Így élhető túl a húsvét étellallergiával

Az ételallergia megnehezítheti a hétköznapokat, de a legtöbben megtanulnak együtt élni vele. Mit tehetünk azonban akkor, ha úgy kell az ünnepi ebédre, vacsorára készülnünk, hogy tudjuk, bizonyos ételeket nem ehet az egyik meghívott?

Az ünnepi asztalra kerülő ételek nagy többsége kellemetlen tüneteket válthat ki az arra érzékenyeknél: a süteményekben lévő tej és tejszín, a tojás, a gabonafélék, az olajos magvak, sőt a torma is gyomorfájást, hasmenést, hasi görcsöket, vagy bőrtüneteket okozhat. Az ételallergiások, illetve étel-intoleranciában szenvedők mellett speciális diétát kell tartaniuk a krónikus betegeknek is. Szerencsére, egy kis odafigyeléssel ők is részt vehetnek a fontos családi eseménynek számító ebédeken, vacsorákon.

Mire figyeljünk vendéglátóként?

Ha tudjuk, hogy az egyik vendégünk speciális étrendet igényel, akkor jó előre készüljünk fel erre. Egyre több üzletben lehet laktózmentes tejtermékeket vagy gluténmentes péksüteményeket vásárolni! Ezekkel ugyanúgy főzhetünk, süthetünk, mint a „hagyományos” változatokkal. Az is megoldás lehet, ha főzés közben kettéosztjuk a készülő ételt, és az egyiket hagyományos, a másikat pedig az ételallergiások, diétázók számára is fogyasztható módon készítjük el.

Lehetőleg mellőzzük azokat az ételeket, amelyekben allergének vannak. A hagyományos tojásról, kenyérről, kalácsról nem könnyű lemondani, de az édességnek nem kell feltétlenül diót, mogyorót tartalmaznia, és a tejszínes krémek helyett is kipróbálhatunk egy könnyedebb fogást . Ez jó alkalom lehet arra, hogy kipróbáljunk egy új receptet!

Ha húsvét, akkor bárány! Ünnepi ételek, recepttel!

Az ételek előkészítésére a szokásosnál is jobban figyeljünk oda! Egy alig észrevehető morzsa is nagyon súlyos allergiás reakciókat válthat ki! Alaposan tisztítsunk meg minden eszközt és felületet főzés előtt és a fogások elkészítése között is! Ha a vendégünk megkérdezi, hogy milyen alapanyagokból áll az étel, mindent soroljunk fel! Lehet, hogy épp csak egy csepp tejszínt tettünk bele, amelyet mi nem is nagyon érzünk, az ételallergiásnak ez viszont nagyon kellemetlen tüneteket okozhat!

Az alternatív alapanyagok mellett az ételek elkészítésénél is kedvezhetünk a diétázóknak: a zsírban sütés helyett válasszunk grillezést, a majonézes saláták helyett készítsünk vegyes zöldköretet vagy ecetes-fűszeres öntetű salátát. A desszertnek sem kell cukorban, nehéz krémben, tejszínhabban tocsognia!

Húsvétkor az ételallergiás vendégekre is figyelnünk kell!

Mire figyeljünk vendégként?

A legfontosabb, hogy a vendégeskedésre ne nehézségként tekintsünk, és ne is csábuljunk el: a pillanatnyi kihágásoknak sajnos súlyos következményei is lehetnek, különösen akkor, ha a diétát egészségügyi okok miatt kell betartanunk. Mindig legyen nálunk megfelelő gyógyszer vagy étrend-kiegészítő (például laktázenzimet tartalmazó tabletta)!

Előre tájékoztassuk a vendéglátót arról, ha valamilyen ételt nem ehetünk. Nincs kellemetlenebb annál, mint amikor ez az ünnepi asztalnál derül ki, és ahelyett, hogy jóízűen falatoznánk és élveznénk a társaságot, csak kedvetlenül turkáljuk az ételt (vagy éppen teljesen elvonulunk az asztaltól). Ha bizonytalanok vagyunk egy-egy ételt illetően, ne féljünk megkérdezni azt, hogy miből készült.

Ajánljuk fel, hogy bizonyos ételekről gondoskodunk saját magunknak, vagy vigyünk egy olyan finomságot, melyet mi is és mások is ugyanúgy élvezhetnek. Ezzel nemcsak plusz terhet veszünk le a vendéglátó válláról, de a többieknek is megmutathatjuk, hogy ételallergiásan, speciális diétát követve is finom fogásokat ehetünk. Ne menjünk farkaséhesen a vendégségbe, ezzel ugyanis megnő annak az esélye, hogy olyan ételt is befalunk, amelyre rosszul reagál a szervezetünk!

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +14 °C
Minimum: +3 °C

Napos idő várható gomolyfelhő-képződéssel és északnyugat felől növekvő fátyolfelhőzettel, amely délutántól az Észak-Dunántúlon már vastagszik is. Helyenként alakulhat ki zápor, északnyugaton esetleg zivatar is lehet. A nyugatias szelet az északi megyékben kísérhetik élénk, erős, záporok, zivatarok környékén esetleg viharos lökések. A legmagasabb nappali hőmérséklet 11 és 16 fok között alakul. Késő estére 3 és 10 fok közé hűl le a levegő. Továbbra is változékony marad az időjárás.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra