Ép fogsort szeretne évtizedek múlva is?

Gondolta volna? A felnőttkori fogvesztés leggyakoribb oka nem a fogszuvasodás, hanem a fogíny gyulladása! Éppen elég ok ez arra, hogy megnézzük, mit kell tudni a fogínygyulladás okairól.

A szakszóval gingivitisnek nevezett ínygyulladás a szájüreg egyik leggyakoribb betegségének számít. Sajnos, kevés az olyan ember, aki élete során egyszer vagy többször ne szenvedett volna tőle – bár a nehezen észlelhető tünetek miatt a legtöbben észre sem veszik. Megjelenésére utalhat a fogak növekvő érzékenysége a hidegre-melegre valamint az édes vagy savanyú ízekre. Fogmosáskor általában kisebb-nagyobb mértékű ínyvérzés is jelentkezik, és a legtöbben ilyenkor követjük el azt a hibát, amely visszafordíthatatlan következményekkel jár: a fogorvos felkeresése helyett elkezdjük kevésbé "súrolni" fogainkat, és később már a keményebb ételeket, például a gyümölcsöket is kerüljük, hogy ne vérezzen az ínyünk. Ezzel viszont csak azt érjük el, hogy a fogínyünk még inkább elkezd visszahúzódni a fogakról, és azok még érzékenyebbé válnak.

Mi okozza a fogínygyulladást?

Érdekes tény, hogy egyesek inkább fogszuvasodásra, mások ínygyulladásra hajlamosak, ha nem megfelelően ápolják fogaikat. Ennek az az oka, hogy mindkét jelenségért más baktériumok felelősek, így van, akinél az egyik, míg másoknál a másik típusból találunk többet a szájüregben. Az íny gyulladása mögött a legtöbb esetben a nem kielégítő szájhigiénia áll. A szájüregben élő baktériumok akkor okoznak gondot, ha nem megfelelően mosunk fogat. Ekkor a fogainkon maradó lepedékben megtapadva puszta jelenlétükkel és anyagcseretermékeikkel az íny érzékeny részét ingerelve gyulladásos folyamatokat indíthatnak be. Ehhez természetesen időre is szükségük van: minél ritkábban távolítjuk el a plakkot (azaz mosunk alaposan fogat), annál nagyobb veszélynek tesszük ki magunkat. Ha minden étkezés után legalább egy-két percig alaposan fogat mosunk, szinte esélyt sem adunk a baktériumoknak.

Szájüregünk rendelkezik bizonyos fokú öntisztuló képességgel is, melyben nagy szerepe van többek között a nyálnak és a rágásnak is. Ha keveset rágunk, egyoldalúan táplálkozunk, vagy éppen csak rosszul kezelték, netán pótolták fogainkat, ez az öntisztulás csökken, és így is kialakulhat fogínygyulladás.

Cinkos kövek

A fognyakon maradó lepedék idővel elmeszesedik, így fogkövet alakít ki. Ezek az esztétikai problémán túl szinte biztosan ínygyulladáshoz vezetnek, mivel kiváló élőhelyet biztosítanak a baktériumoknak. Ezek aztán nem csak további gyulladásokat idéznek elő, hanem szétroncsolják a fog támasztószöveteit is, így az íny és a fog elválnak egymástól. Az így keletkezett résbe aztán ételmaradék, lepedék kerülhet, amelyben még több baktérium telepszik meg, s a gyulladás egyre mélyebbre hatolva végül a fogakat is kilazítja – így veszthetjük el a fogkövek miatt akár az összes fogunkat is! Ez a folyamat a fogágygyulladás, orvosi nevén a parodontitisz, amely a 35 feletti felnőtteknél a fogak elvesztésének fő oka. A helyzetet sokszor súlyosbítja, hogy a gyulladt szájüregből a baktériumok a vérkeringésbe kerülnek, majd pedig a szervezet más pontján okoznak panaszokat, betegségeket. Ilyen esetekben csak egy mindenre kiterjedő, fogászati vizsgálatot is magában foglaló gócvizsgálat adhat választ a folyamatosan kiújuló, kezelhetetlennek tűnő panaszokra.

Természetesen a cikkünkben vázolt folyamat nem törvényszerű. Megfelelő, rendszeres és alapos fogápolással, a fogkefe és a fogkrém körültekintő megválasztásával, valamint a fogorvos félévenkénti felkeresésével elkerülhetjük a fogínygyulladás kialakulását!

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +18 °C
Minimum: +9 °C

Napos, gomolyfelhős idő várható, de közben délnyugat felől egyre nagyobb területen megnövekszik a felhőzet, estére már nagyrészt erősen felhős lesz az ég. Az Északi-középhegység térségében nem zárható ki délután zápor, esetleg zivatar, majd késő délutántól, estétől máshol is növekszik a csapadék esélye. A délnyugati szelet országszerte erős, több helyen viharos lökések kísérik. A legmagasabb nappali hőmérséklet 15 és 21 fok között várható, a déli, délkeleti tájakon lesz a legmelegebb idő. Késő estére 9 és 15 fok közé hűl le a levegő. Az időjárás most a hidegfrontra érzékenyeket érinti különösképpen rosszul.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra