Így pótoljuk a folyadékot a kánikulában

Az emberi szervezet működése során számos igen fontos szerep jut a víznek. A nyári hőség során vízháztartásunk kényes egyensúlya könnyen felborulhat, melynek oka főképp a test hűtését szolgáló nagymértékű izzadás.

Az emiatt kialakuló megnövekedett vízveszteséget feltétlenül pótolnunk kell az általában szükséges napi folyadékigényünkön felül. Ez a többlet vízigény egyénenként eltérő, befolyásolja például a külső hőmérséklet, a testtömeg, a párologtató testfelület, azaz a bőrfelszín nagysága, a fizikai aktivitásunk stb.

Ha nem iszunk eleget, szervezetünk az alábbi kiszáradási tünetekkel figyelmeztet minket:

  • fejfájás, szédülés
  • fáradékonyság, gyengeség, csökkent teljesítőképesség mind szellemileg, mind fizikálisan csökkent koncentrálóképesség
  • izomgörcsök
  • szapora légzés, szívdobogás érzet
  • nyugtalanság, zavartság

Ha ilyen problémát észlelünk magunkon, feltétlenül jusson eszünkbe, hogy talán keveset ittunk. A folyadékhiány pótlásával viszonylag gyorsan orvosolhatjuk a problémákat és megszüntethetjük a panaszokat.

Vannak, akik fokozottan veszélyeztetettek a hőségben

Nagyobb odafigyelést igényelnek ilyenkor a gyerekek, idősek, várandós nők, hiszen ők érzékenyebbek a melegre, valamint terhesség és szoptatás idején megnő a szükséges folyadék mennyisége. Folyadékháztartásuk könnyebben felborul, már kisebb folyadékhiányra is érzékenyebben reagálnak. Nehezíti helyzetüket, hogy alapvetően hajlamosabbak rá, hogy túl keveset igyanak. A gyermekek könnyen belefeledkeznek a játékba, elnyomják a szomjúságérzetet, és sokszor eszükbe sem jut az ivás. Emellett persze a kánikula ellenére is aktívak, és szívesen szaladgálnak a szabadban naphosszat, ezzel fokozva az izzadsággal történő folyadékvesztést. Az öregedési folyamatok természetes részeként idős korra csökken a szomjúságérzet, így még ez sem figyelmeztet, hogy inni kellene.

Emiatt a két korcsoport esetében feltétlenül ajánlott tudatosan odafigyelni a folyadékfogyasztásuk kontrollálására, és rendszeresen itallal kínálni, vagy figyelmeztetni, emlékeztetni őket, hogy igyanak egy-egy pohár vizet. Súlyosbíthatja azonban a problémát, hogy mind az idősek, mind a gyermekek gyengébb immunrendszerük miatt könnyen kapnak el hányással, hasmenéssel járó megbetegedéseket, melyeknek szintén kedvez a nyár. Ilyenkor a forróság, a hasmenéses állapot (akár lázzal) együtt igen könnyen vezethet súlyos kiszáradáshoz is. A mosatlan vagy nem kellően megmosott gyümölcsök, zöldségek is okozhatnak ilyen megbetegedéseket, emellett a hűtést igénylő élelmiszereink is könnyen romlásnak indulnak, ha a melegben az asztalon felejtjük. Ügyeljünk ezek elkerülésére, és alaposan mossuk meg a zöldségeket, főzelékeket, illetve aminek a hűtőben a helye, az mihamarabb kerüljön oda.

Kismamáknál e téren számíthatunk ugyan tudatos odafigyelésre, de az ő esetükben a terhesség utolsó heteiben könnyen kialakuló vizenyő is komplikálhatja a problémát. Ilyenkor feltétlenül be kell tartani az orvos utasításait a folyadékfogyasztással kapcsolatban.

A kiemelten érzékeny csoportokba tartozóknak hőségriadó idején egyaránt nem ajánlott a feltétlenül szükségesnél hosszabb időt a napon tölteni, kiváltképp a déli órákban. Igyekezzenek ilyenkor árnyékban, hűvösebb szobában maradni, és inkább csak a reggeli, késő délutáni vagy kora esti órákban tartózkodjanak a szabadban.

Forrás: Magyar Dietetikusok Országos Szövetsége

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +13 °C
Minimum: +2 °C

A felhős tájakon is szakadozik a felhőzet, és általában sok napsütés valószínű a gomolyfelhő-képződés mellett. Helyenként - nagyobb eséllyel nyugaton és északkeleten - valószínű zápor. Az északnyugati szelet a délnyugati és északkeleti tájak kivételével élénk széllökések kísérik. A legmagasabb nappali hőmérséklet 10 és 17 fok között valószínű. Késő estére 3 és 9 fok közé hűl le a levegő. Napközben kettős fronthatás okozhat kellemetlen tüneteket az időjárásra érzékenyek körében.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra