Dolgok, amelyek tönkreteszik a fehér fogakat

Köztudott dolog, hogy a kávé és a nikotin elszínezi a fogakat, de ez csak a jéghegy csúcsa. Vannak olyan káros anyagok, amelyekre álmában sem gondolna az ember, főleg, hogy egyiküket-másikukat fogmosásra használjuk.

Fogaink természetes színe velünk született dolog, de a használat miatt az idő múlásával folyamatosan változik, sötétebb lesz. Az elszíneződés egy részét könnyű eltávolítani a fogról, egy részét viszont nem, főleg, ha az már nem csak felületi romlás, hanem a fog belsejében történt valami.

A fehérítő fogkrém sok esetben már nem segít, és akinek csillogó fehér foga van, az vagy jó géneket örökölt, vagy nagyon jó a fogorvosa. De nézzük a Focus.de gyűjtése alapján azokat a tényzőket, amelyek a legfontosabb szerepet játsszák fogaink elszíneződésében.

Az idő hatása

A fogak belsejében található dentin inkább sárgás színű, csak a fogat borító zománc gyöngyházfehér. Mivel idővel a külső réteg egyre vékonyabb lesz, a sötétebb dentin egyre inkább kilátszik alóla. Így viszont a fog is egyre nehezebben fehéríthető, mert a felületén egyre jobban elkülönül a fehér és a sötétebb rész.

Mit ehetünk a fogorvos előtt és után?
Nem a legkellemesebb időtöltés, ha fogorvoshoz kell mennünk. Időnként azonban a szükséges beavatkozásoknak kénytelenek vagyunk alávetni magunkat. Sok bizonytalanságot okozhat, hogy a kezelés előtt vagy után mit együnk, igyunk . Segítünk!

Élelmiszerek

A klasszikusok: kávé, tea, vörösbor, nikotin, gyümölcsök, (áfonya, cseresznye), fűszerek (curry, sáfrány) – és ezek csak a köztudottak. Ezeken kívül még egy rakás ételnek van erős fogelszínező hatása. Ne higgyünk a külsőnek, egy kamilla- vagy csipkebogyótea a fogbarnító hatása majdnem olyan erős, mint a fekete teáé.

fogmosás, fogak
Nem javasolt evés után rögtön elszaladni fogat mosni. Fotó: iStock

Szájvíz

Célja a friss lehelet és a tiszta fogak biztosítása, de néhány szer kifejezetten ellenkező hatást fejt ki, és sárgítja a fogainkat. Ennek oka a hatóanyaga, a klórhexidinnek nevezett, antibakteriális hatású szer, amely egyébként csak korlátozott ideig használható. A legtöbb, napi használatra gyártott szájvíz nem is tartalmazza ezt a hatóanyagot. De nem kell megijedni, a klórhexidin csak felületes elszíneződést okoz, amit egy fogorvosi polírozással könnyen eltávolíthatunk.

Orvosi beavatkozás

Az egyik ilyen a sugárterápia, a daganatok miatti sugárkezelés a szájüregben ugyanis a zománc barna elszíneződéséhez vezet. Ez sajnos – már csak a kockázat miatt is – korlátozott esztétikai módszerekkel javítható. A másik a gyógyszerek, melyek a véráramba juttatott anyagok útján színezik a fogzománcot. A legismertebbek a tetraciklin típusú antibiotikumok - ezekről annyit érdemes tudni, hogy mivel az elszíneződés belülről jön, semmilyen fehérítés nem segít rajta.

Drogok

Tipikus példája az úgynevezett „Meth-száj”, amely a metamfetaminok használatának elborzasztó következménye. A fogak csúnyán elszíneződnek, és végül feketék lesznek a fogszuvasodás miatt. A droghasználat mellékhatása a fogyás mellett a szájszárazság is, ami a fogak természetes védelmét szünteti meg a baktériumokkal szemben, rossz hatással van a száj izmaira és a fogzománc minőségére is.

Nyál

Az intenzív nyálképződés elősegíti a foglepedék termelődését, így a szürkés színű fogkő képződését, de a fogorvosok ezt egy kezelés során könnyen el tudják távolítani. Ha azonban kevés nyál van a szájüregben, az a káros baktériumok elszaporodásához vezethet, melyek megtámadják a fogzománcot, és csak fogorvosi fúróval lehet megoldani a problémát.

Fogmosás

Ez elsőre nagyon furcsán hangzik, de arról van szó, hogy aki étkezés után azonnal rohan fogat mosni, az egyáltalán nem tesz jót ezzel. A savas ételek megtámadják a fogzománcot, egy kemény fogkefe pedig jó szolgálatot tehet nekik. A zománc ugyanis egyre vékonyabb lesz, és a sötétebb dentin átlátszik. A fogorvosok ezért azt tanácsolják, hogy fél órával étkezés után mossunk fogat, addigra a nyál már semlegesíti a fogakra káros savakat.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +13 °C
Minimum: +2 °C

Délelőtt nagyrészt közepesen vagy erősen felhős idő várható, majd délutánra egyre nagyobb területen szakadozik, gomolyosodik a felhőzet. Az ország délnyugati és középső harmadán zártabb maradhat a felhőtakaró, ott valószínű a legkevesebb napsütés. Elszórtan - főként hazánk északnyugati kétharmadán - valószínű kisebb eső, zápor, néhol zivatar sem kizárt. A Dunántúlon az északnyugati, az északkeleti megyékben a délnyugati szél megélénkül, helyenként - záporok, zivatarok nyomán is - megerősödik. A legmagasabb nappali hőmérséklet 11 és 17 fok között alakul. Késő estére 3 és 10 fok közé hűl le a levegő. Az orvosmeteorológia terén kettősfronti hatásra kell készülni.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra