Utazási veszélyek - szezon előtt

A magyarok körében legnépszerűbb úti célpontokat mutatjuk be egészségügyi szempontból.

"Nemzetközi utazás és egészség" címmel az Egészségügyi Világszervezet (WHO) új kiadványt jelentetett meg, amely az utazóknak szolgáltat friss egészségügyi biztonsági információkat. A WHO közlése szerint az utazási betegségek és ajánlások aktualizálására azért volt szükség, mert a világon exponenciálisan nő az utazók száma, emiatt újabb és újabb megbetegedések történnek világszerte, beleértve a fejlett, megfelelő egészségügyi színvonallal rendelkező európai, amerikai és ausztrál régiót is.

Mivel a nyári pihenés közeledtével egyre aktuálisabbá válnak az utazási-egészségügyi információk, az Egészséges Utazásért Program a WHO kézikönyv alapján a magyarok körében legnépszerűbb úti célpontokat mutatja be egészségügyi szempontból.

Spanyolország - egy év alatt megduplázódott a hepatitis B-vel fertőzött betegek száma

Az elmúlt években Afrikából és a Távol-Keletről egyre több bevándorló érkezett Spanyolországba. A több százezer turista és a több ezer emigráns megjelenésével megsokszorozódott a hepatitis B vírushordozók száma az országban. 2006-ban már 10.000 hepatitis B-vel fertőzött beteget regisztráltak, ugyanakkor a becslések szerint ez egy év alatt megduplázódott. A hepatitis B okozta betegség a 10. haláloknak számít a Földön, mivel a krónikussá váló hepatitis B fertőzés májrákot okozhat. A betegség leggyakrabban tűszúrással, balesettel, szexuális érintkezéssel terjed. A hepatitis B elleni védőoltással életre szóló védettség szerezhető.

Az országban az elmúlt két évben több járvány is előfordult az utazási szezonban: tularémia (nyúlról terjedő lázas megbetegedés) több száz embert betegített meg tavaly augusztusban, ezt megelőzően februárban mumpszjárvány volt, amelyben 1300-an betegedtek meg. 2006-ban legionella ( légionárius tüdőgyulladás ) járványt, több száz kanyarós megbetegedést és több hepatitis A járványt regisztráltak a spanyol egészségügyi hatóságok. A hepatitis A nyers tengeri ételekkel, szennyezett ivóvízzel és fertőzött emberrel való érintkezéssel terjed. Az ország gasztronómiájának alapkövei a tengeri állatokból készült ételek, amelyek a betegség forrásává válhatnak. A Spanyolországba utazóknak ajánlott a hepatitis A és B elleni vakcina felvétele, valamint néhány ajánlott oltás (pl. bárányhimlő), ill. a kötelező gyermekkori védőoltások emlékeztető adagjának beadása (kanyaró, mumpsz).

Görögország - a szigeteken problémát jelent a tiszta vízellátás

A magyar utazók igen nagy része választja a görög szigeteket, vagy az olymposi riviérát nyaralása célpontjául. A turistáknak fel kell készülniük az utazásra egészségügyi szempontból is. Az MD Health Travel ajánlásai szerint érdemes a hepatitis A, a rubeola, a kanyaró és a diftéria ellen védekezni, a télen utazóknak pedig az influenza elleni védőoltás ajánlott. Tavaly például több száz helyi lakost és utazót betegített meg egy kanyarójárvány, illetve egy ritka vírus okozta szívgyulladásban Krétán és a görög szárazföldön is többen megbetegedtek.

A görög szigetek többségének ivóvíz-ellátása korlátozott, vagy egyátalán nincs édesvíz-készletük, illetve a csatornázás sem megfelelően megoldott. Ezért olvashatjuk a görög apartmanok többségében, hogy ne fogyasszunk csapvizet, és ne dobjunk papírt a toalettbe. A görög nyaralók ezért mindenhol csak palackozott vizet fogyasszanak, és kerüljék a csapvízzel készült jeget, koktélokat, fagylaltot. A hepatitis A ugyanis elsősorban szennyezett vízzel terjed. A betegség védőoltással megelőzhető, ami több évtizedre szóló védettséget biztosít.

Olaszország - innen származott az Istvándiban is járványt okozó hepatitis A vírus

Olaszországba a legtöbb hazai turista egyéni szervezésben utazik autóval, apartmant bérelve. Nekik is érdemes felkészülniük néhány egészségügyi veszélyre. Mint ismeretes, két évvel ezelőtt zajlott Magyarország egyik legkiterjedtebb hepatitis A járványa, az istvándi járvány. A megbetegedéseket okozó vírus genetikai vizsgálata után kiderült, hogy a kórokozó azonos egy Olaszországban regisztrált vírussal. Eszerint egy óvatlan utazó hozhatta magával a hepatitis A vírust.

A kórokozó tengeri ételekkel, kagylókkal és szennyezett vízzel terjed. A megelőzés érdekében érdemes odafigyelni a higiéniai szabályokra, és védőoltással védekezni. Olaszországban is volt tavaly kanyarójárvány, amely az elsősorban az északi vidékeket érintette, összesen 46 megbetegedést regisztráltak.

Ma már Magyarországon a kisgyerekek több, mint 99%-a kap kanyaró, rubeola és diftéria elleni védőoltást, ugyanakkor a bárányhimlő ellen védettek aránya még nagyon alacsony. A szülőknek érdemes utánanézniük, hogy milyen betegségek ellen védettek gyermekeik.

Horvátország -szomszédaink kagylóinak közel fele hepatitis-szel fertőzött

Horvátországba a legtöbb magyar utazó a közelség miatt minden egészségügyi felkészülés nélkül utazik. A tengerparti étkezdékben elfogyasztott, a piacokon, helyi halászoktól vásárolt tengeri állatok betegségeket hordozhatnak. Egy német kutatás szerint a Földközi-tenger kagylóinak 40%-a hepatitis A-val fertőzött, amely problémát okozhat az utazóknak. A helyi lakosok többsége már védett a hepatitis A vírus ellen, hiszen a kilencvenes évek háborúiban olyan széleskörű hepatitis A járványok zajlottak, hogy a többségben már kialakult az immunitás. A magyar utazók közel 80%-a azonban még soha nem találkozott a hepatitis A vírussal, így megfertőződhet. Nekik mindenképpen érdemes ügyelni arra, hogy megfelelően átfőzött vagy sütött tengeri ételeket fogyasszanak.

Horvátországban is érdemes palackozott vizet fogyasztani, és ügyelni a helyiekkel való közelebbi érintkezésre. A hepatitis okozta betegség sokkal veszélyesebb formáját okozó hepatitis B vírus is jelen van szomszédainknál, így kerüljük a helyi akupunktúrás, manikűr, pedikűr, vagy tetováló szalonokat, amelyek eszközeik által megfertőzhetnek bennünket. 2000 óta minden magyar 14 éves fiatal megkapja a hepatitis B elleni oltást kötelezően, ugyanakkor a 20-55 év közöttiek többsége védtelen a vírus ellen, amely akár májrákot is okozhat.

Tunézia - a medencék vize is fertőzés forrása lehet

A MD Health Travel felhívja a figyelmet arra, hogy Tunézia valódi afrikai ország, ahol az ivóvíz- és szennyvízrendszer még egyáltalán nem kiépített, ráadásul a szennyvíz teljes egészében a tengerbe ömlik, többnyire a sűrűn lakott a turistaközpontok mellett. A legtöbb utazó afrikai utazása alatt hasmenésre panaszkodik, ilyenkor nagyon fontos a megfelelő folyadék-utánpótlás. Amennyiben a tünetek több napon keresztül is erősen jelentkeznek, mindenképpen forduljanak orvoshoz!

Az országba utazóknak a WHO a hepatitis A és B, valamint a hastífusz elleni védőoltásokat ajánlja. Két évvel ezelőtt például egy magyar utazó is megbetegedett hepatitisben egy tunéziai datolyafarm gyümölcsei miatt. Az Egészségügyi Világszervezet felhívja a figyelmet a vízfogyasztás biztonsági tényezőire, és arra, hogy akár a sok ember által használt medencék is közvetíthetnek különféle fertőzéseket. Az utazók csak palackozott vizet fogyasszanak, kerüljék a jégkockát, a fagylaltot, s ne fogyasszanak hámozatlan gyümölcsöt. Mindezek ugyanis a hepatitis A és hastífusz fertőzések forrásai lehetnek.

Egyiptom - a madárinfleunza és a hepatitis A is probléma

Egyiptom kiemelt helyen szerepel a WHO betegségregisztráló tábláján, mert az országban többször regisztráltak madárinfluenzás eseteket. Tavaly közel 60 megbetegedést kezeltek, és már idén is volt halálos áldozata a madarakról emberre is terjedő kórnak. A madárinfluenzát a WHO kiemelt figyelemmel követi, ugyanis a H5N1 vírus és egy egyszerű, humán influenza vírus mutálódása során kialakulhat egy nagyon veszélyes, könnyen terjedő influenza altípus, amely világjárványhoz vezethet. Amennyiben egy utazó influenzás, mindenképpen halassza el az országba való beutazását. Tél végén és tavasszal ez Egyiptomba készülőknek érdemes influenza elleni védőoltást felvenniük, és kerülni a helyiekkel való szoros kapcsolatot.

Egyiptom higiénés viszonyai abszolút afrikai norma szerint értékelhetők. A vízellátás nem megfelelő, így az utazóknak védekezniük kell a vízzel terjedő hepatitis A és a hastífusz ellen. Az országban zajlott három évvel ezelőtt minden idők egyik legbotrányosabb hepatitis A járványa, amikor egy hurghadai luxusszállodában 351-en fertőződtek meg. Az Egyiptomba utazók mindenképpen utazás előtt egy hónappal látogassanak el a háziorvoshoz vagy a legközelebbi oltóközpontba, és kérjenek védőoltásokat.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Dipankrin reklámvideó (X)

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +17 °C
Minimum: +8 °C

A Dunántúlon eleinte napos idő várható, majd a frontális felhő- és csapadékrendszer délelőttre az északkeleti tájakat is elhagyja, így ott is csökken a felhőzet. Ugyanakkor a déli óráktól délnyugat felől erősen megnövekszik, megvastagszik a felhőtakaró, ezzel együtt nő a csapadékhajlam. Napközben kevesebb, estétől már több helyen valószínű - nagyobb eséllyel az ország északi felén - zápor, sőt egy-egy zivatar sem kizárt. A délnyugati szelet országszerte erős, több helyen viharos lökések kísérik. A legmagasabb nappali hőmérséklet 15 és 21 fok között várható, a déli, délkeleti tájakon lesz a legmelegebb idő. Késő estére 9 és 15 fok közé hűl le a levegő. Késő délután melegfronti hatás érezhető, ami a frontérzékenyek számára kellemetlen tünetekkel járhat.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra