Házi szaloncukor és reform mézeskalács - recepttel

A szaloncukor és a mézeskalács az egyik fontos éke a fenyőfának. Hát még akkor, ha azt házilag, saját kezünkkel készítettük el! Mivel ezekre a finomságokra a család nagy része rá szokott járni, nem árt, ha egészséges, reform alapanyagokból vannak.

Bár a boltokban és a karácsonyi vásárokban ma már rengeteg féle karácsonyi dísz kapható, a karácsonyfa egyik hagyományos díszét a szaloncukrok és a különböző mézeskalács-figurák adják. Bár elkészítésükhöz kell egy kis kreativitás, és türelem, főként, ha idén először próbálkozunk velük, mégse riasszon el ez bennünket a házi és főként ehető díszek elkészítésétől. A legjobb az, ha az egész család részt vesz benne, így legalább mindenki közösen készül a nagy ünnepre.

Házi szaloncukrok

A szaloncukroknak ma már rengeteg féle ízesítése kapható: a hagyományos zselés tölteléktől egészen a különleges marcipánosig, szinte bármilyet találhatunk. Ha házi szaloncukrokat készítünk, választhatjuk az aszalt gyümölcsös, csokis, kókuszos változatokat is. Ezeket a legegyszerűbb elkészíteni, de arra figyeljünk, hogy tartósítószer hiányában a gyümölcsös változatok 1 hétnél tovább nem tarthatóak el.

Aszalt barackos szaloncukor

Hozzávalók kb. 30 darabhoz:

  • 50 dkg darált bio aszalt sárgabarack
  • 5 evőkanál natúr almalé
  • 1 evőkanál méz
  • kókuszreszelék vagy darált mandula

Az aszalt barackhoz hozzáadjuk az almalevet, a mézet és annyi kókuszreszeléket és/vagy darált mandulát, hogy kemény, formázható masszát kapjunk. Ebből a masszából hosszúkás cipócska formákat gyúrunk, a szaloncukorhoz hasonlatos méretben és formában. Színes papírba csomagolva a fára is felaggathatjuk, de mignon papírban is kínálhatjuk ajándékbontogatás közben.

Mielőtt nekikezdenénk az ehető karácsonyi díszek elkészítésének, döntsük el, idén milyen színben szeretnénk a fenyőfát feldíszíteni. Ugyanis ehhez illő csomagolópapírokat kell vásárolni a szaloncukrokhoz is. A legjobb csomagolópapírok a színes celofánok, de használhatunk fehér zsírpapírt is, aminek a végét apró és vékony csíkokban bevágva, majd színes papírt tekerve köré, klasszikus csomagolást adhatunk nekik. A mézeskalács sütéséhez pedig mindenképpen szerezzünk be szaggatóformákat. Szívecske, fenyőfa, virág, rénszarvas, ami csak elképzelhető, mindenféle forma kapható.

Kakaós szaloncukor

Hozzávalók kb. 35 – 40 darabhoz:

  • 1,5 dl víz
  • 6-7 evőkanál nyers nádcukor
  • 3 evőkanál teljes kiőrlésű búzaliszt
  • 2 evőkanál kakaópor
  • 25 dkg kókuszzsír

A víz felét a cukorral felforraljuk, másik felében eldolgozzuk a lisztet és a kakaót, majd a tűzről lehúzott, forró cukorszirupban keverjük. Ezután visszatesszük a tűzhelyre, és néhány perc alatt folyamatosan kevergetve készre forraljuk. Amikor már hűlt egy kicsit, hozzáadjuk a kókuszzsírt és habverőgéppel egyneműre keverjük. Ezután tegyük néhány órára a hűtőszekrénybe, majd kiskanállal szaggassunk darabokat belőle és formázzuk szaloncukrokká. További ízvariációként tehetünk bele egy kevés mazsolát és rumot is, ezt keverjük a kókuszzsírral hozzá. Végül apróra vágott dióba, mandulába forgatva akár külön kínálhatjuk is.

Mézeskalács-figurák

A mézeskalács és annak finom, fűszeres illata hamisítatlanul a karácsonyt jelképezi. A különböző figurákat nem csak a fenyőfa díszítésére használhatjuk fel, de karácsonyi süteményként is kínálhatjuk az ünnepi asztalon. Ezért érdemes nagyobb mennyiséget készíteni belőle, főleg, ha a család szeret rájárni ezekre a finomságokra.

Mézeskalács

Hozzávalók:

  • 50 dkg fehér tönkölybúzaliszt
  • 25 dkg méz
  • 10 dkg nyers nádcukor
  • 5 dkg vaj
  • 2 tojás sárgája
  • 1 kiskanál szódabikarbóna
  • kb. fél dl biotej biotej
  • 1 kiskanál "mézes sütemény" fűszerkeverék

A tésztához valókat összegyúrjuk, és fóliába csomagolva hűtőszekrényben legalább egy napig pihentetjük. Másnap egy lisztezett deszkán fél centi vastagra nyújtjuk, formával kiszaggatjuk, és sütőpapírral borított tepsire fektetve, előmelegített sütőben 180 °C-on (légkeveréses sütőben 165 °C) 20-25 perc alatt aranysárgára sütjük.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Dipankrin reklámvideó (X)
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +10 °C
Minimum: -1 °C

A Nyugat-Dunántúlon egész nap derült idő valószínű, másutt viszont erőteljes lesz a gomolyfelhő-képződés, de a legtöbb helyen így is többórás napsütésre lehet számítani. Ez alól az északkeleti megyék lehet kivétel, ott tartósabb lehet a felhőzet. Csapadék nem valószínű. A Dunától keletre megélénkül, a Tiszántúlon olykor meg is erősödik az északi szél. A legmagasabb nappali hőmérséklet 7 és 13 fok között valószínű. Késő estére 0 és +7 fok közé hűl le a levegő. Hidegfronti hatásokkal kell számolni az arra érzékenyeknek, lesz viszont sok napsütés, ami segíti a D-vitamin termelődését.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra