Fogbeültetés: mikor lehet, mikor nem?

Népszerű megoldás napjainkban a kihullott fogak fogbeültetés általi pótlása, ráadásul az eljárás szépészeti mivolta mellett egészségügyi szempontból is hasznos lehet. Nem minden esetben lehet azonban ehhez az eszközhöz nyúlni

A beavatkozás lényegét az képezi, hogy egy olyan titánból készült műgyökér kerül az állcsontba, amely képes azzal összeépülni. Ennek várható időtartama általában 3-6 hónap. Végül erre a műgyökérre kerülhet fel a hermetikusan illeszkedő felépítő fej, arra pedig a korona vagy híd. A művelet révén egy-egy fogat, de akár egy teljes fogsort is pótolni lehet. Az így elkészült végeredmény - megfelelő higiéniai ápolás esetén - egy életen át elkíséri viselőjét.

Az implantátumok előnyei közé tartozik, hogy könnyebb megszokni őket, mivel nem okoznak gondot az evés közben. A beültetett gyökér és korona szilárdan áll, így nem fenyegethet a gyulladás veszélye sem. Nem véletlen tehát, hogy sokan választják ezt a konstrukciót.

Elengedhetetlen az alkalmasság

A műtétek megkezdéséhez ugyanakkor szükséges, hogy az érintett páciens egyáltalán alkalmas legyen a beavatkozás elvégzésére. Először is fontos a jó általános egészségi állapot, másrészt pedig az, hogy az érintett csontszakasz kellő vastagságban álljon rendelkezésre. Az állcsontok ugyanis hajlamosak a sorvadásra, amennyiben nincsenek használatban, azaz nem hat rájuk belülről rágóerő. A fogbeültetés ezt a folyamatot képes meggátolni azáltal, hogy ismét ugyanolyan terhelésnek teszi ki a csontokat, mint az eredeti fogak korábban. Szerencsére a nem megfelelő csontmagasság és -szélesség esetén is van megoldás: a csontpótlás.

A csontpótlásra két megoldás létezik: saját csont vagy szintetikus, félszintetikus csontpótló anyag használata.

Mivel a fogak kihullásának számos oka lehet, így már fiatalabb korban is felvetődhet az eljárás szükségessége. Az alsó korhatárt az állcsontfejlődés befejeződése szabja meg, tehát nagyjából 18 éves kortól bárki folyamodhat ehhez a beavatkozáshoz.

Erős dohányosok és italosok nem kérhetik

Akadnak ugyanakkor kizáró okok, amiket semmiképpen sem lehet megkerülni. Általában ide kell sorolni a cukorbetegséget és az egyes daganatos megbetegedéseket. Erős dohányzás , túlzott alkoholfogyasztás, drog- és gyógyszerfüggőség is eredményezheti azt, hogy a jelentkező nem vehet részt a fogbeültetésben, akárcsak a nem kielégítő szájápolás. Súlyos immunológiai kórképek, továbbá csontritkulás és véralvadási zavarok esetén sem javasolt elvégezni a műtétet.

Az implantátumok nem okoznak gondot az evés közben

Az előkészítő vizsgálatok során röntgenfelvétel készítése is szükséges, emiatt állapotos kismamák szintén nem kaphatják meg a kezelést.

Pozitív számadatok

A nemzetközi adatok azt mutatják, a beültetett implantátumok csupán az esetek elenyésző százalékában nem tudnak megkapaszkodni, így a hosszú élettartam biztosítása főként a használójuk felelőssége. Mindez leginkább azt jelenti, fokozott figyelmet kell fordítani a megfelelő szájhigiéniára .

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +16 °C
Minimum: +3 °C

Döntően borult lesz az ég, és dél felől egyre többfelé várható eső, zápor. Délen néhol zivatar is kialakulhat, az Alpokalja magasabb részein pedig havas eső, havazás is lehet. Az északi, északkeleti szelet sokfelé kísérik élénk, helyenként erős lökések. Késő este 6, 13 fok valószínű. Napközben melegfront érezteti hatását, ami miatt a frontérzékenyek tünetei ismét felerősödhetnek.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra