Tényleg működik az elválasztó diéta?

Egyre népszerűbb a fogyókúrázók körében az elválasztó diéta, amelynek alapja, hogy alacsonyabb lesz a kalóriabevitel, ha egyféle típusú élelmiszert eszünk. Tényleg segíthet ez a szelektálás a testsúlycsökkentésben?

A Szívderítő blog bemutatta a két legnépszerűbb elválasztó diétát, a várható eredményekkel és az esetleges veszélyekkel is kiegészítve.

Fogyókúra - ez az a szó, amivel sok mindent el lehet adni. Ne hagyjuk azonban becsapni magunkat: a határozott ideig tartó táplálékmegvonással ugyanis inkább ártunk magunknak. Cikkünkben összeszedtük a leggyakoribb tényeket és tévhiteket az egyes fogyókúrákról!

Hay-féle elválasztó diéta

Az élelmiszerek kombinációinak meghatározásán alapul, tehát nem fogyasztható együtt a szénhidrát fehérjével és "savat tartalmazó" gyümölccsel vagy citrusfélékkel. Az energiadúsabb ételek rovására a zöldség- és gyümölcsfogyasztást részesíti előnyben. Korlátozza a fehérje, szénhidrát és a zsírok fogyasztásának mértékét.

Lényege, hogy az ételeket három fő csoportra kell felosztani: Az A csoportba a fehérjedús, a B-be "neutrális", mint zöldségek, magok, saláták, míg a C-be a keményítő tartalmú ételek kerülnek. Az A és a B csoport, valamint a B és a C csoport keverhető, de nem szabad az A és a C csoportot kombinálni. A gyakorlatban ez azt jelenti, hogy a páciens nem ehet húshoz, húskészítményhez tésztát, kenyeret.

Jellemző étrend:

  • reggeli: friss gyümölcs + joghurt + teljes kiőrlésű gabona + olajos magvak + gyógytea/gyümölcslé
  • ebéd: hús/hal/tojás/sajt + friss nyers saláta/párolt zöldség/főzelék + alma/narancs
  • vacsora: héjában főtt burgonya + vaj/vajas Graham kenyér + párolt zöldség/zöldfőzelék/saláta + friss füge tejszínnel/krémsajttal

Bár tudományos vizsgálatok nem igazolták a hatásait egyértelműen, a zsírfogyasztás visszaszorítása miatt fogyás várható. Emellett a kombinációkat betartva hosszú távon kevesebb energia-bevitel is történik.

Nem mindegy, hogy mit mivel fogyasztunk
Nem mindegy, hogy mit mivel fogyasztunk

Testkontroll-diéta

Alapja, hogy a szervezet a napszakok szerint egymástól elkülönülve, szakaszosan működik:

  • A szervezet táplálék felvevő időszaka: 12-20 óra
  • A beépülés időszaka: 20-04 óra
  • A kiválasztás időszaka: 04-12óra

Ehhez társul az "ételek társításának elve": nagy szénhidrát tartalmú növényi és nagy fehérje tartalmú állati eredetű táplálék együtt nem fogyasztható (rothadás a gyomorban). Hőkezelt és tartósított gyümölcs, lekvár, gyümölcslé szintén tilos (erjedés a gyomorban). Az étrend 70% vízből (gyümölcsből és zöldségből) és 30% koncentrált élelmiszerből áll, zöldség, gyümölcs, csíra, gabona, olajos magvak és vaj az étkezés alapja.

Jellemző étrend:

  • Reggeli: csak gyümölcs (gyümölcslé) fogyasztható
  • Ebéd: gyümölcs, saláta és zöldség fogyasztása engedélyezett (2-3 naponként azonban csak gyümölcs) néha olajos magvak/tészta/kenyér/gabonamagvak
  • Vacsora: zöldség + (ritkán) állati eredetű (hús)/keményítő tartalmú növényi élelmiszer, vacsora után: legalább három órával gyümölcs, tej, tejtermék nem fogyaszthatók (kivéve a vajat), emellett kizárólag desztillált vizet lehet inni.

Az étrend betartásával a napi energia bevitel mintegy 30-50 százalékkal csökkenhet, így valóban elérhető vele testsúlycsökkenés, mégsem ajánlott egyértelműen, hiszen számos veszélyt hordoz. A testkontroll diéta tudományosnak tűnő részigazságokkal érvel, de a saját ideológiáját nem igazoló tényeket elhallgatja, vagy valótlannak mondja. Zn, D- és B12-vitamin, riboflavin, tiamin hiányhoz vezet, kevés (teljes értékű) fehérjét és kalciumot (osteoporosis veszélye) tartalmaz, a növényi és állati eredetű élelmiszerek elkülönített fogyasztása hátrányosan hat a tápanyagok felszívódására, mindez fokozottan veszélyessé teszi a gyermekek számára.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +16 °C
Minimum: +4 °C

A Nyugat-Dunántúlon erősen felhős vagy borult lesz az ég, másutt délelőtt még csak kisebb körzetekben lehet felhős idő, csak délutántól várható felhőzet-növekedés. Délelőtt csak a Nyugat- és Észak-Dunántúlon, késő délutántól, estétől dél felől egyre többfelé várható eső, zápor. Délen néhol zivatar is kialakulhat, az Alpokalja magasabb részein havazás is lehet. Az északi, északkeleti szelet sokfelé kísérik élénk, helyenként erős lökések. A legmagasabb nappali hőmérséklet általában 11 és 21 fok között alakul, de a tartósan borongós Nyugat-Dunántúlon kicsivel 10 fok alatti értékeket is mérhetnek. Késő este 6, 13 fok valószínű. Napközben melegfront érezteti hatását, ami miatt a frontérzékenyek tünetei ismét felerősödhetnek.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra