Mennyi a túl sok kávé?

Több kutatás is megcáfolta azt a korábbi elképzelést, miszerint a kávé fogyasztása kifejezetten előnytelen, sőt káros a szervezetünk számára. Az elmúlt időszakban egyre több bizonyítékot találtak arra, hogy a kávé kifejezetten egészséges, de csak akkor, ha nem visszük túlzásba a fogyasztását.

Az, hogy ki mennyi kávét fogyaszt, csak az egyéni preferenciáktól függ. Nagyon sok embernél a kávé a napi rituálék része, például rögtön felkelés után iszik egyet, ebéd után vagy a délutáni hajtásban egy újabbat. Van, aki el sem tudja képzelni, hogy úgy gyújtson cigarettára, hogy ne kávézzon mellette. Esetleg az ízét kedveli valaki, ezért naponta többször is kávézik. Mások viszont csak akkor kávéznak, amikor egy kis frissítésre, plusz energiára van szükségük.

Mennyi kávét szabad inni?

A szakemberek régóta igyekeznek kideríteni, hogy mekkora az az ideális kávé - (pontosabban koffein-) mennyiség, melynek elfogyasztásával kiélvezhetjük az ital adta egészségügyi előnyöket, de még nem lépjük át azt a határt, mellyel esetleg károsíthatnánk a szervezetünket.

Mire jó a kávé? Tudj meg mindent!

A kávéban található legfőbb hatóanyag a koffein , ez a központi idegrendszerre ható stimuláns, melyet a világon legnagyobb mennyiségben fogyasztott pszichoaktív szernek tekinthetünk. A koffein megelőzi, illetve csökkenti az álmosságot, gyorsítja az anyagcserét , javítja a koncentrálóképességet és a mozgáskoordinációt is. Az azonban, hogy mennyit kell fogyasztanunk ebből a szerből a kívánt hatások eléréséhez, nagyban függ az egyedi jellegzetességeinktől, például attól is, hogy mennyire jól tolerálja a szervezetünk a koffeint.

A kávé számos pozitív élettani hatással rendelkezik.
A kávé számos pozitív élettani hatással rendelkezik. Fotó: Getty Images

A szakemberek szerint a naponta ajánlott maximum koffeinmennyiség 400 és 600 mg között van (ez nagyjából 5 erős eszpresszónak felel meg), ennél több már megzavarhatja a szervezetünk működését. 1000-1500 mg koffein pedig "túladagolást" okozhat, és hosszú távon akár a koffeinnel kapcsolatos függőség is kialakulhat (bár ennek létezésével kapcsolatban nem értenek egyet a tudósok). A koffein túladagolásának tünetei lehetnek az ingerlékenység, az álmatlanság, a fejfájás, az erőteljes szívdobogásérzés, a nyugtalanság, az izomrángások, az emésztési zavarok, a zavarossá váló beszéd, az arc kipirulása. A túladagolás főként akkor jelentkezik, ha valaki rövid időn belül fogyaszt el nagy mennyiségű (500 mg vagy annál több) koffeint. Szélsőséges esetben a túl sok koffein halált is okozhat, de itt valóban extrém mennyiségekről beszélünk, 80-100 csésze kávéról. A kávénak ugyanakkor számtalan előnyös hatása is van, például csökkenti bizonyos daganatos betegségek rizikóját, jót tehet azoknak, akik alacsony vérnyomással küzdenek, sőt akár a neurológiai problémákat is megelőzhetjük vele. Ezekhez a pozitív hatásokhoz elég 2-3 csésze kávé, vagyis annyi, amennyit egy átlagos kávéfogyasztó naponta megiszik. A Circulation című szaklapban megjelent tanulmány szerint még akkor sem lesz semmi bajunk, ha ötször kávézunk, ennél többet azonban már nem igazán javasolnak a szakemberek, mert ez a mennyiség például már befolyásolhatja az alvásunk minőségét.

Mi a helyzet azokkal, akik nem szeretik ugyan a kávét, de szeretnék kiélvezni a hozzá kapcsolódó pozitív hatásokat? A kávéban nemcsak a koffein az aktív vegyület, számos olyan anyagot tartalmaz, amely jótékonyan hat a szervezetünkre, így még a koffeinmentes kávénak is vannak előnyei. A kávé mellett pedig más ételek és italok is tartalmaznak koffeint, például a tea, a kakaó és a csokoládé.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Dipankrin reklámvideó (X)

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +18 °C
Minimum: +9 °C

Nagyrészt erősen felhős időre számíthatunk több helyen - nagyobb eséllyel az ország északi felén - esővel, záporesővel, elvétve zivatar is kialakulhat. Az éjszaka második felében megszűnik a csapadéktevékenység, ezzel együtt a felhőzet is felszakad, és hajnalra kiderül az ég. A nyugati, délnyugati szelet erős, főként a front mentén az átmenetileg északnyugatira forduló szelet viharos lökések kísérhetik, majd hajnaltájt veszít erejéből a légmozgás. A legalacsonyabb éjszakai hőmérséklet többnyire 4 és 9 fok között alakul, de a tartósabban derült és szélcsendes hidegre hajlamos helyeken ennél alacsonyabb értéket is mérhetünk. Az időjárás most a hidegfrontra érzékenyeket érinti különösképpen rosszul.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra