Könnyebben berúgunk éhgyomorra?

Régóta él a köztudatban, hogy a nők hamarabb részegek lesznek ugyanannyi alkoholtól, mint a férfiak. Ez nem csak alkati kérdés a tudósok szerint, elsősorban a gyomorban lévő egyik enzim tehető felelőssé érte. Megmagyarázták azt is, miért hat jobban az alkohol éhgyomorra.

A nők köztudottan kevésbé bírják az alkoholt, mint a férfiak. Ennek persze alkati sajátosságai is vannak, amit megmagyaráz a két nem eltérő testfelépítése: a nőknek általában kisebb a tömegük, a testükben pedig nagyobb a zsír, és kisebb a víz aránya, mint a férfiaknál. Ez pedig ahhoz vezet, hogy az alkohol könnyebben szívódik fel a szervezetükben. Kimutatták ugyanakkor, hogy ugyanakkora testsúlyú és testzsír-százalékú férfiak és nők között is megfigyelhető ez a különbség, egyenlő mennyiségű alkohol elfogyasztása után a hölgyek véralkohol-szintje magasabb. Az alkatbeli eltérés nem lehet az egyetlen indok, az Index ezért utánajárt a kérdésnek.

A 2000-es évek legelején amerikai és olasz tudósok felfedezték, hogy az ember gyomrában levő, alkohol-dehidrogenáz nevű enzim más mennyiségben van jelen, és másképp működik a nőknél és a férfiaknál. Ez lehet az alkohol-tolerancia tekintetében megfigyelhető különbség kulcsa. Az alkohol ugyanis az alábbi utat járja be az ember szervezetében: a gyomorból a belekbe, majd a véráramba kerül, onnan pedig részben a májba, ahol lebomlik, részben pedig az agyba, ahol a neurotranszmitterek működését befolyásolja. Ez utóbbi okozza a részeg állapotot is. Az alkohol-dehidrogenáz viszont rögtön a gyomorban avatkozik bele a folyamatba, és nekiáll lebontani az alkoholt, aminek egy része így már a vérkeringésig sem jut el.

A gyomorban lévő enzimek felelősek azért, hogy a nők kevésbé bírják az alkoholt

A férfiak gyomrában nagyobb mennyiségben van jelen az alkoholbontó enzim, és jóval aktívabb is, mint a nők esetén. Ennek eredménye, hogy azonos mennyiségű alkohol elfogyasztásakor a nők szervezete átlagosan 30 százalékkal kevesebb alkoholt semlegesít a vérkeringésbe jutás előtt, mint a férfiaké. Az alkati sajátosságokat is idevéve ezért kijelenthető, hogy azonos mennyiségű alkohol a nők szervezetében kétszer olyan magas véralkoholszintet eredményez, mint férfiaknál, vagyis nagyjából feleannyira bírják átlagos esetben az italt.

Több mint nyolcszázezer alkoholistát tartanak számon Magyarországon, de a szenvedélybetegek tényleges száma ennél jóval magasabb. Sokan a színfalak mögé húzódnak betegségükkel, félve a társadalmi megbélyegződéstől, az önsegítő csoportokban pedig újfajta értékrendre lelhetnének. Erről részletesebben az alábbi cikkünkben írtunk!

Ez magyarázza többek között azt is, hogy miért rúgunk be éhgyomorra könnyebben: ekkor ugyanis az alkohol gyorsabban jut el a belekig, míg a teli has akadályt jelent neki, és több időt hagy a gyomor enzimjének, hogy bontsa az alkoholt. májzsugorodásra és különböző májbetegségekre, így az alkoholizmus is előbb bizonyul számukra végzetesnek.

Forrás: Index

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +13 °C
Minimum: +3 °C

A felhős tájakon is szakadozik a felhőzet, és általában sok napsütés valószínű a gomolyfelhő-képződés mellett. Helyenként - nagyobb eséllyel nyugaton és északkeleten - valószínű zápor. Az északnyugati szelet a délnyugati és északkeleti tájak kivételével élénk széllökések kísérik. A legmagasabb nappali hőmérséklet 10 és 16 fok között valószínű. Késő estére 3 és 10 fok közé hűl le a levegő. Napközben kettős fronthatás okozhat kellemetlen tüneteket az időjárásra érzékenyek körében.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra