Hírlevelek
Regisztráció
Allergiateszt
Gyógyszerek és a szájnyálkahártya

Gyógyszerek és a szájnyálkahártya

2001.10.24.

Felhívjuk figyelmét, hogy ez a cikkünk több mint egy évvel ezelőtt frissült utoljára, ezért elképzelhető, hogy nem minden adata pontos. Kérjük, az Ön számára kiemelten fontos információkat szükség szerint ellenőrizze!

Dr. Balogh István

 Anyák Lapja

Sokan keresik fel azzal a problémával a fogorvost, hogy a szájukban, az orca belső részén vagy a szájpadláson, a nyelven elváltozás, szájszárazság jelenik meg, esetleg furcsa ízeket éreznek.

A száj vizsgálatakor kiderülhet, hogy valamilyen gyógyszer mellékhatásaként alakult ki a tünet.

Szájszárazság

Ilyenkor választ kell keresni arra a kérdésre, hogy szükséges-e a páciensnek folyamatosan szednie az adott gyógyszert vagy esetleg a készítmény helyettesíthető-e mással. Sokszor összeadódhat a gyógyszerek mellékhatása, és ez fokozottabb panaszokhoz vezethet. A depresszió és az epilepszia gyógyszerei, bizonyos altatók, vízhajtók, asztmaellenes szerek, a bélmozgásra ható gyógyszerek, a köhögéscsillapítók, az erős fejfájás, szédülés elleni szerek és a fogyasztógyógyszerek például fokozott szájszárazságot okozhatnak. Efféle problémát jelenthet a sugárkezelés és a kemoterápiás kezelés is. Tünetei közé tartozik a száj égő érzése, a páciens száraznak érzi a nyelvét, a szájnyálkahártyáját, berepedezhet az ajka, rossz lesz a szájíze, úgy érzi, "összeragad a szája", nehezére eshet az evés, a beszéd. Mindenképpen fogorvoshoz kell fordulni vele, mert ha nem kezelik a problémát, a szájszárazság következtében sokkal inkább romolhatnak a fogak, és gyakran jelentkezik szájüregi fertőzés, valamint nehezen gyógyítható gombásodás is.

Az ínygyulladás

Nagyon gyakori probléma a gingivitis, vagyis az ínygyulladás. Ez sokszor gyógyszerek nemkívánatos mellékhatásaként alakul ki. Jellemzője, hogy piros, érzékeny, vérzékeny az íny, a beteg fájdalomról panaszkodik, nehezére esik az evés, a fogmosás. A páciens általában kíméletesen mos fogat, pedig ezzel nem tesz jót magának, hiszen ettől még intenzívebbé válik a gyulladás. Ínygyulladás esetén még inkább oda kell figyelni a fokozott szájhigiénére.
Gyógyszerek mellékhatásaként ínyduzzanat is kialakulhat. Az íny annyira megduzzadhat, hogy akár a fogakon is "túlnőhet", elmozdítható, vérpiros lesz, nagyon vérzékennyé válik. A beteg étvágya, életkedve teljesen elmehet, főleg, mert evés során nagyon erős, intenzív vérzés léphet fel. Ínyduzzanatot sokszor epilepszia elleni gyógyszerek is okoznak. Sajnos, ilyen esetben a gyógyszer elhagyása nem megoldható, tehát tanácsos felkeresni a fogorvost.



Felhívnám az ilyen szereket szedők figyelmét, hogy fokozottan ügyeljenek a szájápolásra, a szájhigiénére, mert ha már kialakul az ínyduzzanat, nagyon nehéz visszafordítani a helyzetet. Megelőzésképpen alapos, erős fogmosást ajánlanék. Az ínyduzzanat egyébként a súlyos cukorbetegek körében is előfordulhat, nekik szintén gyakori, alapos fogmosást ajánlanék.

A makacs afta

A szájnyálkahártya kifekélyesedésének egyik fajtája az afta, vagyis amikor az ínyen fehér, befelé húzódó fekély látható. Legyengült, lázas állapotban, műtét után is előfordulhat.
Az afta egyes gyógyszerek mellékhatásaként - például daganatellenes gyógyszerek tartós szedése esetén - is jelentkezhet. Érdemes ilyenkor is fogorvoshoz fordulni, mert az orvos ecseteléssel enyhíti a fájdalmat, amely segíti a gyógyulást. Ha valakinél gyakran jelentkezik afta, akkor érdemes fogorvossal konzultálnia, mert különböző szerekkel növelhető a szájnyálkahártya ellenálló képessége.

Elszíneződés

A páciensek sokszor azért keresik fel a fogorvost, mert elszíneződött foltokat látnak a szájpadláson, a szájnyálkahártya egyes részein, a nyelven. Ezt akár nyálelválasztási zavar is előidézheti, ám előfordulhat, hogy bizonyos gyógyszerek kontakt, közvetlen hatása okozza, vagy hosszas gyógyszerszedés. Ha a betegnek sincs különösebb panasza, akkor általában nincs szükség kezelésre.

Szájgomba

A nőbetegek egy része antibiotikus kezelés előtt megemlíti, hogy szeretné inkább elkerülni a terápiát, mert félő, hogy hüvelyi gombásodás lép fel az antibiotikum hatására. Ez reális veszély, ám azt kevesebben tudják, hogy a hosszan tartó antibiotikus kezelés gombásodást, candidiasist okozhat a szájban is, amit csak hosszas terápiával lehet meggyógyítani. Főleg a széles spektrumú antibiotikumok, szteroidok szedése esetén jelentkezhet a szájüreg gombásodása. Ez specifikus gombaellenes szerekkel történő kezelést tesz szükségessé. A szájnyálkahártyán az allergiás reakciók is okozhatnak elváltozást. Ha felmerül a gyanú a túlérzékenységre, akkor komoly allergológiai vizsgálat szükséges.

Kapcsolódó hasznos cikkeink és szolgáltatásaink

A témában feltett olvasói kérdések


Hozzászólások


Támogatóink ajánlatai

Receptkeresés


Szponzorált hirdetések