"Egy baba egy fogba kerül": nem kell, hogy igaz legyen

Életünk legszebb időszakába léptünk, de a szájunk katasztrófa sújtotta övezet? Az ínygyulladás megkeserítheti életünket, sőt ha nem törődünk szájhigiéniánkkal a terhesség alatt, fogainkat is elveszíthetjük. Cikkünkben tanácsokat adunk ennek elkerülésére.

Miért is? Egy kis élettan

Természetes, hogy a terhesség alatt a kismama szinte minden figyelmét a pocakjára irányítja, és hajlamos megfeledkezni arról, hogy a saját szervezete, így például a szája és a fogai is fokozott gondoskodásra szorulnak. Nemcsak a babavárás kilenc hónapja, de a szoptatás is veszélyeztetheti fogaink épségét: hogy ezt elkerüljük, tudjuk meg, mi zajlik ilyenkor a szervezetünkben.

A terhesség alatt bekövetkező hormonális változások hatására a fogíny gyakran megduzzad, érzékennyé és vérzékennyé válik: fogínygyulladás alakul ki. Ha ezt nem kezeljük megfelelő fogkrémekkel, szájöblítő folyadékokkal és gyakori fogmosással, a probléma tovább súlyosbodik, és fogínysorvadásig fajulhat.

A megnövekedett progeszteron és ösztrogén koncentráció meglazítja az ízületeket is, például a csípőízületet, hogy az a szülés során elmozdulhasson, és a baba könnyebben ki tudjon bújni. Ez a hatás azonban nemcsak a medencét érinti, hanem a fogakat rögzítő csontokat és szalagokat (ligamentumokat) is, ez pedig könnyen fogvesztéshez vezethet akkor is, ha ínygyulladás (gingivitis) nem jelentkezik.

Mindezekhez még hozzájárul, hogy a babavárás során a száj pH sokkal savasabb, ennek okai a szájhigiénia ilyenkor gyakoribb elhanyagolása, a sokkal több szénhidrát fogyasztása és végül a kismamákat gyakran kínzó hányás. Hányáskor ugyanis savas kémhatású gyomorsav jut a szájüregbe.

A szoptatás során fokozottan ügyelnünk kell a megfelelő mennyiségű kalcium és foszfor fogyasztására is: az anyatejjel nagy mennyiséget veszítünk belőlük, amit pótolni kell, hogy fogaink és csontjaink szilárdságát megőrizhessük.

Megelőzés

Az első és legfontosabb tanács, hogy még a terhesség előtt menjünk el egy fogászati kontrollvizsgálatra, és tetessük rendbe fogainkat, akár szuvas fogról, akár az amalgám tömések lecseréléséről van szó. Ne feledkezzünk meg a rendszeres fogászati kontrollvizsálatokról később, a terhesség alatt sem. Ilyenkor szóljunk a fogorvosnak, hogy állapotosak vagyunk, így ha szükséges, olyan fájdalomcsillapítókat alkalmaz majd, melyek nem ártanak a magzatnak. Terhesség alatt, hacsak nem feltétlen szükséges, ne engedjük, hogy röntgenezzenek minket.

Otthoni teendők

Lehetőleg minél kevesebb édességet fogyasszunk. Ha nagyon kívánjuk a szénhidrátokat, együnk inkább gyümölcsöt, vagy öblögessük ki a szánkat vízzel a cukros édesség fogyasztása után.

Mossunk minél gyakrabban fogat puha sörtéjű fogkefével és ínyvédő, fogszuvasodást gátló fogkrémmel, fogmosás után pedig öblögessünk fluoridos szájvízzel. Így nem fog túlságosan megvastagodni a lepedékréteg fogainkon és nem tudnak elszaporodni a káros anaerob baktériumok, melyek a fogágygyulladást (parodontitis) okozzák.

Ha utolérnek a reggeli rosszullétek, hányás után öblítsük ki a szánkat szódabikarbóna oldattal, mely lúgos kémhatású, ezáltal semlegesíti a savas száj pH-t. Az oldathoz egy teáskanál étkezési szódabikarbónát oldjunk fel egy csésze vízben: keverjük össze, forgassuk meg a szánkban, majd köpjük ki.

A szoptatás alatt pedig fogyasszunk sok sajtot, joghurtot és tejet: ha ez utóbbival gondjaink vannak, a kalciummal dúsított szójatejjel is megfelelő ásványianyag-pótlást biztosíthatunk szervezetünknek.

Láthatjuk, nem ördöngösség a terhesség alatt fogaink és ínyünk egészségének megőrzése: higgyük el, ha ilyenkor nemcsak a babával törődünk, hanem egy picit magunkkal is, mindenkivel csak jót teszünk.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +16 °C
Minimum: +3 °C

A Nyugat-Dunántúlon döntően borult lesz az ég, másutt a kezdeti közepesen vagy erősen felhős időt követően délutántól borul be dél felől. Délelőtt csak a Nyugat- és Észak-Dunántúlon, késő délutántól, estétől dél felől egyre többfelé várható eső, zápor. Délen néhol zivatar is kialakulhat, az Alpokalja magasabb részein pedig havas eső, havazás is lehet. Az északi, északkeleti szelet sokfelé kísérik élénk, helyenként erős lökések. A legmagasabb nappali hőmérséklet általában 11 és 21 fok között alakul, de a tartósan borongós Nyugat-Dunántúlon 10 fok alatti értékeket is mérhetnek. Késő este 6, 13 fok valószínű. Napközben melegfront érezteti hatását, ami miatt a frontérzékenyek tünetei ismét felerősödhetnek.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra