Helyes fogápolással a fogínygyulladás megelőzéséért

A fogak elveszítése sokak számára fenyegető és sajnos reális eshetőség. A legfőbb okának pedig a fogínygyulladás és szövődményei tekinthetőek. Szerencsére, tehetünk ellenük - a helyes fogápolásnak pedig több előnye is van!

A fogínyproblémák elsődleges okának a plakkok, azaz a fogak körül, az íny közelében felhalmozódott baktériumtelepek és ételmaradékok tekinthetőek. Ezek a plakkok sok problémát okozhatnak, de megfelelő szájhigiéniával, eszközökkel és odafigyeléssel el lehet őket távolítani.

A legfontosabb természetesen a rendszeres, napi többszöri fogmosás, ám nem elhanyagolható a jó tisztítási technika és a puha sörtéjű fogkefe szerepe sem. Ezekkel ugyanis minden plakk-maradványt el lehet tüntetni a fogakról, különös tekintettel az ínyszélekre.

Nagyon fontos még ezenkívül a fogközök naponta történő alapos tisztítása, és végül, de nem utolsósorban a megfelelő hatékonyságú, kifejezetten fogínyproblémák kezelésére kifejlesztett fogkrém használata. Ilyen alapos kezelés mellet még a hosszabb ideje gyulladt fogíny is képes regenerálódni. Emellett természetesen a rendszeres szakorvosi ellenőrzésnek, tanácsadásnak és kezelésnek is kiemelt szerepe van, különös tekintettel a fogkő félévenkénti eltávolítására.

A helyes fogmosás titkai

A fogmosás célja, hogy a lepedék teljes és időben történő eltávolításával megelőzzük fogaink megbetegedését, csillogóvá tegyük fogainkat és üdévé varázsoljuk a leheletünket. A fogak kíméletes tisztántartásához legjobb a kis fejű, puha vagy középkemény sörtéjű fogkefe, a fogszuvasodás elleni védelem biztosításához használt fogkrém pedig mindenképpen tartalmazzon fluoridot. Leghatásosabb fogszuvasodás elleni védelmet klinikai vizsgálatok alapján a szerves eredetű aminfluorid biztosít a fogaink számára.

A fogmosást mindig a belső fogfelszínek tisztításával kezdjük. A fogkefét enyhén nyomva, körkörös mozgással vezessük a fogak felszínén. A belső felszínek megtisztítása után következhetnek a külső fogfelszínek. A fogkefét úgy tartsuk, hogy a sörték a fogat dőlt szögben érintsék (semmiképpen ne merőlegesek legyen a kefe sörtéi a fogra), így nemcsak a fogak, de az ínybarázdák és részben az íny is elérhetővé válnak. Az íny masszírozása hozzájárulhat a vérkeringés felpezsdítéséhez és az ételmaradékokat is hatékonyabban távolíthatjuk el.

A fogkefét nem szabad erősen nyomni, mert az a fogzománcot és a fogínyt is károsíthatja. Enyhe nyomással úgy mozgassuk 5-10 másodpercig, hogy a sörtevégek a helyükön maradjanak. Az elülső fogak belső felszínei kivételével minden fogfelszínt így tisztítsunk.

A fogak felszíneinek tisztántartása is az előbb említett technikával, rezegtető mozgással történjen, a sörtevégek elmozdítása nélkül. A rágófogak belső felszíneinek tisztításánál úgy tartsuk a fogkefét, hogy a sörték elérjék az ínyt, és az előzőekhez hasonlóan mozgassuk a fogkefét.

Akármilyen alaposan kefélgetjük a fogainkat, a legtöbb ember fogainak köze ettől még nem lesz tökéletesen tiszta. Az esti fogmosásnak feltétlenül része kell, hogy legyen a fogak közeinek selyemmel történő tisztítása. Minden egyes fogköz kitisztításával két fognak teszünk jót. A technika egyszerű: a fogak közé bevezetett selymet óvatosan előbb az egyik, majd a másik fog oldalán húzzuk át.

A helyes szájápoláshoz nemcsak a fogak, a nyelv tisztítása is hozzátartozik. Hiszen a nyelven megülő lepedék fogromlást elősegítő mikroorganizmusoknak adhat átmeneti otthont. A lepedék és fogkő együtt jár. A gyakran lepedékes nyelvűek pedig fogkőre is hajlamosabbak!

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +16 °C
Minimum: +4 °C

A Nyugat-Dunántúlon erősen felhős vagy borult lesz az ég, másutt délelőtt még csak kisebb körzetekben lehet felhős idő, csak délutántól várható felhőzet-növekedés. Délelőtt csak a Nyugat- és Észak-Dunántúlon, késő délutántól, estétől dél felől egyre többfelé várható eső, zápor. Délen néhol zivatar is kialakulhat, az Alpokalja magasabb részein havazás is lehet. Az északi, északkeleti szelet sokfelé kísérik élénk, helyenként erős lökések. A legmagasabb nappali hőmérséklet általában 11 és 21 fok között alakul, de a tartósan borongós Nyugat-Dunántúlon kicsivel 10 fok alatti értékeket is mérhetnek. Késő este 6, 13 fok valószínű. Az előrejelzések alapján hétfőn frontmentes időnk lesz, így a frontérzékenyek tünetei várhatóan nem erősödnek fel.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra