A fogkő ezért veszélyes

A fogkő nem csak esztétikai probléma, hanem komoly fogágybetegségek és gyulladások melegágya is lehet, ráadásul érzékennyé teheti egész fogsorunkat.

A fogak felszínén, valamint az íny alatt kialakuló fogkő egyrészt a fogaknak is árt, másrészt a fogínyt is megbetegíti, továbbá hozzájárul a kellemetlen szájszaghoz, ráadásul esztétikailag is rossz látvány. Kiváló táptalajt biztosít ugyanis a különböző baktériumoknak, ami így előbb vagy utóbb a fogágy gyulladásához, a fogíny vérzéséhez, fogágybetegségek kialakulásához, végül a fogcsont tartószerkezetének pusztulásához vezet, melynek eredménye az egészséges fogak kilazulása és elvesztése.

A fogak elvesztéséhez vezethet

A fogkő nemcsak esztétikai probléma, hanem komoly egészségügy problémák gyökere is lehet: a fogkő miatt visszahúzódó íny könnyen begyulladhat, és egy idő után akár a fog elvesztéséhez is vezethet. A veszélyekről az alábbi cikkünkben olvashat!

A fogkő nem más, mint a táplálkozás során a fogainkon hátramaradt baktériumokban gazdag lepedék megkövesedett formája. Főként olyan helyeken jelenik meg, melyeket nem könnyű tisztán tartani, mivel nehézkes a fogkefével vagy egyéb szájhigiéniás megoldásokkal elérni. A legveszélyeztetettebb területek a fogíny menti és fogközti felületek.

Szétmarja a fogzománcot

Függetlenül attól, hogy a fog felső, látható, vagy alsó, íny alatti részén alakul ki a fogkő, a megtelepedett baktériumok savas környezetet teremtenek, mely egyrészt szétmarja a fogzománc felszínét, szuvasodást eredményezve, másrészt megbetegítik az ínyt, amely eleinte vérzik és beduzzad, majd a tartósan gyulladt fogágy pedig annyira meggyengül, hogy elereszti a fogakat. Fontos tudni, hogy míg az ínygyulladás viszonylag visszafordítható, addig a fogágybetegségek kezelése már nehezebb feladat.

A fogápolás nem csak a rendszeres fogmosást jelenti
A fogápolást nem csak a rendszeres fogmosás jelenti Fotó: 123rf

Érzékennyé teszi a fogakat

A kellemetlen látványú és kellemetlen szájszagért felelős fogkő előrehaladott állapotban a fogakat tartó szövetek visszahúzódását és gyulladását eredményezi, amely azon felül, hogy akár komoly csontállomány-problémákat is előidézhet, érzékennyé teszi a fogsort a hideg, meleg, édes, erős ételekkel és italokkal szemben. Ez az érzékenység pedig komoly fájdalomszintet is elérhet, olyannyira, hogy akár hideg időben is benyilallhat pusztán a szájon át történő levegővétel során.

A fogkő által kialakuló krónikus gyulladás ráadásul olyan gócbetegség forrása, ami mentén számos különféle betegséget is megjelenhet - ilyen a tartós fáradtság, a sokízületi gyulladás, pikkelysömör, idült bélgyulladás, különféle allergiás megbetegedések, vagy akár hajvesztés.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +17 °C
Minimum: +8 °C

A Dunántúlon eleinte napos idő várható, majd a frontális felhő- és csapadékrendszer délelőttre az északkeleti tájakat is elhagyja, így ott is csökken a felhőzet. Ugyanakkor a déli óráktól délnyugat felől erősen megnövekszik, megvastagszik a felhőtakaró, ezzel együtt nő a csapadékhajlam. Napközben kevesebb, estétől már több helyen valószínű - nagyobb eséllyel az ország északi felén - zápor, sőt egy-egy zivatar sem kizárt. A délnyugati szelet országszerte erős, több helyen viharos lökések kísérik. A legmagasabb nappali hőmérséklet 15 és 21 fok között várható, a déli, délkeleti tájakon lesz a legmelegebb idő. Késő estére 9 és 15 fok közé hűl le a levegő. Az időjárás most a hidegfrontra érzékenyeket érinti különösképpen rosszul.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra