Miért eszünk egyre többet, ahogy öregszünk?

Az agy étvágyért felelős sejtjei megváltoznak egy idő után, így növelik az éhségérzetet, és súlygyarapodást okoznak az öregedés előrehaladtával - fedezték fel Monash Egyetem kutatói.

A kutatást vezető dr. Andrews szerint az éhséget blokkoló sejteket szabadgyökök támadják meg evés után, és elmondta, hogy ez a behatás még erőteljesebb a szénhidrátokat és cukrokat tartalmazó ételek fogyasztása után.

"Minél több szénhidrátot vagy cukrot fogyasztunk, annál jobban sérülnek az éhségérzetet ellenőrző sejtek, és annál többet eszünk." Dr. Andrews elmondta: az éhségérzetet blokkoló sejtek elleni támadás felborítja az ideális egyensúlyt aközött, amennyit eszünk, és aközött, amennyi tápanyagra valójában szükségünk van. A 25 és 50 év közötti korosztály tagjai vannak a legnagyobb veszélyben: náluk azok a sejtek, amelyek azért felelősek, hogy ne együk túl magunkat, szép lassan elpusztulnak. Ha üres a gyomrunk, a ghrelin hormon üzenetet küld az agynak, hogy együnk. Ha tele vagyunk, azt a POMC nevű sejtek jelzik. Azonban a szabadgyökök ezeket a sejteket támadják meg, ezzel a POMC sejtek működésképtelen lesznek egy idő után, és így nem érzékeljük helyesen, mikor laktunk jól. A szabadgyökök ugyanakkor az éhségérzetet okozó sejteket is megtámadják, de ezeket - a POMC-vel ellentétben - egy különleges fehérje, az UCP2 megvédi a károsodástól. Az éhségérzetért felelős sejtek károsodása lehet az egyik magyarázata a felnőttkori elhízásnak. A magas szénhidrát- és cukortartalom veszélye.

"Az elmúlt 20-30 évben a modern társadalmakban egyre elterjedtebb a szénhidrátban és cukorban gazgag étrend. Ez az étrend azonban olyannyira átalakította a szervezetünket, hogy már idő előtti sejtkárosodást okoz" - állítja doktor Andrews, aki következő kutatásában azt vizsgálja, hogy a szénhidrátokban és cukrokban gazdag étrend milyen más hatásokat okoz az agyban, mint amilyen például a Parkinson-kór megnövekedett előfordulása.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +10 °C
Minimum: +4 °C

Tovább szakadozik, a legtöbb helyen csökken is a felhőzet, de maradnak felhős tájak. Az ország nagyobb részén csapadékmentes lesz az éjszaka. Párássá válik a levegő, foltokban köd képződhet. A nyugatias szelet helyenként élénk lökések kísérhetik. A legalacsonyabb éjszakai hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul, de a Dunántúl szélcsendes, derült tájain gyenge fagy is lehet. Napközben kettős fronthatás okozhat kellemetlen tüneteket az időjárásra érzékenyek körében.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra