Fogorvosi vizsgálat: milyen gyakran kell?

Fogorvoshoz járni a legtöbb embernek valóságos rémálom, fontos azonban, hogy időnként szakemberrel mérjük fel szánk egészségét, így ugyanis súlyos betegségeket előzhetünk meg. Milyen gyakran keressük fel fogorvosunkat?

Egy fogorvosi váróban ücsörögve viszonylag kevés helyet tudna felsorolni a legtöbb ember, ahol ne lenne szívesebben. A legtöbbekben egy egyszerű vizsgálatra is szorongva gondol, és sokszor már csak akkor keresi fel az orvost, ha a panaszai elviselhetetlen szintig fokozódnak - vagy talán még akkor sem. Időnként azonban nem árt akkor is felkeresni egy fogászatot , ha semmilyen tünetet nem tapasztalunk, hiszen ezzel idejében felfedezhet az orvos egy fogszuvasodást, ínygyulladást vagy bármilyen más problémát a szájban.

A fogszuvasodás kifejezés onnan ered, hogy régen azt gondolták, a fogat az azt rágó fogszú betegíti meg. Ezzel szemben a folyamat lényege, hogy a fogak ásványianyag-tartalmának kioldását eredményező hatások túlsúlyba kerülnek az ásványi anyagokat beépítő tényezőkkel szemben. Kialakulásáról és veszélyeiről mindent megtudhat az alábbi cikkünkből !

Milyen gyakran keressük fel a fogorvost?

Senki sem megy ugyan szívesen, mégsem éri mag halogatni a fogorvosi szűréseket, évente két alkalommal javasolt felkeresni. Ha ugyanis félévente lát minket az orvos, biztosan nyakon csípi a szuvasodást , így elkerülhető egy komolyabb beavatkozás. Aki fogkövesedésre hajlamos, annak a fogkő eltávolítása is félévente ajánlott.

Félévente egyszer javasolt felkeresni a fogorvosunkat
Félévente egyszer javasolt felkeresni a fogorvosunkat

Kevésbé közismert tény, hogy a fogkő nem csupán esztétikai problémát jelent, de kellemetlen szájszagot is okozhat, hosszú távon pedig súlyos egészségügyi problémát eredményez. Kezdetben ínygyulladást okoz, majd ínyvisszahúzódást, ami későbbiekben a fogazat elvesztésével is járhat! Az ínysorvadást számos súlyos betegséggel is összefüggésbe hozták már, többek között a gyomorproblémák, az agyi érelzáródás és a szívinfarktus veszélyét is megnöveli.

A fogorvosi szűrések során egy általános képet szerezhet a fogorvos a páciens szájának egészségéről, így nem csak a fogazat, de az íny és a fogágy állapotát is felmérheti. A féléves szűréseket a nyugat-európai országokban is ajánlják, a szakértők szerint azonban az átlagos magyar fogazat ennél sokkal rosszabb állapotban van.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +11 °C
Minimum: +5 °C

Nagyrészt borult lesz az ég, de napközben az Alföldön, délutántól pedig már Borsodban is szakadozik, vékonyodik, gomolyosodik a felhőzet. Napközben egyre inkább az ország északi, északnyugati felére korlátozódik az eső, míg az Alföldön zivatarok is lehetnek. Többfelé megerősödik a nyugatias szél, zivatar környezetében akár viharos lökés is lehet. A legmagasabb nappali hőmérséklet a Dunántúlon, Budapest körül és északon 7 és 13, az Alföldön 12 és 19 fok között alakul. Késő estére 4 és 10 fok közé hűl le a levegő. Napközben melegfront érezteti hatását, ami miatt a frontérzékenyek tünetei ismét felerősödhetnek.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra