászatban is nagyon fontos kiegészítők az úgynevezett képalkotó eljárások, elsősorban a röntgen.

A fogászatban is nagyon fontos kiegészítők az úgynevezett képalkotó eljárások, elsősorban a röntgen. Részben azért, mert az orvos pontosan szeretne valamit látni, ami szemmel nem látható, részben mert kontrollvizsgálatnál, góckeresésnél ajánlatos röntgenvizsgálatot is alkalmazni.

A hagyományos kisfilmes röntgenek a legelterjedtebbek, és most már egyre gyakrabban használatos az úgynevezett panorámaröntgen. Utóbbi előnye, hogy az alsó-felső teljes fogazatot, tehát mindkét állcsont összes fogát egyszerre le lehet "fényképezni", de természetesen a panorámaröntgen megjelenése nem teszi feleslegessé a kisfilmes röntgeneket.

Sugárterhelés

A kismamák gyakran félnek a röntgenezéstől, mert tartanak attól, hogy a sugárterhelés károsítja a magzatot. Fontos tudni, hogy minden röntgenfelvétel előtt ólomkötényt (úgynevezett védőkötényt) kell az asszisztensnek felrakni a betegre, és úgy már nem kell tartani attól, hogy a magzat bármilyen sugárártalmat szenvedne.

A panorámaröntgen valamivel nagyobb sugárdózist jelent a szervezetnek, mint a kisfilmes röntgen - másrészt viszont gondoljunk bele, mennyivel nagyobb lenne ez a sugárterhelés, ha az összes fogat egyenként kellene (például góckeresés vagy általános vizsgálat esetén) megröntgenezni!

Ráadásul a gyerekfogászatban egyre gyakrabban szükséges röntgennel megnézni, hogy az állcsontban megvannak-e a maradófogcsírák, illetve fogszabályozás esetén is röntgenfelvételen lehet ellenőrizni, hogyan állnak a fogak, mi várható a későbbiekben. Ilyenkor elkerülhetetlen a panorámaröntgen használata.

Számítógépes felvételek

A röntgeneknek megjelent egy új változata: amikor számítógéppel lehet a felvételt láthatóvá tenni. Ilyen esetben a röntgenfelvétel lemezre készül. Ezek a lemezek többféle méretben készülnek: van belőlük gyerekeknek, kisebb szájú és normál szájú felnőtteknek egyaránt. Ennek a röntgennek egyik előnye, hogy nem kell sötétkamra, nem kaphat fényt a felvétel, és nagyon gyorsan előhívja a képet egy számítógép. A felvétel a számítógéphez kapcsolt monitoron tetszőleges méretűre nagyítható, így az orvos a felvétel alapján pontosan elmagyarázhatja a betegnek - aki a monitoron nézi a képet -, hogy mi a helyzet a fogaival. Egyes részletek is kinagyíthatók a felvételből.

Ma már a legmodernebb készülékeknél egy kis, lapos monitor a fogászati gépen is megtalálható, és a beteg, amikor a székben ül, saját maga is látja ezen a monitoron a fogáról készült röntgenfelvételt.

Ez azért is lehet érdekes, mert például gyökérkezelés esetén pontosan látható, hogy a tűvel meddig tudott lemenni a fogorvos a gyökércsúcsig, vagy ha bármilyen romlást lehet észlelni, akkor az is látható, hogy a romlás mennyire közelíti meg az ideget, de ínysorvadás esetén az is tökéletesen látszik, hogy mennyire épült le a fogmedercsont, vagyis milyen fokú az ínysorvadás.

Ezeket a felvételeket el lehet menteni a számítógépben, és így bármikor előhívhatók kontroll esetén.

A legnagyobb előnye ennek a gépnek mégis talán az, hogy a sugárterhelés szinte a nullával egyenlő, ezért kismamáknál, kisgyerekeknél is nyugodtan használható. X.évf./1.sz.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +13 °C
Minimum: +3 °C

A gomolyfelhők estére fokozatosan összeesnek, de addig még néhol - nagyobb eséllyel nyugaton és északkeleten - valószínű zápor. Az északnyugati szelet néhol élénk széllökések kísérik. Késő estére 3 és 10 fok közé hűl le a levegő. Napközben kettős fronthatás okozhat kellemetlen tüneteket az időjárásra érzékenyek körében.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra